Mike Tullberg er træner for megatalent: Har aldrig set noget lignende

Danske Mike Tullberg er U19-træner i storklubben Borussia Dortmund, og her stifter han dagligt bekendtskab med kæmpetalentet Youssoufa Moukoko.



Det er selvsagt svært at afgøre, hvem der er det største talent i verden lige nu. Men Youssoufa Moukoko er et meget godt bud.

Den 15-årige angriber tørner til dagligt ud for Borussia Dortmund, hvor han træner fast med førsteholdet og bare venter på, at han fylder 16 til november, så han må optræde for storklubbens bedste mandskab.

Indtil da kan han kun spille kampe for ungdomsholdet i Dortmund, og her har han smadret mål ind de seneste par sæsoner. For U17- og U19-holdene har han samlet scoret 157 mål i 97 kampe. Allerede som 12-årig spillede han U17-fodbold, og nu, i en alder af 15, er han på U19-holdet.

På Dortmunds U19-hold skal Moukoko frem til november trænes af danske Mike Tullberg, og den tidligere AGF-spiller har som alle andre lagt mærke til det ekstraordinære talent.

– Det, det gør stort indtryk, er den måde, han er på. Han er bare en dejlig dreng. Han er bodenständig, han har fødderne solidt plantet på jorden, han tager sig af de andre. Selv når han har trænet med førsteholdet, kommer han over og ser vores træning også. Det er fantastisk. Det er hans kammerater, så han kommer over og ser træningen, griner lidt, er lidt med omkring holdet. Han har nogle gode værdier. Det er dejligt at se, at man kan formå at være sådan, selv om man som 15-årig er en verdensstjerne, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

Han fastslår, at Youssoufa Moukoko har nogle helt særlige spidskompetencer, som hver dag kommer til udtryk på træningsbanen.

Læs også:Europa League-optakt: Sevilla – Inter

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau. Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende.

– Det er et spørgsmål om tid, før han spiller i Bundesligaen. Det er en god historie. Nu skal han spille for mig til at starte med – og så må han gerne lave nogle mål, siger Tullberg.

Du kan læse et stort interview med den danske Dortmund-træner i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også masser af optaktsstof til Europa League- og Champions League-finalen, et interview med Morten Bruun og meget andet.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Dortmund lejer brasiliansk stortalent i Real Madrid
Læs også:Delaney om skadesplaget sæson: Har været svært mentalt
Læs også:60 spillere: Mohammed Kudus kan stadig vinde Golden Boy
Læs også:Dortmund bekræfter: Køber Jude Bellingham




Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – FC Midtjylland

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

– Han ender i Premier League

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Silkeborg IF – OB

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Barcelona klager til UEFA

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Brøndby-fans sender åbent brev

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Tottenham under stregen

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Arsenal snublede i guldkampen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

AGF snubler i guldkampen

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud