Man Utd vil hente gratis Bayern-stjerne

Kontraktsplid i den tyske storklub kan sende én af klubbens største stjerner til Manchester United, som angiveligt har smidt et tilbud på bordet.



Leon Goretzka har været en stor profil for Bayern München siden ankomsten fra Schalke 04 for tre år siden, men nu kan eventyret lakke mod enden. 

Goretzka har kontraktudløb næste sommer, og de to parter står milevidt fra hinanden i forhandlingerne. Det melder det tyske sportsmedie BILD. 

Ifølge BILD har Bayern München tilbudt Goretzka en årsløn på omkring 75 millioner kroner, hvorimod Goretzkas lejr søger en fordobling af dette. 

Derfor står de to parter langt fra hinanden, og det forsøger storklubben Manchester United angiveligt at lukrere på. Sidste sæsons toere i Premier League ser Goretzka som et godt indkøb, og klubben skulle allerede have tilbudt Goretzka en årsløn på mere end de 150 millioner kroner, som han ellers søger hos Bayern München. 

BILD rapporterer, at andre klubber også begynder at snuse til Goretzka, men at det kun er Manchester United, som indtil videre er kommet med et konkret tilbud. 

Leon Goretzka spillede i sidste sæson 24 Bundesligakampe for Bayern München, hvor han scorede fem mål og lagde op til syv. 

BILD rapporterer også, at franskmanden Kingsley Coman og Bayern München står stejlt i forhandlingerne. Her kan storklubben dog trøste sig med, at Coman først har kontraktudløb om to år. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Skidt nyt om Lukas Lerager

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Patrick Dorgu er med

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

En voldsom ulighed

Ekstrem spiller kan skifte til FC København