Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej.
Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau.
– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau.
Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau.
– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau.
Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge.
– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau.
Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar.
Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER