Opfordrer storklub: De bør hente Kasper Schmeichel

Ifølge Viaplay-ekspert bør Bayern München helt sikkert hente Kasper Schmeichel.



Bayern München har stået med et problem på målmandspositionen siden december, hvor Manuel Neuer under en skiferie brækkede benet. 

Yann Sommer blev hentet ind som midlertidig løsning i januar, men schweizeren er nu rykket videre til Inter, og en række forskellige målmand er derfor blevet kædet sammen med Bayern München i de seneste uger. 

Ifølge den tidligere Bundesliga-angriber og nuværende Viaplay-ekspert Ken Ilsø bør de tyske mestre dog vælge en dansk løsning i form af Kasper Schmeichel, der tidligere har været nævnt som en kandidat i storklubben. 

– Nu har jeg hørt, at Bayern alligevel ikke har brug for en ny målmand. Men det har de. Og han skal være dansk. Og han skal hedde Kasper Schmeichel, lyder det begejstret fra Ken Ilsø. 

– Jeg har hørt på rygteplan, at han også sidste gang, da de købte Yann Sommer for et halvt års tid siden… der ved jeg, at Kasper Schmeichel var utroligt tæt på at ryge til Bayern München. Og nu står de endnu engang med et målmandsproblem, fordi Yann Sommer er blevet sendt videre til Inter, mens Manuel Neuer åbenbart stadig ikke er klar nok. 

Også Per Frimann ser Kasper Schmeichel som en god mulighed for Bayern München.

– Ja, det synes jeg. Han er selvfølgelig kommet op i alderen, og jeg tror godt, at han kan leve med at være andetvalg, hvis Manuel Neuer bliver klar. Han er jo en sikker målmand, så det er ikke et gamble at tage ham ind. Men jeg har måske drømt lidt om, at han kom til Superligaen, lyder det fra Per Frimann. 

I skrivende stund tyder det dog ikke på, at Ken Ilsø får sit ønske opfyldt, idet Bayern München angiveligt er tæt på at hente en israelsk målmand. Læs mere om det HER.

Se hele snakken om Kasper Schmeichel og Bayern München i afspilleren over artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Overraskende melding om Oliver Christensen

Elias Jelert færdig

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel