Optakt: Borussia Dortmund – RB Leipzig

Der er topopgør på Signal-Iduna Park. Hjemmeholdet skal se, om de for en sjælden gangs skyld kan holde målet rent, mens gæsterne fortsat jagter Bayern.



Kampfakta:
Spillested: Signal-Iduna Park
Dommer: Stieler
Kamptidspunkt: Lørdag 18:30
På TV: Eurosport 2

Holdnyt:
Borussia Dortmund:
Thomas Tuchel og resten af holdet var med rette skuffede, efter de ikke kunne komme fra Mainz med mere end det ene point. Det var holdets fjerde uafgjorte resultat i de seneste fem kampe. Mere skuffende var det måske, at de igen ikke formåede at holde nullet. Mainz scorede med deres eneste forsøg indenfor rammen, og dermed ligger seneste clean sheet helt tilbage i november – lidt pudsigt mod Bayern.

Dortmund spiller ofte en god omgang offensiv fodbold i perioder, men de har svært ved at afgøre kampe, og derfor kæmper holdet fra Ruhr-distriktet lige nu for bare at holde sig i top-4.

Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for de sort-gule, og i midtugen var Aubameyang igen ude at sige, at han går med tanker om et skifte. Hans mulige afløser på sigt, Isak, er endelig blevet spilleberettiget, men Tuchel har lagt op til, at der fortsat skal gå lidt tid, før han er klar.

Dortmund må undvære Bender og Sahin, der begge er skadede.

RB Leipzig:
“Die Bullen” havde noget nær et perfekt efterår, og de har også fået noget nær en perfekt start på foråret. Senest blev de sæsonens første hold til at slå Hoffenheim. Det blev gjort med cifrene 2-1.

Leipzig har masser af luft ned til pladserne uden for top-4, og en sejr i Dortmund vil for alvor give dem troen på, at et mesterskab er muligt.

De tre point rykkede dog allerede i midtugen en lille smule længere væk, da det kom frem, at topscorer Werner går glip af mødet grundet influenza. Også Gipson og Klostermann er ude, mens Forsberg afsoner sin sidste karantænedag.

Werners fravær kan betyde, at Keita rykkes længere frem, hvilket i givet fald vil betyde, at Yussuf Poulsen rykkes op som frontangriber.

Karantæner:
Borussia Dortmund: Ingen
RB Leipzig: Emil Forsberg

Bud på startopstillinger:
Borussia Dortmund: Bürki; Piszczek, Ginter, Sokratis; Schmelzer; Weigl; Götze, Guerreiro; Pulisic, Reus; Aubameyang
RB Leipzig: Gulacsi; Bernardo, Compper, Orban, Halstenberg; Demme, Ilsanker; D. Kaiser, Sabitzer, Keita; Poulsen

Vidste du at…:
RB Leipzigs Marcel Halstenberg spillede i Dortmund fra 2011 til 2013, men nåede dog aldrig at få førsteholdsdebut?

Dom:
Det her kan blive en kamp, hvor Dortmund viser det potentiale, de besidder. Samtidig mangler Leipzig et par nøglespillere. 3-2 til hjemmeholdet.

bulibold.dk er Danmarks største side om tysk fodbold. Vi leverer spiltips, analyser, podcasts og meget mere





Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Magisk aften for FC København-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Fælder dom over Højlund

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Henter dansker – får god pakke

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Gounies kan røve Banken

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner