Medie: Bo Svensson er i spil til stort trænerjob

Den danske cheftræner har haft stor succes i Mainz 05, og det skulle større adresser nu have fået øjnene op for.



Mainz 05 var dømt døde og begravede, da Bo Svensson overtog klubben i januar 2021.

Med danskeren ved roret fik Mainz 05 sat et voldsomt flot forår sammen, som sikrede dem overlevelse i Bundesligaen.

I sidste sæson sikrede han klubben en 8.-plads, og i skrivende stund er de placeret som nummer seks, inden fredagens møde med Hertha Berlin.

Danskerens flotte bedrifter på sidelinjen i Tyskland er også nået hele vejen til England, hvor Brighton har Bo Svensson på deres liste over mulige emner til det ledige trænersæde, skriver det normalt velinformerede medie The Athletic.

Brightons ejer og formand Tony Bloom leder sammen med administrerende direktør Paul Barber og teknisk direktør David Weir jagten på Graham Potters afløser. Han tog for ganske nyligt til Chelsea, efter fyringen af Thomas Tuchel.

Udover Bo Svensson så skriver The Athletic også, at den tidligere Shaktar Donetsk-træner Roberto De Zerbi og Bodø/Glimts succestræner Kjetil knutsen er blandt kandidaterne. Brighton har endnu ikke taget kontakt til danskeren ifølge mediet.

Foruden en ny cheftræner så skal Brighton igang med en større genopbygning af deres trænerstab, da Graham Potter har taget flere af sine kollegaer fra Brighton med sig til Chelsea.

Mens Brighton leder efter en ny cheftræner, så varetager skadede Adam Lallana og klubbens U21-træner Andrew Crofts træningerne. Brighton skal først i aktion igen den 1. oktober på grund af flere udskudte kampe den seneste tid.





Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Bombe på vej i Real Madrid?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen