Medie: Derfor koster Jesper Lindstrøm kassen

Bejlerne sværmer angiveligt om Jesper Lindstrøm, men ifølge tysk medie så er der en særlig årsag til, at det kan blive meget dyrt at hente danskeren.



Jesper Lindstrøm buldrer derudaf i Tyskland.

Det har han efterhånden gjort i et stykke tid for Eintracht Frankfurt, og det har angiveligt bragt ham på radaren hos adskillige storklubber. En af dem skulle være Arsenal, skrev Bild for ganske nyligt.

Men ønsker Arsenal eller en af de øvrige bejlere at gøre alvor af deres interesse, så kan det ifølge det tyske medie Sport1 koste bejlerne kassen at købe ham fri.

Det skyldes, at Jesper Lindstrøm ikke har nogen frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Frankfurt, som løber frem til 2026. Derfor skal en transfersum aftales mellem køber og sælger, hvilket kan ende med at blive en særdeles god forretning for Frankfurt.

Erling Haaland endte med at ryge til Manchester City for en slik, da han havde en frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Dortmund, som englænderne udløste denne sommer. Samme scenarie vil man ikke se med Lindstrøm ifølge Sport1.

Ifølge Transfermarkt så er Jesper Lindstrøm vurderet til 126 millioner kroner, men fortsætter han sin positive udvikling, så kan det altså blive en endnu dyrere fornøjelse at købe ham fri.

Jesper Lindstrøm kom til Frankfurt fra Brøndby IF sidste sommer, og efter en svingende start så har den 22-årige dansker udviklet sig til fast mand på Oliver Glasners mandskab.

Han er også udtaget til det danske landshold, som senere på ugen møder Kroatien og Frankrig. Det er dog ikke sikkert, at Jesper Lindstrøm bliver aktuel, da han i øjeblikket er syg.

Han har spillet ti kampe og scoret tre mål i denne sæson. Frankfurt ligger aktuelt på syvendepladsen i Bundesligaen, mens man har tre point efter to spillerunder i Champions Leagues Gruppe D.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Overbevisende: To chok i Parken