Kampfakta:
Spillested: WWK-Arena, Augsburg
Dommer: Dingert
Kamptidspunkt: Søndag 15:30
På TV: Eurosport 2
Holdnyt:
Augsburg:
Sydtyskerne brugte, måske lidt overraskende, vinterpausen på at skifte ud på managerposten, hvor Meier blev erstattet af Baum.
Det har indtil videre kastet tre point af sig, da det i sidste runde lykkedes at vende et truende nederlag til sejr ude mod Wolfsburg på mål af Altintop og Kohr.
Som en af få klubber var Augsburg også aktive på transfermarkedet til det sidste, da de på deadlineday hentede den tidligere Dortmund og Stuttgart-spiller Moritz Leitner til klubben. Han forventes ikke at gå direkte ind i startopstillingen, men er formentlig med på bænken.
Baier er stadig tvivlsom, mens Callsen-Bracker, Caiuby, Moravek og Finnbogason er ude med skader. Anfører Verhaegh er til gengæld blevet klar og ligner en mand til startopstillingen.
Werder Bremen:
Det har ikke været den letteste start på foråret for Bremen. Godt nok har de haft hjemmebane i de første to kampe, men modstanderne har heddet Dortmund og Bayern og til trods for gode præstationer er det endt med to gange 2-1 nederlag.
Søndag gælder det så Augsburg, som de traditionelt har det svært med. I de to klubbers seneste 11 indbyrdes opgør, er det således kun endt med tre sejre til de grønblusede og hele seks nederlag.
Nouri skal forsøge at få sine tropper tilbage på rette spor, men må undvære Garcia og Drobny, der begge har karantæne, ligesom Moisander, Bargfrede, Grillitsch og Hajrovic er ukampdygtige.
Pizarro måtte lade sig udskifte mod Bayern, men forventes klar, ligesom Caldirola efter en længere skadespause også forventes at være med i truppen.
Karantæner:
Augsburg: Ingen
Werder Bremen: Drobny og Garcia
Bud på startopstillinger:
Augsburg: Hitz – Verhaegh, Gouweleeuw, Hinteregger, Max – Kohr, Koo – Schmid, Halil Altintop, Ji – Bobadilla
Werder Bremen: Wiedwald – Gebre Selassie, L. Sané, Veljkovic, Ro. Bauer – Delaney, Fritz – Bartels, Junuzovic – Gnabry, M. Kruse
Vidste du, at…:
Dom:
Werder har det som nævnt svært mod Augsburg, men vi tror alligevel på, at de kan få noget med hjem fra deres besøg på WWK-Arena. 1-1.
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
MEDIE
AGF køber dansk profil
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
