Legendariske Gerd Müller risikerer at miste en målrekord, som i næsten 50 år er blevet anset som noget nær uopnåelig.
I sæsonen 1971/72 lavede den daværende Bayern München-angriber 40 mål i 34 kampe i den tyske Bundesliga, en bedrift som ingen andre end han selv siden har været i nærheden af at gøre efter.
Men noget tyder på, at rekorden står for fald i denne sæson. Robert Lewandowski er nemlig fuldstændig ustoppelig og er efter tre scoringer i Bayern Münchens 4-0-sejr over Stuttgart oppe på 35 fuldtræffere.
Det har den 32-årige polak brugt 25 kampe til. Og han skal dermed “kun” score yderligere seks gange i sæsonens sidste otte ligakampe til at vippe Müller af pinden.
Mod et chanceløst Stuttgart-hold åbnede Lewandowski scoringen efter 18 minutter, da han fra tæt hold omsatte et indlæg fra Serge Gnabry.
På det tidspunkt var Bayern ellers allerede en mand i undertal, efter at Alphonso Davies seks minutter tidligere var blevet smidt ud for en voldsom tackling.
Udvisningen gjorde dog så absolut ingen forskel, for selv med 10 mand mod 11 kværnede Bayern gæsterne ned under græsset.
1-0-scoringen markerede således indledningen på en periode, hvor guldfavoritterne scorede tre gange på fem minutter og reelt afgjorde kampen midt i første halvleg.
Gnabry gjorde det til 2-0 i det 22. minut, og minuttet senere var Lewandowski på pletten igen og headede Thomas Müllers tværbold i nettet.
Seks minutter før pausen gjorde topscoreren det også til 4-0 med sæsonens 35. træffer.
Scoringen blev kampens sidste, og Bayern München er med sejren igen fire point foran nærmeste forfølger, RB Leipzig.
Det mest bemærkelsesværdige ved anden halvleg var, at Lewandowski helt usædvanligt misbrugte en kæmpechance, da han fra få meters afstand sparkede over et halvtomt mål.
Trods afbrænderen ligger det fast, at Bayern-angriberen nu er alene på andenpladsen på alletiders topscorerliste i den bedste tyske række.
For en uge siden nåede han op på siden af Klaus Fischer med 268 bundesligamål. Efter lørdagens målshow står Lewandowski noteret for 271 scoringer – fordelt på 74 for Dortmund og 197 for Bayern.
Gerd Müller scorede i alt 365 gange, så den rekord får “Der Bomber” trods alt lov til at have i fred i en rum tid endnu.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
DAGENS SPILFORSLAG
Djævle pelser Løver i Emerald City
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
