Mike Tullberg er træner for megatalent: Har aldrig set noget lignende

Danske Mike Tullberg er U19-træner i storklubben Borussia Dortmund, og her stifter han dagligt bekendtskab med kæmpetalentet Youssoufa Moukoko.



Det er selvsagt svært at afgøre, hvem der er det største talent i verden lige nu. Men Youssoufa Moukoko er et meget godt bud.

Den 15-årige angriber tørner til dagligt ud for Borussia Dortmund, hvor han træner fast med førsteholdet og bare venter på, at han fylder 16 til november, så han må optræde for storklubbens bedste mandskab.

Indtil da kan han kun spille kampe for ungdomsholdet i Dortmund, og her har han smadret mål ind de seneste par sæsoner. For U17- og U19-holdene har han samlet scoret 157 mål i 97 kampe. Allerede som 12-årig spillede han U17-fodbold, og nu, i en alder af 15, er han på U19-holdet.

På Dortmunds U19-hold skal Moukoko frem til november trænes af danske Mike Tullberg, og den tidligere AGF-spiller har som alle andre lagt mærke til det ekstraordinære talent.

– Det, det gør stort indtryk, er den måde, han er på. Han er bare en dejlig dreng. Han er bodenständig, han har fødderne solidt plantet på jorden, han tager sig af de andre. Selv når han har trænet med førsteholdet, kommer han over og ser vores træning også. Det er fantastisk. Det er hans kammerater, så han kommer over og ser træningen, griner lidt, er lidt med omkring holdet. Han har nogle gode værdier. Det er dejligt at se, at man kan formå at være sådan, selv om man som 15-årig er en verdensstjerne, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.

Han fastslår, at Youssoufa Moukoko har nogle helt særlige spidskompetencer, som hver dag kommer til udtryk på træningsbanen.

Læs også:Europa League-optakt: Sevilla – Inter

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau. Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende.

– Det er et spørgsmål om tid, før han spiller i Bundesligaen. Det er en god historie. Nu skal han spille for mig til at starte med – og så må han gerne lave nogle mål, siger Tullberg.

Du kan læse et stort interview med den danske Dortmund-træner i Tipsbladet, som er på gaden i dag. Du får også masser af optaktsstof til Europa League- og Champions League-finalen, et interview med Morten Bruun og meget andet.

Du får Tipsbladet med, når du køber Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Dortmund lejer brasiliansk stortalent i Real Madrid
Læs også:Delaney om skadesplaget sæson: Har været svært mentalt
Læs også:60 spillere: Mohammed Kudus kan stadig vinde Golden Boy
Læs også:Dortmund bekræfter: Køber Jude Bellingham




LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

‘Hvem fanden ringer man til?’

Nicolaisen scorede mod PSG

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det er han ekstremt god til

FCK bød på landsholdsmålmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb