Hoffenheim vil ikke af med Jacob Bruun Larsen

Selv om den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen har varmet bænken for tyske Hoffenheim til at starte sæsonen med, er det ikke klubbens plan, at han skal væk, fortæller Kicker-journalist Michael Pfeifer.



Han har set til fra bænken indtil videre i sæsonen, danske Jacob Bruun Larsen, og søndag dukkede han så op i Parken, da FC København slog FC Nordsjælland med 3-2 i Superligaen.

Men han er ikke på vej til FCK, som Ståle Solbakken fortalte pressen efter opgøret, og i det hele taget er Jacob Bruun Larsen næppe på vej væk fra den tyske klub lige nu, selvom situationen er svær.

For selv om han ikke har fået spilletid i sæsonen, og selv om klubben spiller uden deciderede kantspillere for tiden, forklarer Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim, at der fortsat er meget høje tanker om danskeren.

Læs også:Avis: FCM har mistet tålmodigheden med Sory Kaba

– Han skal ikke sælges. Jeg tror, at træner Hoeness vil spille fleksibelt og også spille med systemer som 3-4-3 og 4-3-3. Hans tid skal nok komme, lyder vurderingen fra Kicker-journalisten.

Jacob Bruun Larsen skal altså være tålmodig og håbe, at der kan komme et systemskifte, der sikrer ham minutter på førsteholdet. Efter skiftet fra Dortmund i januar har danskeren haft besvær med at komme i startopstillingen. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024, og han er trods alt stadig bare 22 år.

Den anden dansker i Hoffenheim, Robert Skov, kan også se frem til yderligere konkurrence, for klubben er ved at hente wing back Ryan Sessegnon i Tottenham på en lejeaftale, og det kan blive problematisk for Skov. Mens Skov er ved at lære den nye position, er det en plads, der ligger naturligt til Sessegnon.

Læs også:Ståle lufter forventningerne til transfervinduets sidste dag

Robert Skov var i startopstillingen som venstre wing back, da Hoffenheim i weekenden tabte med 1-2 ude mod Frankfurt.

Skov er nu med A-landsholdet, mens Bruun Larsen er udtaget til U21-landsholdet.

Læs også:Fischer trods sejr: Stadig en dårlig sæsonstart
Læs også:Solbakken afviser Bruun Larsen-interesse: Kæmper med at sælge
Læs også:Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

På vej til storklub?

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!