Store Lindstrøm-problemer: Intet fungerer

Eintracht Frankfurt har blot vundet én ud af holdets seneste 12 ligakampe, og Jesper Lindstrøms problemer fremhæves nu som en af de primære årsager til formkrisen.



Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej. 

Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau. 

– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau. 

Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau. 

– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau. 

Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge. 

– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau. 

Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar. 

Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage. 





Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

FC Midtjylland er ude



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Er de også færdige i OB?

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

John Stones tager sydpå

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet