Medie: Bo Svensson er i spil til stort trænerjob

Den danske cheftræner har haft stor succes i Mainz 05, og det skulle større adresser nu have fået øjnene op for.



Mainz 05 var dømt døde og begravede, da Bo Svensson overtog klubben i januar 2021.

Med danskeren ved roret fik Mainz 05 sat et voldsomt flot forår sammen, som sikrede dem overlevelse i Bundesligaen.

I sidste sæson sikrede han klubben en 8.-plads, og i skrivende stund er de placeret som nummer seks, inden fredagens møde med Hertha Berlin.

Danskerens flotte bedrifter på sidelinjen i Tyskland er også nået hele vejen til England, hvor Brighton har Bo Svensson på deres liste over mulige emner til det ledige trænersæde, skriver det normalt velinformerede medie The Athletic.

Brightons ejer og formand Tony Bloom leder sammen med administrerende direktør Paul Barber og teknisk direktør David Weir jagten på Graham Potters afløser. Han tog for ganske nyligt til Chelsea, efter fyringen af Thomas Tuchel.

Udover Bo Svensson så skriver The Athletic også, at den tidligere Shaktar Donetsk-træner Roberto De Zerbi og Bodø/Glimts succestræner Kjetil knutsen er blandt kandidaterne. Brighton har endnu ikke taget kontakt til danskeren ifølge mediet.

Foruden en ny cheftræner så skal Brighton igang med en større genopbygning af deres trænerstab, da Graham Potter har taget flere af sine kollegaer fra Brighton med sig til Chelsea.

Mens Brighton leder efter en ny cheftræner, så varetager skadede Adam Lallana og klubbens U21-træner Andrew Crofts træningerne. Brighton skal først i aktion igen den 1. oktober på grund af flere udskudte kampe den seneste tid.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’