Rørt Bo Svensson siger farvel: Handler ikke om mig

I en video på Instagram har Bo Svensson sagt farvel til Mainz' fans.



Efter knap tre år i Mainz 05 er Bo Svensson færdig i Bundesliga-klubben, og i et opslag på Instagram har den danske cheftræner nu sagt farvel til den tyske klubs fans. 

– Kære Mainz'ere. Nu er dagen kommet. Desværre, selvfølgelig, men sådan er det bare i fodbold. Selvom det er meget svært for mig at sige farvel til jer, lyder det indledningsvist fra Bo Svensson. 

Den danske træner kigger herefter tilbage på de mange år, han har tilbragt i Mainz 05, hvor han i første omgang kom til som spiller i 2007. 

– Jeg har tilbragt 16 år her. Mine børn voksede op her, og jeg har lært så mange ting. Ikke kun i forhold til fodbold, men også igennem de mange fantastiske mennesker i klubben. Fans og folk i byen har betydet så meget for mig, og det vil fortsætte med at forme mig gennem hele mit liv, siger Bo Svensson. 

Den tidligere FC København-profil sætter herefter ord på beslutningen om at sige stop. 

– Timingen er simpelthen nødvendig nu. Det er en erkendelse af, at ingen er over klubben, siger Bo Svensson, der opfordrer fansene til at bakke om holdet i denne svære tid. 

Herefter bliver det tydeligt, at Bo Svensson er dybt påvirket af situationen. Den danske træner må sunde sig i 10-15 sekunder, før han fortsætter.

– Jeg har oplevet op- og nedture her. Både som spiller, ungdomstræner og førsteholdstræner. Men det handler ikke om mig. Det handler om, at vi får denne klub tilbage, lyder det fra Bo Svensson. 

Den tidligere forsvarsspiller understreger afslutningsvist, at der forhåbentligt ikke er tale om et farvel, men i stedet et 'auf Wiedersehen'. 





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Midtjylland er ude

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

John Stones tager sydpå



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe