Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Albert Grønbæk svarer nu på de transfer-spekulationer, der har været.



Helsingør (Tipsbladet): De vil meget gerne beholde Albert Grønbæk i Hamborg.

Landsholdsspilleren har efter en drilsk start fået godt gang i karrieren igen, hvilket også udløste et opkald fra Brian Riemer om, at han var tilbage i landsholdsvarmen.

Gennem de seneste uger har der været mange skriverier i den tyske presse om Albert Grønbæk og en mulig transfer til HSV, der har en købsoption på ham i lejeaftalen med Rennes. Ifølge Bild skulle de sidste sandkorn være ved at rinde ud af timeglasset, da de beretter, at optionen udløber i dag.

Det skulle have fået nordtyskerne til at tage en beslutning om at betale de fem millioner euro, man ellers har forsøgt at prutte ned i løbet af den seneste tid.

Direkte adspurgt om sin fremtid svarede Albert Grønbæk ganske roligt.

– Det må tiden vise, men det er klart, at jeg godt kan se mig selv fortsætte i Hamborg. Det skal jeg ikke lægge skjul på, men nu er jeg her og har fokus på at være her. Det, der foregår uden for banen, det tager min agent sig af. 

Men skal du tilbage til Rennes?

– Det ved jeg heller ikke endnu. Det må tiden vise. 

Når det kommer til fremtidsspekulationerne, fremstår Albert Grønbæk ganske rolig, og han er sikker i sin sag omkring, at en tidligere landsholdsspiller har styr på situationen. Samtidig undgår han selv at læse med, når der bliver skrevet om ham. 

– Nu må vi se, hvad der sker. Som sagt har jeg fokus på at være her i landsholdslejren og lægger al min energi her. Så er jeg sikker på, at Ebbe Sand (hans agent, red.) nok skal tage sig af det. 

– Jeg tror ikke, at jeg lægger så meget energi i, hvad medierne skriver. Jeg læser stort set aldrig aviser eller ting på de sociale medier, så alt det får jeg ikke med mig. 

Albert Grønbæk nåede syv kampe for Hamborg i foråret, her blev det til en scoring og to assists for ham.







LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Frankrig – Senegal

Spanien – Kap Verde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Irak – Norge

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jagter tidligere FCK-stjerne