Fortsætter Robert Skov i TSG Hoffenheim, selv om hans kontrakt udløber om få måneder, eller finder han en ny klub, hvor han kan starte på en frisk?
Det er det helt store spørgsmål, som svæver rundt om danskeren lige i øjeblikket.
Sikkert er det, at der foregår en masse i kulisserne .
Ifølge Tipsbladets informationer er Hoffenheim meget interesseret i at forlænge aftalen med Robert Skov, og man har præsenteret ham for to tilbud, men dem har danskeren ikke takket ja til.
Som Tipsbladet forstår det, har Robert Skov ikke travlt med at tage en beslutning lige nu. Man vil gerne se situationen an.
Og det forstår man godt, for der er godt med interesse for Robert Skov ude i det store fodboldeuropa. Tipsbladet erfarer, at danskeren og hans lejr har holdt samtaler med klubber fra Italien, England og Tyskland, hvilket han er i sin gode ret til, da han gerne må forhandle med andre klubber, når han lige om lidt er kontraktfri.
Igen er det vigtigt at understrege, at der ikke er noget hastværk endnu. Derfor kan man heller ikke dømme ham endegyldigt færdig i Hoffenheim, som købte ham for ti millioner euro tilbage i sommeren 2019.
Man forstår da også godt, hvorfor Hoffenheim vil beholde Robert Skov, hvis skarpe venstreben altid vil udgøre en trussel. I denne sæson har han da næsten også fået spilletid i hver eneste kamp, når han har været skadesfri. I de to seneste Bundesligakampe har han dog siddet på bænken.
Robert Skovs kontrakt med Hoffenheim udløber ved udgangen af juni. Inden da bliver det interessant at se, om han bliver en del af Kasper Hjulmands EM-trup. Skov har ikke været med siden oktober sidste år, hvor han blandt andet scorede to mål mod Kasakhstan i EM-kvalifikationen.
LIVE
VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
VM-spids må alligevel rejse til Canada
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER