Bayern München har stået med et problem på målmandspositionen siden december, hvor Manuel Neuer under en skiferie brækkede benet.
Yann Sommer blev hentet ind som midlertidig løsning i januar, men schweizeren er nu rykket videre til Inter, og en række forskellige målmand er derfor blevet kædet sammen med Bayern München i de seneste uger.
Ifølge den tidligere Bundesliga-angriber og nuværende Viaplay-ekspert Ken Ilsø bør de tyske mestre dog vælge en dansk løsning i form af Kasper Schmeichel, der tidligere har været nævnt som en kandidat i storklubben.
– Nu har jeg hørt, at Bayern alligevel ikke har brug for en ny målmand. Men det har de. Og han skal være dansk. Og han skal hedde Kasper Schmeichel, lyder det begejstret fra Ken Ilsø.
– Jeg har hørt på rygteplan, at han også sidste gang, da de købte Yann Sommer for et halvt års tid siden… der ved jeg, at Kasper Schmeichel var utroligt tæt på at ryge til Bayern München. Og nu står de endnu engang med et målmandsproblem, fordi Yann Sommer er blevet sendt videre til Inter, mens Manuel Neuer åbenbart stadig ikke er klar nok.
Også Per Frimann ser Kasper Schmeichel som en god mulighed for Bayern München.
– Ja, det synes jeg. Han er selvfølgelig kommet op i alderen, og jeg tror godt, at han kan leve med at være andetvalg, hvis Manuel Neuer bliver klar. Han er jo en sikker målmand, så det er ikke et gamble at tage ham ind. Men jeg har måske drømt lidt om, at han kom til Superligaen, lyder det fra Per Frimann.
I skrivende stund tyder det dog ikke på, at Ken Ilsø får sit ønske opfyldt, idet Bayern München angiveligt er tæt på at hente en israelsk målmand. Læs mere om det HER.
Se hele snakken om Kasper Schmeichel og Bayern München i afspilleren over artiklen.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW