Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej.
Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau.
– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau.
Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau.
– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau.
Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge.
– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau.
Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar.
Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage.
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Forlanger mere af sin sprudlende offensiv
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT