Optakt: Augsburg – Werder Bremen

Bliver tredje gang lykkens gang for Delaney og Werder Bremen?



Kampfakta:
Spillested: WWK-Arena, Augsburg
Dommer: Dingert
Kamptidspunkt: Søndag 15:30
På TV: Eurosport 2

Holdnyt:
Augsburg:
Sydtyskerne brugte, måske lidt overraskende, vinterpausen på at skifte ud på managerposten, hvor Meier blev erstattet af Baum.

Det har indtil videre kastet tre point af sig, da det i sidste runde lykkedes at vende et truende nederlag til sejr ude mod Wolfsburg på mål af Altintop og Kohr.

Som en af få klubber var Augsburg også aktive på transfermarkedet til det sidste, da de på deadlineday hentede den tidligere Dortmund og Stuttgart-spiller Moritz Leitner til klubben. Han forventes ikke at gå direkte ind i startopstillingen, men er formentlig med på bænken.

Baier er stadig tvivlsom, mens Callsen-Bracker, Caiuby, Moravek og Finnbogason er ude med skader. Anfører Verhaegh er til gengæld blevet klar og ligner en mand til startopstillingen.

Werder Bremen:
Det har ikke været den letteste start på foråret for Bremen. Godt nok har de haft hjemmebane i de første to kampe, men modstanderne har heddet Dortmund og Bayern og til trods for gode præstationer er det endt med to gange 2-1 nederlag.

Søndag gælder det så Augsburg, som de traditionelt har det svært med. I de to klubbers seneste 11 indbyrdes opgør, er det således kun endt med tre sejre til de grønblusede og hele seks nederlag.

Nouri skal forsøge at få sine tropper tilbage på rette spor, men må undvære Garcia og Drobny, der begge har karantæne, ligesom Moisander, Bargfrede, Grillitsch og Hajrovic er ukampdygtige.

Pizarro måtte lade sig udskifte mod Bayern, men forventes klar, ligesom Caldirola efter en længere skadespause også forventes at være med i truppen.

Karantæner:
Augsburg: Ingen
Werder Bremen: Drobny og Garcia

Bud på startopstillinger:
Augsburg: Hitz – Verhaegh, Gouweleeuw, Hinteregger, Max – Kohr, Koo – Schmid, Halil Altintop, Ji – Bobadilla
Werder Bremen: Wiedwald – Gebre Selassie, L. Sané, Veljkovic, Ro. Bauer – Delaney, Fritz – Bartels, Junuzovic – Gnabry, M. Kruse

Vidste du, at…:

Dom:
Werder har det som nævnt svært mod Augsburg, men vi tror alligevel på, at de kan få noget med hjem fra deres besøg på WWK-Arena. 1-1.

bulibold.dk er Danmarks største side om tysk fodbold. Vi leverer interviews, analyser, historiske tilbageblik og meget mere





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’