Hoffenheim vil ikke af med Jacob Bruun Larsen

Selv om den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen har varmet bænken for tyske Hoffenheim til at starte sæsonen med, er det ikke klubbens plan, at han skal væk, fortæller Kicker-journalist Michael Pfeifer.



Han har set til fra bænken indtil videre i sæsonen, danske Jacob Bruun Larsen, og søndag dukkede han så op i Parken, da FC København slog FC Nordsjælland med 3-2 i Superligaen.

Men han er ikke på vej til FCK, som Ståle Solbakken fortalte pressen efter opgøret, og i det hele taget er Jacob Bruun Larsen næppe på vej væk fra den tyske klub lige nu, selvom situationen er svær.

For selv om han ikke har fået spilletid i sæsonen, og selv om klubben spiller uden deciderede kantspillere for tiden, forklarer Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim, at der fortsat er meget høje tanker om danskeren.

Læs også:Avis: FCM har mistet tålmodigheden med Sory Kaba

– Han skal ikke sælges. Jeg tror, at træner Hoeness vil spille fleksibelt og også spille med systemer som 3-4-3 og 4-3-3. Hans tid skal nok komme, lyder vurderingen fra Kicker-journalisten.

Jacob Bruun Larsen skal altså være tålmodig og håbe, at der kan komme et systemskifte, der sikrer ham minutter på førsteholdet. Efter skiftet fra Dortmund i januar har danskeren haft besvær med at komme i startopstillingen. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024, og han er trods alt stadig bare 22 år.

Den anden dansker i Hoffenheim, Robert Skov, kan også se frem til yderligere konkurrence, for klubben er ved at hente wing back Ryan Sessegnon i Tottenham på en lejeaftale, og det kan blive problematisk for Skov. Mens Skov er ved at lære den nye position, er det en plads, der ligger naturligt til Sessegnon.

Læs også:Ståle lufter forventningerne til transfervinduets sidste dag

Robert Skov var i startopstillingen som venstre wing back, da Hoffenheim i weekenden tabte med 1-2 ude mod Frankfurt.

Skov er nu med A-landsholdet, mens Bruun Larsen er udtaget til U21-landsholdet.

Læs også:Fischer trods sejr: Stadig en dårlig sæsonstart
Læs også:Solbakken afviser Bruun Larsen-interesse: Kæmper med at sælge
Læs også:Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle




LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Her er FC Københavns vej i Europa

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK