Medie kalder dansker for usleben diamant

Danske Oscar Højlund er i overskrifterne i et stort tysk medie, fordi han ifølge det er et nøgleeksempel på den måde, Eintracht Frankfurt agerer på transfermarkedet.



Han er skadet for tiden, danske Oscar Højlund, men der er ingen tvivl om, at man i Eintracht Frankfurt tror meget på midtbanespilleren, som blev købt i FC København i sommer.

Den 19-årige dansker har spillet en enkelt kamp i Bundesligaen samt en pokalkamp, men han må vente lidt med at spille igen, da han kæmper med en skade i foden.

Det er dog ikke skaden, som fylder det store  i det store tyske medie Frankfurter Rundschau lige nu.

Det er derimod, at han ifølge mediet er nøgleeksemplet på, hvordan den tyske klub agerer succesfuldt på transfermarkedet. Samt at han ganske enkelt har vist sig at være bedre end forventet.

Ifølge Frankfurter Rundschau var den sportslige ledelse i klubben forbløffet over, hvor hurtigt danskeren var i spil til startopstillingen. Han leverede strålende præstationer inden sin skade, og meldingen er, at danskeren har en lys fremtid.

Oscar Højlund kaldes i Frankfurter Rundschau en usleben diamant, som klubben har meget høje tanker om, og når han er klar til at spille igen, forventer den sportslige ledelse, at hans udvikling fortsætter i samme raketfart, som den har haft siden skiftet til Tyskland.

Mediet kalder videre danskeren for et godt eksempel på, hvordan den sportslige ledelse ønsker at agere. Han blev scoutet og vurderet interessant, og trænerne så hurtigt et stort talent i ham. Man præsenterede ham en plan for, hvordan han opnår personlig udvikling og fremskridt i sin karrieren, inden han så kan blive solgt for et stort beløb, som altså både kommer klub og spiller til gavb.

Det er forretningsmodellen i Eintracht Frankfurt – køb ungt og billigt, udvikl spilleren og sælg ham videre for en stor profit.

Ifølge mediet er der ikke tid på, hvornår Oscar Højlund er klar igen. Der kan altså godt gå noget tid, inden han er klar til at trække trøjen over hovedet igen, da han forsøger at komme sig over en brækket knogle i foden. 

Det var også Frankfurt, der hentede Jesper Lindstrøm i Brøndby IF og havde stor succes med at udvikle landsholdsspilleren til en profil, inden han blev solgt til italienske SSC Napoli.

Frankfurt ligger aktuelt nummer tre i Bundesligaen – et enkelt point efter Bayern München på førstepladsen.



Datoen sat: Her tager Ståle senest stor beslutning

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ståle Solbakken på plads til FCK-kamp

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Fælder dom over Victor Froholdt

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Brøndby sparer millioner

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Legende om Højlund: Her er problemet

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Spørger på Jonas Wind

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– En undskyldning for tabere

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper