Efter knap tre år i Mainz 05 er Bo Svensson færdig i Bundesliga-klubben, og i et opslag på Instagram har den danske cheftræner nu sagt farvel til den tyske klubs fans.
– Kære Mainz'ere. Nu er dagen kommet. Desværre, selvfølgelig, men sådan er det bare i fodbold. Selvom det er meget svært for mig at sige farvel til jer, lyder det indledningsvist fra Bo Svensson.
Den danske træner kigger herefter tilbage på de mange år, han har tilbragt i Mainz 05, hvor han i første omgang kom til som spiller i 2007.
– Jeg har tilbragt 16 år her. Mine børn voksede op her, og jeg har lært så mange ting. Ikke kun i forhold til fodbold, men også igennem de mange fantastiske mennesker i klubben. Fans og folk i byen har betydet så meget for mig, og det vil fortsætte med at forme mig gennem hele mit liv, siger Bo Svensson.
Den tidligere FC København-profil sætter herefter ord på beslutningen om at sige stop.
– Timingen er simpelthen nødvendig nu. Det er en erkendelse af, at ingen er over klubben, siger Bo Svensson, der opfordrer fansene til at bakke om holdet i denne svære tid.
Herefter bliver det tydeligt, at Bo Svensson er dybt påvirket af situationen. Den danske træner må sunde sig i 10-15 sekunder, før han fortsætter.
– Jeg har oplevet op- og nedture her. Både som spiller, ungdomstræner og førsteholdstræner. Men det handler ikke om mig. Det handler om, at vi får denne klub tilbage, lyder det fra Bo Svensson.
Den tidligere forsvarsspiller understreger afslutningsvist, at der forhåbentligt ikke er tale om et farvel, men i stedet et 'auf Wiedersehen'.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
FC Midtjylland er ude
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
John Stones tager sydpå
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
HELT VILDT