Store Lindstrøm-problemer: Intet fungerer

Eintracht Frankfurt har blot vundet én ud af holdets seneste 12 ligakampe, og Jesper Lindstrøms problemer fremhæves nu som en af de primære årsager til formkrisen.



Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej. 

Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau. 

– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau. 

Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau. 

– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau. 

Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge. 

– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau. 

Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar. 

Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage. 






TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Belgien – Iran

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spanien – Saudi-Arabien