Den tyske klub Mainz har i denne sæson haft svært ved at følge op på den flotte sæson, som de med danske Bo Svensson som cheftræner opnåede i sidste sæson. Derfor er der nu mumlerier syd for grænsen om en krise for holdet, der i øjeblikket er på sidstepladsen i Bundesligaen.
Derfor blev der torsdag ifølge Kicker spurgt til, hvorvidt det var han vigtigste kamp ved pressemødet forud for deres opgør mod Gladbach fredag.
– Den vigtigste kamp? Det ved jeg ikke. Jeg har haft et par af dem. Det er vigtigst at have fokus på indholdet. Fokus er på, hvad vi kan have indflydelse på selv og holde gruppen samlet, siger han og fortsætter:
– Vi er nødt til at holde sammen, ikke skændes. Så kommer tingene til at falde fra hinanden for os, lyder det fra Bo Svensson.
Han fortæller endvidere, at der har været en del en-til-en-samtaler på holdet, og Svensson erkender da også, at det har været holdet selv, der har været skyld i de problemer, som de er kommet ud for.
– Selvfølgelig har vi lavet for mange individuelle fejl indtil videre, siger fortæller Svensson, som senest kunne se sit mandskab tabe med 0-3 til Bayer Leverkusen.
I forhold til den kamp mener han, at de på trods af de tre mål, som Leverkusen lavede, så var det en kamp, hvor de kunne tage en del positivt med, som blandt andet handlede om, at de overordnet set forsvarede godt og ikke tillod meget.
– Vi viste god mentalitet, og vi gav aldrig op. Jeg vil ikke lade den indsats blive talt ned, slår den danske Mainz-cheftræner fast.
Det er senest blevet peget på, at Bo Svensson ikke er fyringstruet, men der er et ´men'. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Egypten – Iran
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger