Enormt kostbart: Schalke ryger tættere på afgrunden

Efter et nederlag på hjemmebane til FC Köln ser vejen til overlevelse nu endnu sværere ud for Schalke 04.



En af Tysklands største fodboldklubber kan være på vej ud af Bundesligaen.

I hvert fald ser vejen til overlevelse nu endnu mere dyster ud for Schalke 04, efter at klubben onsdag aften led et potentielt kostbart nederlag på 1-2 på hjemmebane i Gelsenkirchen.

Et nederlag er i sig selv slemt nok for Schalke, som for nylig hentede sin første sejr i næsten et år. Men at det var de direkte nedrykningskandidater fra FC Köln, som snuppede de tre point, gør det kun værre.

Schalke havde ellers udlignet og var på vej mod et point, men i tillægstiden afgjorde Jan Thielmann opgøret og forværrede Schalkes krise.

Med nederlaget er Schalke fortsat sidst i den bedste tyske række med syv point for 17 kampe. Nu er der otte point op til Köln, som ligger på den gode side af nedrykningsstregen med 15 point for samme antal kampe.

Det gik galt for Schalke første gang efter en halv time.

Schalke-målmand Ralf Fährmann viftede ikke et hjørnespark ordentligt væk, og bolden faldt ned for fødderne af Dominick Drexler.

Midtbanespilleren, som havde et ultrakort ophold i FC Midtjylland i 2018, hamrede bolden ind blandt venner og fjender, og forsvarsspilleren Rafael Czichos pandede den i mål.

Det kunne være gået helt galt seks minutter senere, da Kingsley Ehizibue slap fri, men det skrøbelige Schalke-mandskab slap denne gang med skrækken.

Heldet var med Schalke i begyndelsen af anden halvleg, hvor Ozan Kabak blev reddet af stolpen, i en situation hvor han var tæt på at score selvmål.

Og i stedet slog værterne til i den anden ende, da bolden tilfældigt havnede hos Matthew Hoppe, som udlignede med et fladt spark.

Schalke stod højt på banen og blev straffet i tillægstiden. Thielmann havde oceaner af plads i højre side og sendte med et hårdt spark bolden forbi Fährmann med kampens sidste scoring.

Landsholdsmålmand Frederik Rønnow, der er udlejet fra Eintracht Frankfurt, så hele kampen fra Schalkes bænk.

Også Mainz 05 er i stor nedrykningsfare efter et nederlag på 0-2 til Wolfsburg tirsdag. Holdet, der trænes af danske Bo Svensson, har syv point og er næstsidst i ligaen.

/ritzau/





Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’


Stjerneagentur skriver kontrakt med Jacob Ambæk

Spændende nyt om Simon Kjær

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

‘Det er en lortefølelse’

Er han på vej til Lyngby?

– Meget bedre end i Danmark!

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

– Jeg bliver virkelig rasende over det

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

OB-fans kan ånde lette op – skyder rygte ned

Tour de France-hold lukker og slukker

FC Nordsjælland – Randers FC

Stort dansk cykelresultat på kongeetape i Kina

Iskoldt Moukoko-svar

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Holger Rune-succes i drama

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Chokemne til jobbet i Manchester United?

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen

Finnbogason: Han har niveau til mere end Superliga

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Clem vil se handling frem for ord: Det var pinligt

Netmasker blafrer i Rom

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!