Mæhle er forandret: Han virker gladere nu

Joakim Mæhle nyder tilværelsen i Wolfsburg, hvor han har fået lidt flere frie tøjler end tilfældet var under Gian Piero Gasperini i Atalanta. Det mener landstræner Kasper Hjulmand, at man både kan se og mærke på den tidligere Atalanta-spiller.



Tipsbladet i Helsingør: 

– Han virker gladere nu, fortæller landstræner Kasper Hjulmand efterfulgt af en kort pause, hvor han finder sit største tandpastasmil frem til Tipsbladet og den øvrige presse i landsholdslejren i Helsingør.

Og det er der en grund til. Joakim Mæhle følte sig nemlig fanget under en nærmest diktatorisk ledelsesstil af Gian Piero Gasperini i Atalanta, hvor danskeren følte sig mere som et nummer end som en person. Det kan du læse mere om her:

Nu har Joakim Mæhle forladt de diktatoriske forhold i Atalanta, og føler sig meget mere tilpas i Wolfsburg, hvor der er langt flere grunde til at smile end tilfældet var i støvlelandet.

– Han virker gladere nu. Han virker mere fri i sit spil. Jeg ser en mere løssluppen Joakim Mæhle i Wolfsburg, fortæller landstræneren.

Selvom Gasperini har fået et par hårde ord med på vejen for sin hårde ledelsesstil, forsvarer Kasper Hjulmand sin italienske trænerkollega, der ikke kun har været til besvær for Joakim Mæhle.

– Han lærte ekstremt meget i Atalanta. Jeg ved også, at han har stor respekt for Gasperini. Man skal huske på, at Gasperini hentede Joakim Mæhle i sin tid. Han er en super dygtig træner, og han har lært Joakim meget. Det ved jeg også, at han sætter pris på.

De to trænere udøver hver sin ledelsesstil, der nærmest står i skærende kontrast til hinanden. Men det betyder ikke, at Gasperinis ledelsesstil er forkert, fastslår den danske landstræner.

– Nej, vi har ikke den samme ledelsesstil, men mange tager fejl af ledelsesstil. Vi har nogle forskelligheder, men vi har også flere ligheder end folk tror. Der er ikke en rigtig ledelsesstil. Det findes ikke.

Joakim Mæhle har spillet syv kampe for Wolfsburg i denne sæson i Bundesligaen, hvor det er blevet til en enkelt scoring.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

UEFA med ny stor FC København-straf

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Choktransfer?

Manchester United jagter Liverpool-profil

FC København-stjerne straffes af UEFA

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

I svime over Højlund

Chido Obi var ustyrlig

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sæsonens hurtigste hattrick

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart