Da HSV tidligere var en faktor i tysk Bundesliga-fodbold var navnet på klubbens stemningsfulde hjemmebane: Volksparkstadion.
Sådan bliver det igen fra 1. juli, og med stadionnavnet følger også en gevaldig stor pose penge fra milliardæren Klaus Michael Kühne, der køber sig ind i HSV med 140 millioner, hvilket kaster 7,5 procent af klubbens ejerskabet af sig.
– Vi fortsætter hermed vejen mod økonomisk konsolidering og har taget et vigtigt skridt. Vi kommer til at arbejde videre i retning af igen at få HSV gjort til en stor faktor i Bundesligaen, siger bestyrelsesformand Karl Gernandt,.
Med den økonomiske indsprøjtning følger altså også, at rigmanden Klaus-Michael Kühne, for de næste fire år har sikret, at Volksparkstadion-navnet er tilbage.
– Jeg glæder mig over vores positive dialog, der har været omkring min tiltrædelse i selskabet. Jeg håber, at mit bidrag kan være med til at rejse og støtte HSV
– Som HSV’er var det en hjertesag for mig, at fodbold-hjemmebanen for HSV igen skal bære det originale navn. Jeg ønsker, at vores hold atter skal spille på Volksparkstadion og genoptage tidligere tiders stolte resultater, lyder det fra Klaus-Michael Kühne.
I 2001 forsvandt navnet Volksparkstadion, da navne rettighederne blev solgt. Dengang blev det til AOL Arena og siden til det nuværende Imtech Arena. Det store stadion blev bygget tilbage i 1953 men fik i 1998 en gennemgribende renovering.
HSV var i sidste sæson i playoff om at undgå nedrykning og ligger inden den kommende forårssæson nummer 14 i tabellen – kun holdt over nedrykningsstregen af en bedre målscore en Werder Bremen og Stuttgart.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
