Opfordrer storklub: De bør hente Kasper Schmeichel

Ifølge Viaplay-ekspert bør Bayern München helt sikkert hente Kasper Schmeichel.



Bayern München har stået med et problem på målmandspositionen siden december, hvor Manuel Neuer under en skiferie brækkede benet. 

Yann Sommer blev hentet ind som midlertidig løsning i januar, men schweizeren er nu rykket videre til Inter, og en række forskellige målmand er derfor blevet kædet sammen med Bayern München i de seneste uger. 

Ifølge den tidligere Bundesliga-angriber og nuværende Viaplay-ekspert Ken Ilsø bør de tyske mestre dog vælge en dansk løsning i form af Kasper Schmeichel, der tidligere har været nævnt som en kandidat i storklubben. 

– Nu har jeg hørt, at Bayern alligevel ikke har brug for en ny målmand. Men det har de. Og han skal være dansk. Og han skal hedde Kasper Schmeichel, lyder det begejstret fra Ken Ilsø. 

– Jeg har hørt på rygteplan, at han også sidste gang, da de købte Yann Sommer for et halvt års tid siden… der ved jeg, at Kasper Schmeichel var utroligt tæt på at ryge til Bayern München. Og nu står de endnu engang med et målmandsproblem, fordi Yann Sommer er blevet sendt videre til Inter, mens Manuel Neuer åbenbart stadig ikke er klar nok. 

Også Per Frimann ser Kasper Schmeichel som en god mulighed for Bayern München.

– Ja, det synes jeg. Han er selvfølgelig kommet op i alderen, og jeg tror godt, at han kan leve med at være andetvalg, hvis Manuel Neuer bliver klar. Han er jo en sikker målmand, så det er ikke et gamble at tage ham ind. Men jeg har måske drømt lidt om, at han kom til Superligaen, lyder det fra Per Frimann. 

I skrivende stund tyder det dog ikke på, at Ken Ilsø får sit ønske opfyldt, idet Bayern München angiveligt er tæt på at hente en israelsk målmand. Læs mere om det HER.

Se hele snakken om Kasper Schmeichel og Bayern München i afspilleren over artiklen. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport