Mainz ville have en anden spiller

Zdenek Pospech imponerede Mainz-træner Thomas Tuchel, da han to gange var i Danmark for at se på en anden spiller.



FC Københavns højre back Zdenek Pospech blev i går præsenteret i Mainz, så han fra sommer og to år frem optræder for Bundesliga-klubben.

Men faktisk var Mainz til at starte med interesseret i en helt anden spiller – . Træner Thomas Tuchel var to gange i Danmark for at se på den spiller, men til syvende og sodst var det Pospech, der fik flest plusser i Mainz-trænerens bog.

– Thomas var i Danmark to gange for at se på en helt anden spiller. Der har Pospech imponeret ham. Vi har derefter set ham én gang mere, og naturligvis fulgt hans optrædender i Champions League. En stærk spiller, der kan spille alt i højre side. Derudover er han en trænet fyr, der overhovedet ikke ligner én på 32 år, siger Christian Heidel til Allgemeine Zeitung.

Sportsdirektøren afslører også, at Mainz har været enig med Pospech gennem flere uger, men tjekken ønskede at koncentrere sig om kampen mod Chelsea i sidste uge, hvorfor aftalen først blev præsenteret i går. Og aftalen var nok først blevet præsenteret efter returkampen på Stamford Bridge, hvis ikke Pospech havde fået et gult kort og sikret sig en karantænedag, der gør, at han ikke kan spille.

– Vi ville ikke skabe uro før FC Københavns ottendedelsfinale i Champions League, siger Heidel i dag.

I Mainz kommer Zdenek Pospeck til primært at kæmpe med slovakken Radoslav Zabavnik og tyske Florian Heller om positionen på højre back. Senest har Mainz dog benyttet midterforsvareren Niko Bungert på pladsen.





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Kolding køber stor profil

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Kryptisk transfermelding