Mainz ville have en anden spiller

Zdenek Pospech imponerede Mainz-træner Thomas Tuchel, da han to gange var i Danmark for at se på en anden spiller.



FC Københavns højre back Zdenek Pospech blev i går præsenteret i Mainz, så han fra sommer og to år frem optræder for Bundesliga-klubben.

Men faktisk var Mainz til at starte med interesseret i en helt anden spiller – . Træner Thomas Tuchel var to gange i Danmark for at se på den spiller, men til syvende og sodst var det Pospech, der fik flest plusser i Mainz-trænerens bog.

– Thomas var i Danmark to gange for at se på en helt anden spiller. Der har Pospech imponeret ham. Vi har derefter set ham én gang mere, og naturligvis fulgt hans optrædender i Champions League. En stærk spiller, der kan spille alt i højre side. Derudover er han en trænet fyr, der overhovedet ikke ligner én på 32 år, siger Christian Heidel til Allgemeine Zeitung.

Sportsdirektøren afslører også, at Mainz har været enig med Pospech gennem flere uger, men tjekken ønskede at koncentrere sig om kampen mod Chelsea i sidste uge, hvorfor aftalen først blev præsenteret i går. Og aftalen var nok først blevet præsenteret efter returkampen på Stamford Bridge, hvis ikke Pospech havde fået et gult kort og sikret sig en karantænedag, der gør, at han ikke kan spille.

– Vi ville ikke skabe uro før FC Københavns ottendedelsfinale i Champions League, siger Heidel i dag.

I Mainz kommer Zdenek Pospeck til primært at kæmpe med slovakken Radoslav Zabavnik og tyske Florian Heller om positionen på højre back. Senest har Mainz dog benyttet midterforsvareren Niko Bungert på pladsen.






TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’