Medie kalder dansker for usleben diamant

Danske Oscar Højlund er i overskrifterne i et stort tysk medie, fordi han ifølge det er et nøgleeksempel på den måde, Eintracht Frankfurt agerer på transfermarkedet.



Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.

Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.

Det er dog ikke skaden, som fylder det store  i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.

Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.

Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.

Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.

Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.

Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.

Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden. 

Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.

Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.





LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stjerne peger på Højlund

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Laver aftale med Frederik Birk

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Tottenham under stregen

– Han ender i Premier League

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

‘Han snakker ikke om andet!’

Randers FC – FC København

Silkeborg-comeback giver håb

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Brøndby-fans sender åbent brev

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

‘Det former ens karakter’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland