Hoffenheim vil ikke af med Jacob Bruun Larsen

Selv om den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen har varmet bænken for tyske Hoffenheim til at starte sæsonen med, er det ikke klubbens plan, at han skal væk, fortæller Kicker-journalist Michael Pfeifer.



Han har set til fra bænken indtil videre i sæsonen, danske Jacob Bruun Larsen, og søndag dukkede han så op i Parken, da FC København slog FC Nordsjælland med 3-2 i Superligaen.

Men han er ikke på vej til FCK, som Ståle Solbakken fortalte pressen efter opgøret, og i det hele taget er Jacob Bruun Larsen næppe på vej væk fra den tyske klub lige nu, selvom situationen er svær.

For selv om han ikke har fået spilletid i sæsonen, og selv om klubben spiller uden deciderede kantspillere for tiden, forklarer Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim, at der fortsat er meget høje tanker om danskeren.

Læs også:Avis: FCM har mistet tålmodigheden med Sory Kaba

– Han skal ikke sælges. Jeg tror, at træner Hoeness vil spille fleksibelt og også spille med systemer som 3-4-3 og 4-3-3. Hans tid skal nok komme, lyder vurderingen fra Kicker-journalisten.

Jacob Bruun Larsen skal altså være tålmodig og håbe, at der kan komme et systemskifte, der sikrer ham minutter på førsteholdet. Efter skiftet fra Dortmund i januar har danskeren haft besvær med at komme i startopstillingen. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024, og han er trods alt stadig bare 22 år.

Den anden dansker i Hoffenheim, Robert Skov, kan også se frem til yderligere konkurrence, for klubben er ved at hente wing back Ryan Sessegnon i Tottenham på en lejeaftale, og det kan blive problematisk for Skov. Mens Skov er ved at lære den nye position, er det en plads, der ligger naturligt til Sessegnon.

Læs også:Ståle lufter forventningerne til transfervinduets sidste dag

Robert Skov var i startopstillingen som venstre wing back, da Hoffenheim i weekenden tabte med 1-2 ude mod Frankfurt.

Skov er nu med A-landsholdet, mens Bruun Larsen er udtaget til U21-landsholdet.

Læs også:Fischer trods sejr: Stadig en dårlig sæsonstart
Læs også:Solbakken afviser Bruun Larsen-interesse: Kæmper med at sælge
Læs også:Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Argentina – Schweiz

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

OB henter finsk landsholdsspiller

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Uventet transferdrejning

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’