Store Lindstrøm-problemer: Intet fungerer

Eintracht Frankfurt har blot vundet én ud af holdets seneste 12 ligakampe, og Jesper Lindstrøms problemer fremhæves nu som en af de primære årsager til formkrisen.



Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej. 

Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau. 

– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau. 

Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau. 

– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau. 

Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge. 

– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau. 

Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar. 

Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage. 







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Disse to er færdige i Brøndby

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Brøndby IF – AGF

Hjulmand og co. taber stort skridt



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub