Optakt: Augsburg – Werder Bremen

Bliver tredje gang lykkens gang for Delaney og Werder Bremen?



Kampfakta:
Spillested: WWK-Arena, Augsburg
Dommer: Dingert
Kamptidspunkt: Søndag 15:30
På TV: Eurosport 2

Holdnyt:
Augsburg:
Sydtyskerne brugte, måske lidt overraskende, vinterpausen på at skifte ud på managerposten, hvor Meier blev erstattet af Baum.

Det har indtil videre kastet tre point af sig, da det i sidste runde lykkedes at vende et truende nederlag til sejr ude mod Wolfsburg på mål af Altintop og Kohr.

Som en af få klubber var Augsburg også aktive på transfermarkedet til det sidste, da de på deadlineday hentede den tidligere Dortmund og Stuttgart-spiller Moritz Leitner til klubben. Han forventes ikke at gå direkte ind i startopstillingen, men er formentlig med på bænken.

Baier er stadig tvivlsom, mens Callsen-Bracker, Caiuby, Moravek og Finnbogason er ude med skader. Anfører Verhaegh er til gengæld blevet klar og ligner en mand til startopstillingen.

Werder Bremen:
Det har ikke været den letteste start på foråret for Bremen. Godt nok har de haft hjemmebane i de første to kampe, men modstanderne har heddet Dortmund og Bayern og til trods for gode præstationer er det endt med to gange 2-1 nederlag.

Søndag gælder det så Augsburg, som de traditionelt har det svært med. I de to klubbers seneste 11 indbyrdes opgør, er det således kun endt med tre sejre til de grønblusede og hele seks nederlag.

Nouri skal forsøge at få sine tropper tilbage på rette spor, men må undvære Garcia og Drobny, der begge har karantæne, ligesom Moisander, Bargfrede, Grillitsch og Hajrovic er ukampdygtige.

Pizarro måtte lade sig udskifte mod Bayern, men forventes klar, ligesom Caldirola efter en længere skadespause også forventes at være med i truppen.

Karantæner:
Augsburg: Ingen
Werder Bremen: Drobny og Garcia

Bud på startopstillinger:
Augsburg: Hitz – Verhaegh, Gouweleeuw, Hinteregger, Max – Kohr, Koo – Schmid, Halil Altintop, Ji – Bobadilla
Werder Bremen: Wiedwald – Gebre Selassie, L. Sané, Veljkovic, Ro. Bauer – Delaney, Fritz – Bartels, Junuzovic – Gnabry, M. Kruse

Vidste du, at…:

Dom:
Werder har det som nævnt svært mod Augsburg, men vi tror alligevel på, at de kan få noget med hjem fra deres besøg på WWK-Arena. 1-1.

bulibold.dk er Danmarks største side om tysk fodbold. Vi leverer interviews, analyser, historiske tilbageblik og meget mere





LIVE

VM-LIVE: Nu fik han endeligt lov

Skotland – Marokko

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

USA – Australien

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

FCK-boss roser varm bomber

Jonas Lössl stopper karrieren

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er AGF’s Champions League-modstander

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige