Store Lindstrøm-problemer: Intet fungerer

Eintracht Frankfurt har blot vundet én ud af holdets seneste 12 ligakampe, og Jesper Lindstrøms problemer fremhæves nu som en af de primære årsager til formkrisen.



Han var fantastisk for Eintracht Frankfurt i efterårssæonen, men siden nytår er tingene ikke gået Jesper Lindstrøms vej. 

Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger efter den ankelskade, der holdte den danske landsholdsspiller ude i det meste af marts og april, og ifølge avisen Frankfurter Rundschau har det kostet Eintracht Frankfurt dyrt, at Lindstrøm har været langt fra efterårets niveau. 

– Den hurtige dansker var helt sikkert en af årsagerne til, at Frankfurt spillede så godt i efteråret. Holdet nød ekstremt godt af hans fart og hans målfarlighed (ni mål og fire assister). Det var ham, der skabte pladsen med sine spurter. Sammen med Randal Kolo Muani var han nærmest ustoppelig. Men så rev han to ledbånd i anklen over til træning i begyndelsen af marts, skriver Frankfurter Rundschau. 

Avisen tilføjer herefter, at Jesper Lindstrøm efter sin næsten to måneder lange skadespause ikke har genfundet sit gamle niveau. 

– Det er ikke godt, for Eintracht Frankfurt er mange gange bedre, når danskeren er i form, skriver Frankfurter Rundschau. 

Cheftræner Oliver Glasner har forsøgt at give Jesper Lindstrøm en del indhop de seneste uger, med henblik på at få danskeren i gang inden pokalfinalen mod Leipzig om halvanden uge. 

– Planen gav mening, men indtil videre har det ikke fungeret. Lindstrøm er ikke kommet op i omdrejninger. Stort set intet fungerer. Hans spil glider ikke, og han kommer ingen vegne med sine driblinger, skriver Frankfurter Rundschau. 

Syv Bundesliga-mål er det blevet til for Jesper Lindstrøm i denne sæson, men danskeren er ikke kommet på tavlen siden den 21. januar. 

Eintracht Frankfurt ligger på 8. pladsen i Bundesligaen med én spillerunde tilbage. 





Steve Cooper med stor beslutning




LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Spanien – Østrig

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

England – DR Congo

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Brøndby med transferscoop?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller