Skrækstart for dansk komet i Wolfsburg

Det tidligere Brøndby-talent Nilas Yacobi skiftede i sommer til Wolfsburg, men starten i den tyske klub har ikke været en dans på roser. Tipsbladet har interviewet André Hahn, team manager for Wolfsburgs U19-hold, om den danske angriber.



2023 var på en og samme tid et fantastisk og et svært år for Nilas Yacobi.

Den 17-årige angriber gjorde decideret lynkarriere, efter at han kom til Brøndby IF i starten af året og straks blev topscorer for Vestegnsklubben mesterhold på U17-plan. Og gennembruddet blev bemærket i det store udland.

Efter kun et halvt år i Brøndby slog Wolfsburg kløerne i Nilas Yacobi og udstyrede ham med en treårig aftale.

– Nilas' tekniske færdigheder vil hjælpe os enormt meget, særligt når vi har bolden mod modstandere, som står langt tilbage på banen. Derudover kan han spille næsten samtlige offensive positioner, lød det dengang fra en spændt Michael Gentner, akademidirektør i Wolfsburg.

Men færdighederne, som gjorde ham aktuel for Wolfsburg, har Nilas Yacobi ikke fået mulighed for at vise frem i folkevognsbyen.

Skadet med det samme
I noget nær sin første træning efter skiftet til Wolfsburg blev Yacobi nemlig knæskadet, og den skade har holdt ham ude lige siden. Det er derfor ikke blevet til spilletid for U19-holdet endnu. Ja, han har dårligt nok trænet med sine nye holdkammerater.

Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage

André Hahn
om Nilas Yacobi

Det fortæller André Hahn, der blandt andet er team manager for U19-holdet i Wolfsburg, til Tipsbladet. 

– Nilas er en meget ung og talentfuld spiller, men lige nu er det svært for ham. Han har ikke været meget på banen, og jeg er sikker på, at det er svært for ham.

– Han skiftede til en ny klub og ville sikkert vise sig frem, men det er ikke muligt på grund af skaden og genoptræningen. Så er man heller ikke sammen med gutterne på banen. Man skal lære sproget, lære sine nye holdkammerater at kende… Det er svært, tror jeg, og han kan ikke vise sine kvaliteter,

Hvordan har han håndteret det?

– Jeg er jo team manager, så jeg taler meget med Nilas og prøver at hjælpe ham. Jeg ved, at han er ung, og at det er svært for ham, men han gør det rigtig godt. Han lærer tysk her i Wolfsburg, så han kan integreres i truppen og i skolen hurtigst muligt. Det gør han virkelig godt.

– Men det er ikke nemt for ham at smile hver dag, når han ved, at han ikke kan træne med holdet. Han gør det godt, ja, men det kan være deprimerende. Vi var i Polen på træningslejr i juli, og i de otte måneder siden har han været ude med en knæskade.

– At være i fitnesslokalet hele tiden og tænke, “måske kan jeg træne med holdet i næste uge”, for så at skulle vente endnu længere… Det må være stressende og deprimerende. Jeg kan helt klart forstå, hvis Nilas ikke altid er i godt humør, men det er han trods alt ofte. Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage, siger André Hahn.

Hvornår venter I ham tilbage?

– Forhåbentlig snart. Vi har flere gange før troet, at han ville vende tilbage på banen, men hver gang er der sket noget nyt. Men måske kan han træne med holdet i en af de kommende uger, lyder det.

Nilas_Yacobi

Fandt ham ved en tilfældighed
Netop grundet skaden kan André Hahn ikke sige meget om Nilas Yacobis fodboldmæssige kvaliteter. Til gengæld kan han fortælle, hvordan Wolfsburg faldt over den danske komet.

Og det var faktisk ganske tilfældigt.

– Vi har nogle regionale scouts her i Tyskland, som arbejder for Wolfsburg, og vi har en i Hamburg, som scouter alle de talentfulde spillere i nordlige Tyskland, men også i Danmark. Vi har jo også en anden dansker i Christian Østergaard, så vi har lidt erfaring med at scoute i Danmark.

– Nilas var en speciel case. Scouten var i Danmark for at se på en anden spiller, men så en kamp og lagde mærke til Nilas. Så prøvede vi at se så mange kampe med ham som muligt, og så blev det til et skifte, fortæller André Hahn.

Som han nævner, har Wolfsburg også en anden dansker i Christian Østergaard, og det danske marked er et særligt interessant marked for klubben, lyder det.

Nu må tiden vise, om Nilas Yacobi så giver dem endnu mere blod på tanden for at hente danskere, når han er tilbage fra sin skade. 





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Han fik et lortetilbud fra OB

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Viborg FF – AGF

Blandt dette årtusindes bedste

Simeone fatter det ikke



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Jakob Poulsen med dyster melding

Transferpres på Albert Grønbæk

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Langer ud efter Superliga-stjerne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Der er ingen undskyldninger’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Spotpris – så billig er Højbjerg

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

OB – FC Fredericia

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Roser Superliga-træners søn

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’