Jesper Lindstrøm buldrer derudaf i Tyskland.
Det har han efterhånden gjort i et stykke tid for Eintracht Frankfurt, og det har angiveligt bragt ham på radaren hos adskillige storklubber. En af dem skulle være Arsenal, skrev Bild for ganske nyligt.
Men ønsker Arsenal eller en af de øvrige bejlere at gøre alvor af deres interesse, så kan det ifølge det tyske medie Sport1 koste bejlerne kassen at købe ham fri.
Det skyldes, at Jesper Lindstrøm ikke har nogen frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Frankfurt, som løber frem til 2026. Derfor skal en transfersum aftales mellem køber og sælger, hvilket kan ende med at blive en særdeles god forretning for Frankfurt.
Erling Haaland endte med at ryge til Manchester City for en slik, da han havde en frikøbsklausul indbygget i sin kontrakt med Dortmund, som englænderne udløste denne sommer. Samme scenarie vil man ikke se med Lindstrøm ifølge Sport1.
Ifølge Transfermarkt så er Jesper Lindstrøm vurderet til 126 millioner kroner, men fortsætter han sin positive udvikling, så kan det altså blive en endnu dyrere fornøjelse at købe ham fri.
Jesper Lindstrøm kom til Frankfurt fra Brøndby IF sidste sommer, og efter en svingende start så har den 22-årige dansker udviklet sig til fast mand på Oliver Glasners mandskab.
Han er også udtaget til det danske landshold, som senere på ugen møder Kroatien og Frankrig. Det er dog ikke sikkert, at Jesper Lindstrøm bliver aktuel, da han i øjeblikket er syg.
Han har spillet ti kampe og scoret tre mål i denne sæson. Frankfurt ligger aktuelt på syvendepladsen i Bundesligaen, mens man har tre point efter to spillerunder i Champions Leagues Gruppe D.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL