Mainz ville have en anden spiller

Zdenek Pospech imponerede Mainz-træner Thomas Tuchel, da han to gange var i Danmark for at se på en anden spiller.



FC Københavns højre back Zdenek Pospech blev i går præsenteret i Mainz, så han fra sommer og to år frem optræder for Bundesliga-klubben.

Men faktisk var Mainz til at starte med interesseret i en helt anden spiller – . Træner Thomas Tuchel var to gange i Danmark for at se på den spiller, men til syvende og sodst var det Pospech, der fik flest plusser i Mainz-trænerens bog.

– Thomas var i Danmark to gange for at se på en helt anden spiller. Der har Pospech imponeret ham. Vi har derefter set ham én gang mere, og naturligvis fulgt hans optrædender i Champions League. En stærk spiller, der kan spille alt i højre side. Derudover er han en trænet fyr, der overhovedet ikke ligner én på 32 år, siger Christian Heidel til Allgemeine Zeitung.

Sportsdirektøren afslører også, at Mainz har været enig med Pospech gennem flere uger, men tjekken ønskede at koncentrere sig om kampen mod Chelsea i sidste uge, hvorfor aftalen først blev præsenteret i går. Og aftalen var nok først blevet præsenteret efter returkampen på Stamford Bridge, hvis ikke Pospech havde fået et gult kort og sikret sig en karantænedag, der gør, at han ikke kan spille.

– Vi ville ikke skabe uro før FC Københavns ottendedelsfinale i Champions League, siger Heidel i dag.

I Mainz kommer Zdenek Pospeck til primært at kæmpe med slovakken Radoslav Zabavnik og tyske Florian Heller om positionen på højre back. Senest har Mainz dog benyttet midterforsvareren Niko Bungert på pladsen.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Positive forhandlinger med Nartey



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur