Fortsætter Robert Skov i TSG Hoffenheim, selv om hans kontrakt udløber om få måneder, eller finder han en ny klub, hvor han kan starte på en frisk?
Det er det helt store spørgsmål, som svæver rundt om danskeren lige i øjeblikket.
Sikkert er det, at der foregår en masse i kulisserne .
Ifølge Tipsbladets informationer er Hoffenheim meget interesseret i at forlænge aftalen med Robert Skov, og man har præsenteret ham for to tilbud, men dem har danskeren ikke takket ja til.
Som Tipsbladet forstår det, har Robert Skov ikke travlt med at tage en beslutning lige nu. Man vil gerne se situationen an.
Og det forstår man godt, for der er godt med interesse for Robert Skov ude i det store fodboldeuropa. Tipsbladet erfarer, at danskeren og hans lejr har holdt samtaler med klubber fra Italien, England og Tyskland, hvilket han er i sin gode ret til, da han gerne må forhandle med andre klubber, når han lige om lidt er kontraktfri.
Igen er det vigtigt at understrege, at der ikke er noget hastværk endnu. Derfor kan man heller ikke dømme ham endegyldigt færdig i Hoffenheim, som købte ham for ti millioner euro tilbage i sommeren 2019.
Man forstår da også godt, hvorfor Hoffenheim vil beholde Robert Skov, hvis skarpe venstreben altid vil udgøre en trussel. I denne sæson har han da næsten også fået spilletid i hver eneste kamp, når han har været skadesfri. I de to seneste Bundesligakampe har han dog siddet på bænken.
Robert Skovs kontrakt med Hoffenheim udløber ved udgangen af juni. Inden da bliver det interessant at se, om han bliver en del af Kasper Hjulmands EM-trup. Skov har ikke været med siden oktober sidste år, hvor han blandt andet scorede to mål mod Kasakhstan i EM-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp