Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Bundesliga-danskeren er meget begejstret over, at han er begyndt at spille mere fra start, men erkender, at det har været en hård sæson for Frankfurt.



Det har været lidt af en rutsjebanetur i denne sæson for Oscar Højlund og Frankfurt.

Resultaterne har ikke levet op til forventningerne, hvilket førte til, at Dino Toppmöller undervejs blev udskiftet med Albert Riera. Spilletiden og resultaterne har efter trænerskiftet fået et nøk op, hvilket skaber begejstring hos Oscar Højlund.

– Jeg har det godt, det har været en lidt turbulent sæson med et trænerskifte, men jeg har det godt. Klubben og jeg selv er på rette vej.

– Der kom en ny træner ind med et andet syn på én, hvilket har været positivt, jeg har også kæmpe respekt for min tidligere træner, han har lært mig en masse. Det er klart, at det ikke er helt dårligt med den nye træner, der har givet mig en del spilletid, siger han til Tipsbladet.

På det seneste er det blevet til hele fire startpladser i Bundesligaen for Oscar Højlund, hvori han blandt andet assisterede en scoring mod Bayern München. Og han er pænt tilfreds med at have kæmpet sig tættere på en fast position i klubbens startopstilling.

– Der er knald på, men begge dele er en god læring. Bare at spille fodbold er dejligt, men det er lidt sjovere at spille fra start end at komme ind fra bænken. Jeg tager en kamp ad gangen og gør mit bedste på træningsbanen, så ser vi, om det giver en startplads i sidste ende.

Det er ærgerligt med Emil

Oscar er ikke den eneste Højlund, der spiller fodbold i Tyskland. Tvillingebroren Emil har sin daglige gang hos topholdet i 2. Bundesligaen, Schalke 04.

Emil Højlund indledte sæsonen med at få fint med spilletid for traditionsklubben, men løb efter fire ligakampe ind i en drilsk skade. Siden har han været ukampdygtig, og aktuelt kæmper han hårdt for at komme tilbage i topform. Det bekræfter ‘brormand’ over for Tipsbladet.

– Selvfølgelig er det ærgerligt. Det er endnu mere ærgerligt, når det er ens egen tvillingebror, men det er en del af sporten. Heldigvis har han hovedet godt skruet på, jeg er sikker på, at han kommer godt tilbage, han har en masse kvalitet. Så jeg glæder mig til, at han kommer tilbage og kan vise sig frem.

– Vi bruger hinanden, som vi altid har gjort. Vi er tvillinger, så det er meget naturligt, at vi snakker sammen stort set hver eneste dag. Han har det bedre, han er i gang med en genoptræningsfase. Alt går efter planen, og han glæder sig til at komme tilbage, siger Oscar Højlund fra U21-landsholdslejren.

Selvom man i Tyskland kan give den gas på motorvejen, betyder det ikke, at de to tvillinger udnytter det til at se hinanden i hverdagen.

– Vi ser hinanden en gang imellem, det kræver nogle fridage. Der er alligevel tre en halv time i bil, så lidt langt, hvis vi skal køre så langt begge veje, men en gang imellem mødes vi, ellers skriver vi næsten dagligt.

Begge brødre forlod FC København til fordel for deres nuværende klubber tilbage i sommeren 2024.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Henter FC København-spiller

Kæk Wass: Han filmede!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Joakim Mæhle åbner op



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Chelsea med historiens største PL-underskud

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Tottenham præsenterer ny træner

En historisk katastrofe for Danmark

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’