– Bo Svensson er ikke fyringstruet, men…

Mainz 05 er kommet katastrofalt fra land i den nye sæson, men Bo Svensson er ikke fyringstruet i den tyske klub. Det vurderer Kicker-journalist, der dækker Mainz tæt.



Nul sejre, en uafgjort, fire nederlag og en aktuel sidsteplads i Bundesligaen.

Det er facit for Bo Svensson og Mainz 05 i indeværende sæson, og kriselamperne er efterhånden begyndt at blinke på højtryk i den tyske klub. Det til trods er alle signaler fra Mainz-ledelsen, at den danske cheftræner sidder helt og aldeles sikkert i sædet.

Og selvom der er en populær joke i fodboldverdenen om, at en cheftræners fyring så godt som cementeres, når han fredes af klubledelsen, er der ikke tale om tomme løfter fra Mainz 05.

Det vurderer Thiemo Müller, der dækker klubben for magasinet Kicker.

– Det er for tidligt. Det er slet ikke aktuelt at fyre Bo Svensson, så vidt jeg kan forstå, selv hvis de taber mod Bayer Leverkusen lørdag, fastslår Müller over for Tipsbladet.

Han tilføjer dog et “men”.

– Der er dog et problem med ham, og det er, at klubben ville forlænge med ham i sommer, mens han ville vente. Nu står kontrakten til at udløbe til sommer, så det er måske hans sidste år i klubben, og ingen ved, hvad han vil beslutte sig for. Måske er det noget, der kan få klubben til at reagere, og som gør det nemmere for dem at overveje et trænerskifte på et tidspunkt, siger Müller og tilføjer, at julepausen ville være et oplagt tidspunkt, hvis parterne vil gå hver til sit.

Et ikon
Der er dog også flere ting, der taler mod en fyring.

Bo Svensson, 44 år, blev cheftræner i Mainz 05 i januar 2021, hvor klubben var i en miserabel situation. Alle havde afskrevet klubben og var sikre på, at de ville rykke ud af Bundesligaen. Men med et stærkt forår fik Svensson mod alle odds reddet klubben, og siden har man haft en opadgående formkurve.

Derudover har danskeren en fortid som spiller i klubben, og han er derfor – trods den aktuelle krise – en ekstremt vellidt skikkelse i den tyske by.

– Han er vildt populær. Helt klart. Han reddede Mainz, da han kom for et par år siden, hvor ingen troede på overlevelse. Det blev bedre den næste sæson og bedre den næste sæson igen. Der har været en god udvikling, og det er først og fremmest hans fortjeneste. Han har også et tæt bånd til klubben og byen, så han er et idol i Mainz, siger Thiemo Müller og sammenligner ham med Jürgen Klopp, der er en legende i Mainz:

– Han er ikke på Jürgen Klopps niveau endnu, men alle mener, at hvis han bliver, kan han blive “den nye Jürgen Klopp” for Mainz. Jeg tror ikke, fansene vil råbe “Bo has to go” eller noget, hvis de taber til Bayer Leverkusen lørdag. Jeg tror, han har fuld støtte som træner og person.

– Det kan selvfølgelig gå den gale vej, hvis de taber og taber og taber, men det er slet ikke tilfældet endnu.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Skader og ingen selvtillid
Men hvis det ikke er Bo Svenssons skyld, hvad er så årsagen til den skrækkelige sæsonstart?

– Først og fremmest er det en kæmpe overraskelse, fordi Mainz var virkelig glade for deres transfers i sommer. Det var spillere, som Bo Svensson ville have, og som skulle passe til spillestilen. Faktisk var følelsen før sæsonen, at det var et bedre hold end de seneste år, så det er en overraskelse.

– Men der er problemer med skader. Mange, mange spillere har problemer med skader. Spørgsmålet er, om det er uheld, eller om der er noget, der går galt med fysioterapeuterne, lægerne og træningen. Det kan vi ikke svare på lige nu, men det er et spørgsmål, der stilles.

– Det er situationen, og det er en krise, fordi selvtilliden falder og falder. Det har Bo Svensson også sagt. Der mangler selvtillid, og de taber kampe, så det er bare en dårlig spiral, lyder det fra Mainz-journalisten.

– Der er også kritikere, der mener, at det er for nemt at læse Bo Svenssons hold, og at der mangler en plan B. Det er måske ikke helt forkert, men på den anden side har de spillet sådan her i to år med fin succes.

Mainz 05 skal forsøge at komme tilbage på sporet lørdag, når mandskabet møder Bundesliga-topholdet Bayer Leverkusen på hjemmebane. Derefter venter et udebaneopgør mod Borussia Mönchengladbach og et hjemmebaneopgør mod Bayern München. 





Han er ny sportschef i Esbjerg fB



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen



FC København henter ny topboss

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte

Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’



FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig

Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder



Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg