Medie kalder dansker for usleben diamant

Danske Oscar Højlund er i overskrifterne i et stort tysk medie, fordi han ifølge det er et nøgleeksempel på den måde, Eintracht Frankfurt agerer på transfermarkedet.



Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.

Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.

Det er dog ikke skaden, som fylder det store  i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.

Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.

Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.

Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.

Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.

Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.

Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden. 

Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.

Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.





TransferLIVE: Arsenal tæt på salg til 150 mio.




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge

FCK-direktør får job i West Ham

Canada – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

Officielt: Højlund får ny stjernetræner