Optakt: Borussia Dortmund – RB Leipzig

Der er topopgør på Signal-Iduna Park. Hjemmeholdet skal se, om de for en sjælden gangs skyld kan holde målet rent, mens gæsterne fortsat jagter Bayern.



Kampfakta:
Spillested: Signal-Iduna Park
Dommer: Stieler
Kamptidspunkt: Lørdag 18:30
På TV: Eurosport 2

Holdnyt:
Borussia Dortmund:
Thomas Tuchel og resten af holdet var med rette skuffede, efter de ikke kunne komme fra Mainz med mere end det ene point. Det var holdets fjerde uafgjorte resultat i de seneste fem kampe. Mere skuffende var det måske, at de igen ikke formåede at holde nullet. Mainz scorede med deres eneste forsøg indenfor rammen, og dermed ligger seneste clean sheet helt tilbage i november – lidt pudsigt mod Bayern.

Dortmund spiller ofte en god omgang offensiv fodbold i perioder, men de har svært ved at afgøre kampe, og derfor kæmper holdet fra Ruhr-distriktet lige nu for bare at holde sig i top-4.

Det er selvfølgelig ikke tilfredsstillende for de sort-gule, og i midtugen var Aubameyang igen ude at sige, at han går med tanker om et skifte. Hans mulige afløser på sigt, Isak, er endelig blevet spilleberettiget, men Tuchel har lagt op til, at der fortsat skal gå lidt tid, før han er klar.

Dortmund må undvære Bender og Sahin, der begge er skadede.

RB Leipzig:
“Die Bullen” havde noget nær et perfekt efterår, og de har også fået noget nær en perfekt start på foråret. Senest blev de sæsonens første hold til at slå Hoffenheim. Det blev gjort med cifrene 2-1.

Leipzig har masser af luft ned til pladserne uden for top-4, og en sejr i Dortmund vil for alvor give dem troen på, at et mesterskab er muligt.

De tre point rykkede dog allerede i midtugen en lille smule længere væk, da det kom frem, at topscorer Werner går glip af mødet grundet influenza. Også Gipson og Klostermann er ude, mens Forsberg afsoner sin sidste karantænedag.

Werners fravær kan betyde, at Keita rykkes længere frem, hvilket i givet fald vil betyde, at Yussuf Poulsen rykkes op som frontangriber.

Karantæner:
Borussia Dortmund: Ingen
RB Leipzig: Emil Forsberg

Bud på startopstillinger:
Borussia Dortmund: Bürki; Piszczek, Ginter, Sokratis; Schmelzer; Weigl; Götze, Guerreiro; Pulisic, Reus; Aubameyang
RB Leipzig: Gulacsi; Bernardo, Compper, Orban, Halstenberg; Demme, Ilsanker; D. Kaiser, Sabitzer, Keita; Poulsen

Vidste du at…:
RB Leipzigs Marcel Halstenberg spillede i Dortmund fra 2011 til 2013, men nåede dog aldrig at få førsteholdsdebut?

Dom:
Det her kan blive en kamp, hvor Dortmund viser det potentiale, de besidder. Samtidig mangler Leipzig et par nøglespillere. 3-2 til hjemmeholdet.

bulibold.dk er Danmarks største side om tysk fodbold. Vi leverer spiltips, analyser, podcasts og meget mere







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Pinligt for rigtig mange at se

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Man Utd-stjerne hylder Amorim

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Færdig i FC Midtjylland?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’