Thorup: Det var kun ét skridt – men et vigtigt et

Jess Thorup fik desuden godt med beskeder fra danskere, som han tidligere har trænet.



Jess Thorup blev i landsholdspausen hyret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben Augsburg. Her blev det til en vanvittig debut for ham, da han vandt 5-2 over Heidenheim efter, at hans hold havde været bagud 0-2 efter 18 minutter.

Det var selvfølgelig noget, som passede den danske cheftræner godt. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside, hvor han peger på, at det er med til at skyde noget selvtillid ind i holdet.

– Absolut, jeg kunne ikke have skrevet manuskriptet bedre. Det får drengene til at tro endnu mere på vores projekt, fordi de ser, at alt er muligt. Vi løb mere end Heidenheim, selvom dette hold er et af de stærkeste i ligaen og har viljen, siger han og fortsætter:

– Men det formåede vi at gøre meget godt denne gang, og det er præcis sådan, vi får sejren til sidst. Det er kun et skridt, men det første skridt er ofte det sværeste. Intet er perfekt, men det er et godt grundlag for yderligere succes, lyder det fra Thorup.

Han peger desuden på, at spillerne fra den første træning hurtigt tilpassede sig hans idér. Dog er han også bevidst om, at der er forskel på træning og det afgørende – overlevelse i Bundesligaen.

Den bedste tyske række er desuden godt fyldt med andre danskere, og i den kommende runde skal han møde en, som han kender godt fra sin tid i FCK. Der er dog også andre, som har trænet før, som venter i rækken af kampen. Men den første kommer mod Wolfsburg, som har scoret syv mål og lavet én assist i denne sæson.

– Du mener Jonas Wind, som jeg trænede i FC København. Jens Stage fra Werder Bremen og Leipzigs Yussuf Poulsen spiller også i Bundesligaen, som jeg begge allerede har trænet, og som jeg stadig er i kontakt med. De lykønskede mig alle og er glade for, at vi snart mødes i Bundesligaen, fortæller Jess Thorup.

Selv har Thorup også fortalt, at han har en særlig plan for Wind. Læs mere om det her.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Hold nu kæft, hvor er han god!

Lewandowski forlader FC Barcelona



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Dansk stortalents værdi eksploderer

Arsenal – Burnley

Så er det officielt

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Transferbombe i Real Madrid?

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Teaser for ny AGF-aftale

Ny offensiv transfer i FCN?

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt