Målkonge redder træt mester-hold

FC Köln var længe godt med, men endte med at tabe med hele 1-5 til Bayern München i Bundesligaen.



Bayern München kom tilbage på vindersporet i den tyske Bundesliga, da det lørdag blev til en sejr på 5-1 hjemme over FC Köln.

Sejren kommer efter to pointtab i træk i ligaen for Bayern, som forinden havde tabt til Eintracht Frankfurt og spillet uafgjort mod Arminia Bielefeld.

De skuffende resultater er leveret ovenpå Bayern Münchens triumf ved VM for klubhold. Træthed og afbud har plaget det tyske mesterhold.

Bayern München leverede heller ikke en spillemæssigt prangende præstation lørdag, men det endte alligevel med en storsejr.

Angriberen Maxim Choupo-Moting headede Bayern foran 1-0 efter 18 minutter på et fint oplæg fra Leon Goretzka.

Et kvarter senere øgede topscorer Robert Lewandowski til 2-0 med et fladt spark efter endnu et oplæg fra Goretzka.

Dermed lignede det en sikker sejr til Bayern, men FC Köln bed fra sig kort inde i anden halvleg.

Efter et kæmpe koks i Bayern-forsvaret spadserede Köln-spilleren Ellyes Skhiri ind i feltet og udplacerede Manuel Neuer med et elegant chip.

Usikkerheden bredte sig derefter hos Bayern-spillerne, der pludselig virkede rystede og flere gange kom under pres.

Bayern-træner Hansi Flick reagerede fra bænken og sendte Serge Gnabry og Thomas Müller på banen, og det hjalp.

Müller fandt med sin første aktion Lewandowski, som nemt fik scoret til 3-1 og skabt luft efter 65 minutter.

Det var Lewandowskis ligamål nummer 28 i 22 kampe i denne sæson.

Bayern var dog ikke færdig med at vise usikre takter. Neuer mistede bolden på en skovtur, og Köln-angriberen Dominick Drexler fik en foræring og skulle bare trille bolden i det tomme bur.

Det lykkedes dog ikke. Afslutningen tog den ene stolpe, og Bayern cementerede i stedet sejren til slut med Gnabrys mål til 4-1 og 5-1.

I en af de øvrige kampe vandt Borussia Dortmund uden en feberramt Thomas Delaney med 3-0 hjemme over Bielefeld, som havde Jacob Laursen med i hele kampen.

Bayern topper den bedste tyske fodboldrække med 52 point efter 23 kampe. RB Leipzig, som spiller senere lørdag, har 47 point efter 22 kampe på andenpladsen.

Wolfsburg, der lørdag vandt 2-0 hjemme over Hertha Berlin, har 45 point på tredjepladsen. Dortmund halser efter på en femteplads med 39 point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage