Svensson om Mainz’ krise: Vigtigt ikke at skændes

Der har været for mange individuelle fejl, fortæller den danske Mainz-cheftræner.



Den tyske klub Mainz har i denne sæson haft svært ved at følge op på den flotte sæson, som de med danske Bo Svensson som cheftræner opnåede i sidste sæson. Derfor er der nu mumlerier syd for grænsen om en krise for holdet, der i øjeblikket er på sidstepladsen i Bundesligaen.

Derfor blev der torsdag ifølge Kicker spurgt til, hvorvidt det var han vigtigste kamp ved pressemødet forud for deres opgør mod Gladbach fredag.

– Den vigtigste kamp? Det ved jeg ikke. Jeg har haft et par af dem. Det er vigtigst at have fokus på indholdet. Fokus er på, hvad vi kan have indflydelse på selv og holde gruppen samlet, siger han og fortsætter:

– Vi er nødt til at holde sammen, ikke skændes. Så kommer tingene til at falde fra hinanden for os, lyder det fra Bo Svensson.

Han fortæller endvidere, at der har været en del en-til-en-samtaler på holdet, og Svensson erkender da også, at det har været holdet selv, der har været skyld i de problemer, som de er kommet ud for.

– Selvfølgelig har vi lavet for mange individuelle fejl indtil videre, siger fortæller Svensson, som senest kunne se sit mandskab tabe med 0-3 til Bayer Leverkusen.

I forhold til den kamp mener han, at de på trods af de tre mål, som Leverkusen lavede, så var det en kamp, hvor de kunne tage en del positivt med, som blandt andet handlede om, at de overordnet set forsvarede godt og ikke tillod meget.

– Vi viste god mentalitet, og vi gav aldrig op. Jeg vil ikke lade den indsats blive talt ned, slår den danske Mainz-cheftræner fast.

Det er senest blevet peget på, at Bo Svensson ikke er fyringstruet, men der er et ´men'. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Positive forhandlinger med Nartey

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Viborg FF – Brøndby IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!