Mike Tullberg er træner for megatalent: Har aldrig set noget lignende

Danske Mike Tullberg er U19-træner i storklubben Borussia Dortmund, og her stifter han dagligt bekendtskab med kæmpetalentet Youssoufa Moukoko.



Det er selvsagt svært at afgøre, hvem der er det største talent i verden lige nu. Men Youssoufa Moukoko er et meget godt bud.

Den 15-årige angriber tørner til dagligt ud for Borussia Dortmund, hvor han træner fast med førsteholdet og bare venter på, at han fylder 16 til november, så han må optræde for storklubbens bedste mandskab.

Indtil da kan han kun spille kampe for ungdomsholdet i Dortmund, og her har han smadret mål ind de seneste par sæsoner. For U17- og U19-holdene har han samlet scoret 157 mål i 97 kampe. Allerede som 12-årig spillede han U17-fodbold, og nu, i en alder af 15, er han på U19-holdet.

På Dortmunds U19-hold skal Moukoko frem til november trænes af danske Mike Tullberg, og den tidligere AGF-spiller har som alle andre lagt mærke til det ekstraordinære talent.

– Det, det gør stort indtryk, er den måde, han er på. Han er bare en dejlig dreng. Han er bodenständig, han har fødderne solidt plantet på jorden, han tager sig af de andre. Selv når han har trænet med førsteholdet, kommer han over og ser vores træning også. Det er fantastisk. Det er hans kammerater, så han kommer over og ser træningen, griner lidt, er lidt med omkring holdet. Han har nogle gode værdier. Det er dejligt at se, at man kan formå at være sådan, selv om man som 15-årig er en verdensstjerne, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

Han fastslår, at Youssoufa Moukoko har nogle helt særlige spidskompetencer, som hver dag kommer til udtryk på træningsbanen.

Læs også:Europa League-optakt: Sevilla – Inter

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau. Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende.

– Det er et spørgsmål om tid, før han spiller i Bundesligaen. Det er en god historie. Nu skal han spille for mig til at starte med – og så må han gerne lave nogle mål, siger Tullberg.

Du kan læse et stort interview med den danske Dortmund-træner i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også masser af optaktsstof til Europa League- og Champions League-finalen, et interview med Morten Bruun og meget andet.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Dortmund lejer brasiliansk stortalent i Real Madrid
Læs også:Delaney om skadesplaget sæson: Har været svært mentalt
Læs også:60 spillere: Mohammed Kudus kan stadig vinde Golden Boy
Læs også:Dortmund bekræfter: Køber Jude Bellingham




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Gratis adgang til Superliga-brag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej