Mæhle er forandret: Han virker gladere nu

Joakim Mæhle nyder tilværelsen i Wolfsburg, hvor han har fået lidt flere frie tøjler end tilfældet var under Gian Piero Gasperini i Atalanta. Det mener landstræner Kasper Hjulmand, at man både kan se og mærke på den tidligere Atalanta-spiller.



Tipsbladet i Helsingør: 

– Han virker gladere nu, fortæller landstræner Kasper Hjulmand efterfulgt af en kort pause, hvor han finder sit største tandpastasmil frem til Tipsbladet og den øvrige presse i landsholdslejren i Helsingør.

Og det er der en grund til. Joakim Mæhle følte sig nemlig fanget under en nærmest diktatorisk ledelsesstil af Gian Piero Gasperini i Atalanta, hvor danskeren følte sig mere som et nummer end som en person. Det kan du læse mere om her:

Nu har Joakim Mæhle forladt de diktatoriske forhold i Atalanta, og føler sig meget mere tilpas i Wolfsburg, hvor der er langt flere grunde til at smile end tilfældet var i støvlelandet.

– Han virker gladere nu. Han virker mere fri i sit spil. Jeg ser en mere løssluppen Joakim Mæhle i Wolfsburg, fortæller landstræneren.

Selvom Gasperini har fået et par hårde ord med på vejen for sin hårde ledelsesstil, forsvarer Kasper Hjulmand sin italienske trænerkollega, der ikke kun har været til besvær for Joakim Mæhle.

– Han lærte ekstremt meget i Atalanta. Jeg ved også, at han har stor respekt for Gasperini. Man skal huske på, at Gasperini hentede Joakim Mæhle i sin tid. Han er en super dygtig træner, og han har lært Joakim meget. Det ved jeg også, at han sætter pris på.

De to trænere udøver hver sin ledelsesstil, der nærmest står i skærende kontrast til hinanden. Men det betyder ikke, at Gasperinis ledelsesstil er forkert, fastslår den danske landstræner.

– Nej, vi har ikke den samme ledelsesstil, men mange tager fejl af ledelsesstil. Vi har nogle forskelligheder, men vi har også flere ligheder end folk tror. Der er ikke en rigtig ledelsesstil. Det findes ikke.

Joakim Mæhle har spillet syv kampe for Wolfsburg i denne sæson i Bundesligaen, hvor det er blevet til en enkelt scoring.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Senegal – Irak

Uruguay – Spanien

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører: FCK ringede aldrig

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

De er enige med Mathias Jensen

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Egypten – Iran