Jess Thorup blev i landsholdspausen hyret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben Augsburg. Her blev det til en vanvittig debut for ham, da han vandt 5-2 over Heidenheim efter, at hans hold havde været bagud 0-2 efter 18 minutter.
Det var selvfølgelig noget, som passede den danske cheftræner godt. Det fortæller han om i et interview på klubbens hjemmeside, hvor han peger på, at det er med til at skyde noget selvtillid ind i holdet.
– Absolut, jeg kunne ikke have skrevet manuskriptet bedre. Det får drengene til at tro endnu mere på vores projekt, fordi de ser, at alt er muligt. Vi løb mere end Heidenheim, selvom dette hold er et af de stærkeste i ligaen og har viljen, siger han og fortsætter:
– Men det formåede vi at gøre meget godt denne gang, og det er præcis sådan, vi får sejren til sidst. Det er kun et skridt, men det første skridt er ofte det sværeste. Intet er perfekt, men det er et godt grundlag for yderligere succes, lyder det fra Thorup.
Han peger desuden på, at spillerne fra den første træning hurtigt tilpassede sig hans idér. Dog er han også bevidst om, at der er forskel på træning og det afgørende – overlevelse i Bundesligaen.
Den bedste tyske række er desuden godt fyldt med andre danskere, og i den kommende runde skal han møde en, som han kender godt fra sin tid i FCK. Der er dog også andre, som har trænet før, som venter i rækken af kampen. Men den første kommer mod Wolfsburg, som har scoret syv mål og lavet én assist i denne sæson.
– Du mener Jonas Wind, som jeg trænede i FC København. Jens Stage fra Werder Bremen og Leipzigs Yussuf Poulsen spiller også i Bundesligaen, som jeg begge allerede har trænet, og som jeg stadig er i kontakt med. De lykønskede mig alle og er glade for, at vi snart mødes i Bundesligaen, fortæller Jess Thorup.
Selv har Thorup også fortalt, at han har en særlig plan for Wind. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Spaniens premierminister forsvarer Yamal
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER