Stort skifte lurer: De vil ikke af med dansk juvel

Den danske cheftræner har gjort et flot stykke arbejde for Mainz 05, hvilket har bragt ham i søgelyset hos Brighton. Hans chef har dog ikke i sinde, at lade Bo Svensson gå.



Bo Svensson har leveret mirakler i Mainz 05 siden sin ankomst.

I januar 2021 skrev han under med den tyske klub, som på det tidspunkt havde det ene ben ude af Bundesligaen. Med Bo Svensson ved roret sikrede han klubben overlevelse, og nu er han ved at bringe Mainz 05 op blandt subtoppen i Bundesligaen.

De flotte bedrifter har dog fået større adresser til at lure på den danske cheftræner, hvor Brighton angiveligt har ham på en liste over navne, som deres afløser for Graham Potter. Den påståede interesse er ifølge klubbens sportsdirektør dog ikke særlig konkret lige nu.

– Jeg ved ikke, om det bare er en and. Vi har intet modtaget. Derfor efterlader det os uden bekymring, siger Martin Schmidt til SPORT1 efter den seneste kamp mod Hertha Berlin.

– Når der ikke er noget, så ønsker jeg ikke at kommentere yderligere på det, siger Schmidt.

Hvis Brightons interesse ender med at blive konkret, så kan Bo Svensson gå i fodsporene på Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge efter deres ophold i Mainz er endt i Premier League. Han skal dog lige have lov af ledelsen først.

– Brighton kan lægge deres interesse tilbage i skuffen, siger klubbens fodboldchef Christian Heidel kort til Bild ifølge SPORT1, om at lade sin danske talisman forlade den tyske skude.

Foruden Bo Svensson så skulle Brighton også have et godt øje til Kjetil Knutsen fra Bodø/Glimt og den tidligere Shaktar Donetsk-træner Roberto De Zerbi er på Brightons blok.

Mainz 05 har fået en flot start på denne sæson, hvor de ligger på sjettepladsen med 11 points efter syv spillerunder. Bo Svenssons kontrakt løber frem til 2024.







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Storklub jagter to danskere

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’