Mainz ville have en anden spiller

Zdenek Pospech imponerede Mainz-træner Thomas Tuchel, da han to gange var i Danmark for at se på en anden spiller.



FC Københavns højre back Zdenek Pospech blev i går præsenteret i Mainz, så han fra sommer og to år frem optræder for Bundesliga-klubben.

Men faktisk var Mainz til at starte med interesseret i en helt anden spiller – . Træner Thomas Tuchel var to gange i Danmark for at se på den spiller, men til syvende og sodst var det Pospech, der fik flest plusser i Mainz-trænerens bog.

– Thomas var i Danmark to gange for at se på en helt anden spiller. Der har Pospech imponeret ham. Vi har derefter set ham én gang mere, og naturligvis fulgt hans optrædender i Champions League. En stærk spiller, der kan spille alt i højre side. Derudover er han en trænet fyr, der overhovedet ikke ligner én på 32 år, siger Christian Heidel til Allgemeine Zeitung.

Sportsdirektøren afslører også, at Mainz har været enig med Pospech gennem flere uger, men tjekken ønskede at koncentrere sig om kampen mod Chelsea i sidste uge, hvorfor aftalen først blev præsenteret i går. Og aftalen var nok først blevet præsenteret efter returkampen på Stamford Bridge, hvis ikke Pospech havde fået et gult kort og sikret sig en karantænedag, der gør, at han ikke kan spille.

– Vi ville ikke skabe uro før FC Københavns ottendedelsfinale i Champions League, siger Heidel i dag.

I Mainz kommer Zdenek Pospeck til primært at kæmpe med slovakken Radoslav Zabavnik og tyske Florian Heller om positionen på højre back. Senest har Mainz dog benyttet midterforsvareren Niko Bungert på pladsen.





Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Gaveregn over FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Vil ikke juble i Parken

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag