Hoffenheim vil ikke af med Jacob Bruun Larsen

Selv om den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen har varmet bænken for tyske Hoffenheim til at starte sæsonen med, er det ikke klubbens plan, at han skal væk, fortæller Kicker-journalist Michael Pfeifer.



Han har set til fra bænken indtil videre i sæsonen, danske Jacob Bruun Larsen, og søndag dukkede han så op i Parken, da FC København slog FC Nordsjælland med 3-2 i Superligaen.

Men han er ikke på vej til FCK, som Ståle Solbakken fortalte pressen efter opgøret, og i det hele taget er Jacob Bruun Larsen næppe på vej væk fra den tyske klub lige nu, selvom situationen er svær.

For selv om han ikke har fået spilletid i sæsonen, og selv om klubben spiller uden deciderede kantspillere for tiden, forklarer Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim, at der fortsat er meget høje tanker om danskeren.

Læs også:Avis: FCM har mistet tålmodigheden med Sory Kaba

– Han skal ikke sælges. Jeg tror, at træner Hoeness vil spille fleksibelt og også spille med systemer som 3-4-3 og 4-3-3. Hans tid skal nok komme, lyder vurderingen fra Kicker-journalisten.

Jacob Bruun Larsen skal altså være tålmodig og håbe, at der kan komme et systemskifte, der sikrer ham minutter på førsteholdet. Efter skiftet fra Dortmund i januar har danskeren haft besvær med at komme i startopstillingen. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024, og han er trods alt stadig bare 22 år.

Den anden dansker i Hoffenheim, Robert Skov, kan også se frem til yderligere konkurrence, for klubben er ved at hente wing back Ryan Sessegnon i Tottenham på en lejeaftale, og det kan blive problematisk for Skov. Mens Skov er ved at lære den nye position, er det en plads, der ligger naturligt til Sessegnon.

Læs også:Ståle lufter forventningerne til transfervinduets sidste dag

Robert Skov var i startopstillingen som venstre wing back, da Hoffenheim i weekenden tabte med 1-2 ude mod Frankfurt.

Skov er nu med A-landsholdet, mens Bruun Larsen er udtaget til U21-landsholdet.

Læs også:Fischer trods sejr: Stadig en dårlig sæsonstart
Læs også:Solbakken afviser Bruun Larsen-interesse: Kæmper med at sælge
Læs også:Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle




TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

DR Congo – Uzbekistan

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Curaçao – Elfenbenskysten

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Uruguay – Spanien

Neestrup og co. henter stjerne

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kroatien – Ghana

New Zealand – Belgien