Jess Thorup blev i landsholdspausen hyret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben Augsburg. Her blev det til en vanvittig debut for ham, da han vandt 5-2 over Heidenheim efter, at hans hold havde været bagud 0-2 efter 18 minutter.
Det var selvfølgelig noget, som passede den danske cheftræner godt. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside, hvor han peger på, at det er med til at skyde noget selvtillid ind i holdet.
– Absolut, jeg kunne ikke have skrevet manuskriptet bedre. Det får drengene til at tro endnu mere på vores projekt, fordi de ser, at alt er muligt. Vi løb mere end Heidenheim, selvom dette hold er et af de stærkeste i ligaen og har viljen, siger han og fortsætter:
– Men det formåede vi at gøre meget godt denne gang, og det er præcis sådan, vi får sejren til sidst. Det er kun et skridt, men det første skridt er ofte det sværeste. Intet er perfekt, men det er et godt grundlag for yderligere succes, lyder det fra Thorup.
Han peger desuden på, at spillerne fra den første træning hurtigt tilpassede sig hans idér. Dog er han også bevidst om, at der er forskel på træning og det afgørende – overlevelse i Bundesligaen.
Den bedste tyske række er desuden godt fyldt med andre danskere, og i den kommende runde skal han møde en, som han kender godt fra sin tid i FCK. Der er dog også andre, som har trænet før, som venter i rækken af kampen. Men den første kommer mod Wolfsburg, som har scoret syv mål og lavet én assist i denne sæson.
– Du mener Jonas Wind, som jeg trænede i FC København. Jens Stage fra Werder Bremen og Leipzigs Yussuf Poulsen spiller også i Bundesligaen, som jeg begge allerede har trænet, og som jeg stadig er i kontakt med. De lykønskede mig alle og er glade for, at vi snart mødes i Bundesligaen, fortæller Jess Thorup.
Selv har Thorup også fortalt, at han har en særlig plan for Wind. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Stjerne i trafikuheld – anholdt af politiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE