Medie kalder dansker for usleben diamant

Danske Oscar Højlund er i overskrifterne i et stort tysk medie, fordi han ifølge det er et nøgleeksempel på den måde, Eintracht Frankfurt agerer på transfermarkedet.



Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.

Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.

Det er dog ikke skaden, som fylder det store  i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.

Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.

Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.

Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.

Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.

Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.

Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden. 

Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.

Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

– Stemningen i FCK er håbløs!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

OB – FC København



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

AGF-profil overvejer karrierestop



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Man Utd-stjerne hylder Amorim



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Yoram Zague sigtet i Danmark

Færdig i FC Midtjylland?

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind