Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.
Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.
Det er dog ikke skaden, som fylder det store i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.
Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.
Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.
Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.
Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.
Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.
Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden.
Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.
Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT