Medie: Bo Svensson er i spil til stort trænerjob

Den danske cheftræner har haft stor succes i Mainz 05, og det skulle større adresser nu have fået øjnene op for.



Mainz 05 var dømt døde og begravede, da Bo Svensson overtog klubben i januar 2021.

Med danskeren ved roret fik Mainz 05 sat et voldsomt flot forår sammen, som sikrede dem overlevelse i Bundesligaen.

I sidste sæson sikrede han klubben en 8.-plads, og i skrivende stund er de placeret som nummer seks, inden fredagens møde med Hertha Berlin.

Danskerens flotte bedrifter på sidelinjen i Tyskland er også nået hele vejen til England, hvor Brighton har Bo Svensson på deres liste over mulige emner til det ledige trænersæde, skriver det normalt velinformerede medie The Athletic.

Brightons ejer og formand Tony Bloom leder sammen med administrerende direktør Paul Barber og teknisk direktør David Weir jagten på Graham Potters afløser. Han tog for ganske nyligt til Chelsea, efter fyringen af Thomas Tuchel.

Udover Bo Svensson så skriver The Athletic også, at den tidligere Shaktar Donetsk-træner Roberto De Zerbi og Bodø/Glimts succestræner Kjetil knutsen er blandt kandidaterne. Brighton har endnu ikke taget kontakt til danskeren ifølge mediet.

Foruden en ny cheftræner så skal Brighton igang med en større genopbygning af deres trænerstab, da Graham Potter har taget flere af sine kollegaer fra Brighton med sig til Chelsea.

Mens Brighton leder efter en ny cheftræner, så varetager skadede Adam Lallana og klubbens U21-træner Andrew Crofts træningerne. Brighton skal først i aktion igen den 1. oktober på grund af flere udskudte kampe den seneste tid.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Emre Mor færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Ipswich er tilbage i Premier League

– Det var virkelig pinligt

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Et markant problem for Silkeborg