Skrækstart for dansk komet i Wolfsburg

Det tidligere Brøndby-talent Nilas Yacobi skiftede i sommer til Wolfsburg, men starten i den tyske klub har ikke været en dans på roser. Tipsbladet har interviewet André Hahn, team manager for Wolfsburgs U19-hold, om den danske angriber.



2023 var på en og samme tid et fantastisk og et svært år for Nilas Yacobi.

Den 17-årige angriber gjorde decideret lynkarriere, efter at han kom til Brøndby IF i starten af året og straks blev topscorer for Vestegnsklubben mesterhold på U17-plan. Og gennembruddet blev bemærket i det store udland.

Efter kun et halvt år i Brøndby slog Wolfsburg kløerne i Nilas Yacobi og udstyrede ham med en treårig aftale.

– Nilas' tekniske færdigheder vil hjælpe os enormt meget, særligt når vi har bolden mod modstandere, som står langt tilbage på banen. Derudover kan han spille næsten samtlige offensive positioner, lød det dengang fra en spændt Michael Gentner, akademidirektør i Wolfsburg.

Men færdighederne, som gjorde ham aktuel for Wolfsburg, har Nilas Yacobi ikke fået mulighed for at vise frem i folkevognsbyen.

Skadet med det samme
I noget nær sin første træning efter skiftet til Wolfsburg blev Yacobi nemlig knæskadet, og den skade har holdt ham ude lige siden. Det er derfor ikke blevet til spilletid for U19-holdet endnu. Ja, han har dårligt nok trænet med sine nye holdkammerater.

Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage

André Hahn
om Nilas Yacobi

Det fortæller André Hahn, der blandt andet er team manager for U19-holdet i Wolfsburg, til Tipsbladet. 

– Nilas er en meget ung og talentfuld spiller, men lige nu er det svært for ham. Han har ikke været meget på banen, og jeg er sikker på, at det er svært for ham.

– Han skiftede til en ny klub og ville sikkert vise sig frem, men det er ikke muligt på grund af skaden og genoptræningen. Så er man heller ikke sammen med gutterne på banen. Man skal lære sproget, lære sine nye holdkammerater at kende… Det er svært, tror jeg, og han kan ikke vise sine kvaliteter,

Hvordan har han håndteret det?

– Jeg er jo team manager, så jeg taler meget med Nilas og prøver at hjælpe ham. Jeg ved, at han er ung, og at det er svært for ham, men han gør det rigtig godt. Han lærer tysk her i Wolfsburg, så han kan integreres i truppen og i skolen hurtigst muligt. Det gør han virkelig godt.

– Men det er ikke nemt for ham at smile hver dag, når han ved, at han ikke kan træne med holdet. Han gør det godt, ja, men det kan være deprimerende. Vi var i Polen på træningslejr i juli, og i de otte måneder siden har han været ude med en knæskade.

– At være i fitnesslokalet hele tiden og tænke, “måske kan jeg træne med holdet i næste uge”, for så at skulle vente endnu længere… Det må være stressende og deprimerende. Jeg kan helt klart forstå, hvis Nilas ikke altid er i godt humør, men det er han trods alt ofte. Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage, siger André Hahn.

Hvornår venter I ham tilbage?

– Forhåbentlig snart. Vi har flere gange før troet, at han ville vende tilbage på banen, men hver gang er der sket noget nyt. Men måske kan han træne med holdet i en af de kommende uger, lyder det.

Nilas_Yacobi

Fandt ham ved en tilfældighed
Netop grundet skaden kan André Hahn ikke sige meget om Nilas Yacobis fodboldmæssige kvaliteter. Til gengæld kan han fortælle, hvordan Wolfsburg faldt over den danske komet.

Og det var faktisk ganske tilfældigt.

– Vi har nogle regionale scouts her i Tyskland, som arbejder for Wolfsburg, og vi har en i Hamburg, som scouter alle de talentfulde spillere i nordlige Tyskland, men også i Danmark. Vi har jo også en anden dansker i Christian Østergaard, så vi har lidt erfaring med at scoute i Danmark.

– Nilas var en speciel case. Scouten var i Danmark for at se på en anden spiller, men så en kamp og lagde mærke til Nilas. Så prøvede vi at se så mange kampe med ham som muligt, og så blev det til et skifte, fortæller André Hahn.

Som han nævner, har Wolfsburg også en anden dansker i Christian Østergaard, og det danske marked er et særligt interessant marked for klubben, lyder det.

Nu må tiden vise, om Nilas Yacobi så giver dem endnu mere blod på tanden for at hente danskere, når han er tilbage fra sin skade. 





TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub




Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Topscorer færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Her er Tausons vej i Australian Open



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Her er prisen på Skov Olsen

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte