Svensson om Mainz’ krise: Vigtigt ikke at skændes

Der har været for mange individuelle fejl, fortæller den danske Mainz-cheftræner.



Den tyske klub Mainz har i denne sæson haft svært ved at følge op på den flotte sæson, som de med danske Bo Svensson som cheftræner opnåede i sidste sæson. Derfor er der nu mumlerier syd for grænsen om en krise for holdet, der i øjeblikket er på sidstepladsen i Bundesligaen.

Derfor blev der torsdag ifølge Kicker spurgt til, hvorvidt det var han vigtigste kamp ved pressemødet forud for deres opgør mod Gladbach fredag.

– Den vigtigste kamp? Det ved jeg ikke. Jeg har haft et par af dem. Det er vigtigst at have fokus på indholdet. Fokus er på, hvad vi kan have indflydelse på selv og holde gruppen samlet, siger han og fortsætter:

– Vi er nødt til at holde sammen, ikke skændes. Så kommer tingene til at falde fra hinanden for os, lyder det fra Bo Svensson.

Han fortæller endvidere, at der har været en del en-til-en-samtaler på holdet, og Svensson erkender da også, at det har været holdet selv, der har været skyld i de problemer, som de er kommet ud for.

– Selvfølgelig har vi lavet for mange individuelle fejl indtil videre, siger fortæller Svensson, som senest kunne se sit mandskab tabe med 0-3 til Bayer Leverkusen.

I forhold til den kamp mener han, at de på trods af de tre mål, som Leverkusen lavede, så var det en kamp, hvor de kunne tage en del positivt med, som blandt andet handlede om, at de overordnet set forsvarede godt og ikke tillod meget.

– Vi viste god mentalitet, og vi gav aldrig op. Jeg vil ikke lade den indsats blive talt ned, slår den danske Mainz-cheftræner fast.

Det er senest blevet peget på, at Bo Svensson ikke er fyringstruet, men der er et ´men'. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner