Jesper Lindstrøm buldrer derudaf i Tyskland.
Det har han efterhånden gjort i et stykke tid for Eintracht Frankfurt, og det har angiveligt bragt ham på radaren hos adskillige storklubber. En af dem skulle være Arsenal, skrev Bild for ganske nyligt.
Men ønsker Arsenal eller en af de øvrige bejlere at gøre alvor af deres interesse, så kan det ifølge det tyske medie Sport1 koste bejlerne kassen at købe ham fri.
Det skyldes, at Jesper Lindstrøm ikke har nogen frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Frankfurt, som løber frem til 2026. Derfor skal en transfersum aftales mellem køber og sælger, hvilket kan ende med at blive en særdeles god forretning for Frankfurt.
Erling Haaland endte med at ryge til Manchester City for en slik, da han havde en frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Dortmund, som englænderne udløste denne sommer. Samme scenarie vil man ikke se med Lindstrøm ifølge Sport1.
Ifølge Transfermarkt så er Jesper Lindstrøm vurderet til 126 millioner kroner, men fortsætter han sin positive udvikling, så kan det altså blive en endnu dyrere fornøjelse at købe ham fri.
Jesper Lindstrøm kom til Frankfurt fra Brøndby IF sidste sommer, og efter en svingende start så har den 22-årige dansker udviklet sig til fast mand på Oliver Glasners mandskab.
Han er også udtaget til det danske landshold, som senere på ugen møder Kroatien og Frankrig. Det er dog ikke sikkert, at Jesper Lindstrøm bliver aktuel, da han i øjeblikket er syg.
Han har spillet ti kampe og scoret tre mål i denne sæson. Frankfurt ligger aktuelt på syvendepladsen i Bundesligaen, mens man har tre point efter to spillerunder i Champions Leagues Gruppe D.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE