FC Københavns højre back Zdenek Pospech blev i går præsenteret i Mainz, så han fra sommer og to år frem optræder for Bundesliga-klubben.
Men faktisk var Mainz til at starte med interesseret i en helt anden spiller – . Træner Thomas Tuchel var to gange i Danmark for at se på den spiller, men til syvende og sodst var det Pospech, der fik flest plusser i Mainz-trænerens bog.
– Thomas var i Danmark to gange for at se på en helt anden spiller. Der har Pospech imponeret ham. Vi har derefter set ham én gang mere, og naturligvis fulgt hans optrædender i Champions League. En stærk spiller, der kan spille alt i højre side. Derudover er han en trænet fyr, der overhovedet ikke ligner én på 32 år, siger Christian Heidel til Allgemeine Zeitung.
Sportsdirektøren afslører også, at Mainz har været enig med Pospech gennem flere uger, men tjekken ønskede at koncentrere sig om kampen mod Chelsea i sidste uge, hvorfor aftalen først blev præsenteret i går. Og aftalen var nok først blevet præsenteret efter returkampen på Stamford Bridge, hvis ikke Pospech havde fået et gult kort og sikret sig en karantænedag, der gør, at han ikke kan spille.
– Vi ville ikke skabe uro før FC Københavns ottendedelsfinale i Champions League, siger Heidel i dag.
I Mainz kommer Zdenek Pospeck til primært at kæmpe med slovakken Radoslav Zabavnik og tyske Florian Heller om positionen på højre back. Senest har Mainz dog benyttet midterforsvareren Niko Bungert på pladsen.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Colombia – Ghana
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
TOPNYHED