Stort skifte lurer: De vil ikke af med dansk juvel

Den danske cheftræner har gjort et flot stykke arbejde for Mainz 05, hvilket har bragt ham i søgelyset hos Brighton. Hans chef har dog ikke i sinde, at lade Bo Svensson gå.



Bo Svensson har leveret mirakler i Mainz 05 siden sin ankomst.

I januar 2021 skrev han under med den tyske klub, som på det tidspunkt havde det ene ben ude af Bundesligaen. Med Bo Svensson ved roret sikrede han klubben overlevelse, og nu er han ved at bringe Mainz 05 op blandt subtoppen i Bundesligaen.

De flotte bedrifter har dog fået større adresser til at lure på den danske cheftræner, hvor Brighton angiveligt har ham på en liste over navne, som deres afløser for Graham Potter. Den påståede interesse er ifølge klubbens sportsdirektør dog ikke særlig konkret lige nu.

– Jeg ved ikke, om det bare er en and. Vi har intet modtaget. Derfor efterlader det os uden bekymring, siger Martin Schmidt til SPORT1 efter den seneste kamp mod Hertha Berlin.

– Når der ikke er noget, så ønsker jeg ikke at kommentere yderligere på det, siger Schmidt.

Hvis Brightons interesse ender med at blive konkret, så kan Bo Svensson gå i fodsporene på Jürgen Klopp og Thomas Tuchel, der begge efter deres ophold i Mainz er endt i Premier League. Han skal dog lige have lov af ledelsen først.

– Brighton kan lægge deres interesse tilbage i skuffen, siger klubbens fodboldchef Christian Heidel kort til Bild ifølge SPORT1, om at lade sin danske talisman forlade den tyske skude.

Foruden Bo Svensson så skulle Brighton også have et godt øje til Kjetil Knutsen fra Bodø/Glimt og den tidligere Shaktar Donetsk-træner Roberto De Zerbi er på Brightons blok.

Mainz 05 har fået en flot start på denne sæson, hvor de ligger på sjettepladsen med 11 points efter syv spillerunder. Bo Svenssons kontrakt løber frem til 2024.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Frygter Christian Eriksen-problem

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..