Mike Tullberg er træner for megatalent: Har aldrig set noget lignende

Danske Mike Tullberg er U19-træner i storklubben Borussia Dortmund, og her stifter han dagligt bekendtskab med kæmpetalentet Youssoufa Moukoko.



Det er selvsagt svært at afgøre, hvem der er det største talent i verden lige nu. Men Youssoufa Moukoko er et meget godt bud.

Den 15-årige angriber tørner til dagligt ud for Borussia Dortmund, hvor han træner fast med førsteholdet og bare venter på, at han fylder 16 til november, så han må optræde for storklubbens bedste mandskab.

Indtil da kan han kun spille kampe for ungdomsholdet i Dortmund, og her har han smadret mål ind de seneste par sæsoner. For U17- og U19-holdene har han samlet scoret 157 mål i 97 kampe. Allerede som 12-årig spillede han U17-fodbold, og nu, i en alder af 15, er han på U19-holdet.

På Dortmunds U19-hold skal Moukoko frem til november trænes af danske Mike Tullberg, og den tidligere AGF-spiller har som alle andre lagt mærke til det ekstraordinære talent.

– Det, det gør stort indtryk, er den måde, han er på. Han er bare en dejlig dreng. Han er bodenständig, han har fødderne solidt plantet på jorden, han tager sig af de andre. Selv når han har trænet med førsteholdet, kommer han over og ser vores træning også. Det er fantastisk. Det er hans kammerater, så han kommer over og ser træningen, griner lidt, er lidt med omkring holdet. Han har nogle gode værdier. Det er dejligt at se, at man kan formå at være sådan, selv om man som 15-årig er en verdensstjerne, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

Han fastslår, at Youssoufa Moukoko har nogle helt særlige spidskompetencer, som hver dag kommer til udtryk på træningsbanen.

Læs også:Europa League-optakt: Sevilla – Inter

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau. Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende.

– Det er et spørgsmål om tid, før han spiller i Bundesligaen. Det er en god historie. Nu skal han spille for mig til at starte med – og så må han gerne lave nogle mål, siger Tullberg.

Du kan læse et stort interview med den danske Dortmund-træner i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også masser af optaktsstof til Europa League- og Champions League-finalen, et interview med Morten Bruun og meget andet.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Dortmund lejer brasiliansk stortalent i Real Madrid
Læs også:Delaney om skadesplaget sæson: Har været svært mentalt
Læs også:60 spillere: Mohammed Kudus kan stadig vinde Golden Boy
Læs også:Dortmund bekræfter: Køber Jude Bellingham




Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul


Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

– Billedet kan blive forringet

Krisen kradser for Bo Henriksen

Froholdt i stor hovedrolle

Det er useriøst, FCK!

Brøndby gør topkampen helt åben

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Frank mødt af massive buh-råb

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

– Det er jeg mest bekymret for

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomme rygter i udlandet

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

– Det gør bare så ondt

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

AGF lider sjældent nederlag

Verdens ældste drukner i helseby

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’