Medie kalder dansker for usleben diamant

Danske Oscar Højlund er i overskrifterne i et stort tysk medie, fordi han ifølge det er et nøgleeksempel på den måde, Eintracht Frankfurt agerer på transfermarkedet.



Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.

Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.

Det er dog ikke skaden, som fylder det store  i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.

Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.

Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.

Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.

Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.

Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.

Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden. 

Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.

Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.







Optakt til lørdagens Serie A-storbrag mellem Inter og Juventus: Derby d’Italia LIVE

LIVE: Køber flop for 300 mio. – lynsalg på vej?

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Voldsom straf til Clement Bischoff

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Blæst fuldstændig omkuld

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Laver aftale med Frederik Birk

Stjerne peger på Højlund

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Storklub lurer på Superliga-profil

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

– Han ender i Premier League

Bayern slår rekord i ny storsejr

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Har ondt af Steve Cooper

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation