2023 var på en og samme tid et fantastisk og et svært år for Nilas Yacobi.
Den 17-årige angriber gjorde decideret lynkarriere, efter at han kom til Brøndby IF i starten af året og straks blev topscorer for Vestegnsklubben mesterhold på U17-plan. Og gennembruddet blev bemærket i det store udland.
Efter kun et halvt år i Brøndby slog Wolfsburg kløerne i Nilas Yacobi og udstyrede ham med en treårig aftale.
– Nilas' tekniske færdigheder vil hjælpe os enormt meget, særligt når vi har bolden mod modstandere, som står langt tilbage på banen. Derudover kan han spille næsten samtlige offensive positioner, lød det dengang fra en spændt Michael Gentner, akademidirektør i Wolfsburg.
Men færdighederne, som gjorde ham aktuel for Wolfsburg, har Nilas Yacobi ikke fået mulighed for at vise frem i folkevognsbyen.
Skadet med det samme
I noget nær sin første træning efter skiftet til Wolfsburg blev Yacobi nemlig knæskadet, og den skade har holdt ham ude lige siden. Det er derfor ikke blevet til spilletid for U19-holdet endnu. Ja, han har dårligt nok trænet med sine nye holdkammerater.
Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage
André Hahnom Nilas Yacobi
Det fortæller André Hahn, der blandt andet er team manager for U19-holdet i Wolfsburg, til Tipsbladet.
– Nilas er en meget ung og talentfuld spiller, men lige nu er det svært for ham. Han har ikke været meget på banen, og jeg er sikker på, at det er svært for ham.
– Han skiftede til en ny klub og ville sikkert vise sig frem, men det er ikke muligt på grund af skaden og genoptræningen. Så er man heller ikke sammen med gutterne på banen. Man skal lære sproget, lære sine nye holdkammerater at kende… Det er svært, tror jeg, og han kan ikke vise sine kvaliteter,
Hvordan har han håndteret det?
– Jeg er jo team manager, så jeg taler meget med Nilas og prøver at hjælpe ham. Jeg ved, at han er ung, og at det er svært for ham, men han gør det rigtig godt. Han lærer tysk her i Wolfsburg, så han kan integreres i truppen og i skolen hurtigst muligt. Det gør han virkelig godt.
– Men det er ikke nemt for ham at smile hver dag, når han ved, at han ikke kan træne med holdet. Han gør det godt, ja, men det kan være deprimerende. Vi var i Polen på træningslejr i juli, og i de otte måneder siden har han været ude med en knæskade.
– At være i fitnesslokalet hele tiden og tænke, “måske kan jeg træne med holdet i næste uge”, for så at skulle vente endnu længere… Det må være stressende og deprimerende. Jeg kan helt klart forstå, hvis Nilas ikke altid er i godt humør, men det er han trods alt ofte. Han er en stærk karakter, og jeg er sikker på, at han vil vende stærkere tilbage, siger André Hahn.
Hvornår venter I ham tilbage?
– Forhåbentlig snart. Vi har flere gange før troet, at han ville vende tilbage på banen, men hver gang er der sket noget nyt. Men måske kan han træne med holdet i en af de kommende uger, lyder det.

Fandt ham ved en tilfældighed
Netop grundet skaden kan André Hahn ikke sige meget om Nilas Yacobis fodboldmæssige kvaliteter. Til gengæld kan han fortælle, hvordan Wolfsburg faldt over den danske komet.
Og det var faktisk ganske tilfældigt.
– Vi har nogle regionale scouts her i Tyskland, som arbejder for Wolfsburg, og vi har en i Hamburg, som scouter alle de talentfulde spillere i nordlige Tyskland, men også i Danmark. Vi har jo også en anden dansker i Christian Østergaard, så vi har lidt erfaring med at scoute i Danmark.
– Nilas var en speciel case. Scouten var i Danmark for at se på en anden spiller, men så en kamp og lagde mærke til Nilas. Så prøvede vi at se så mange kampe med ham som muligt, og så blev det til et skifte, fortæller André Hahn.
Som han nævner, har Wolfsburg også en anden dansker i Christian Østergaard, og det danske marked er et særligt interessant marked for klubben, lyder det.
Nu må tiden vise, om Nilas Yacobi så giver dem endnu mere blod på tanden for at hente danskere, når han er tilbage fra sin skade.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER