Hoffenheim vil ikke af med Jacob Bruun Larsen

Selv om den danske kantspiller Jacob Bruun Larsen har varmet bænken for tyske Hoffenheim til at starte sæsonen med, er det ikke klubbens plan, at han skal væk, fortæller Kicker-journalist Michael Pfeifer.



Han har set til fra bænken indtil videre i sæsonen, danske Jacob Bruun Larsen, og søndag dukkede han så op i Parken, da FC København slog FC Nordsjælland med 3-2 i Superligaen.

Men han er ikke på vej til FCK, som Ståle Solbakken fortalte pressen efter opgøret, og i det hele taget er Jacob Bruun Larsen næppe på vej væk fra den tyske klub lige nu, selvom situationen er svær.

For selv om han ikke har fået spilletid i sæsonen, og selv om klubben spiller uden deciderede kantspillere for tiden, forklarer Kicker-journalist Michael Pfeifer, der dækker Hoffenheim, at der fortsat er meget høje tanker om danskeren.

Læs også:Avis: FCM har mistet tålmodigheden med Sory Kaba

– Han skal ikke sælges. Jeg tror, at træner Hoeness vil spille fleksibelt og også spille med systemer som 3-4-3 og 4-3-3. Hans tid skal nok komme, lyder vurderingen fra Kicker-journalisten.

Jacob Bruun Larsen skal altså være tålmodig og håbe, at der kan komme et systemskifte, der sikrer ham minutter på førsteholdet. Efter skiftet fra Dortmund i januar har danskeren haft besvær med at komme i startopstillingen. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024, og han er trods alt stadig bare 22 år.

Den anden dansker i Hoffenheim, Robert Skov, kan også se frem til yderligere konkurrence, for klubben er ved at hente wing back Ryan Sessegnon i Tottenham på en lejeaftale, og det kan blive problematisk for Skov. Mens Skov er ved at lære den nye position, er det en plads, der ligger naturligt til Sessegnon.

Læs også:Ståle lufter forventningerne til transfervinduets sidste dag

Robert Skov var i startopstillingen som venstre wing back, da Hoffenheim i weekenden tabte med 1-2 ude mod Frankfurt.

Skov er nu med A-landsholdet, mens Bruun Larsen er udtaget til U21-landsholdet.

Læs også:Fischer trods sejr: Stadig en dårlig sæsonstart
Læs også:Solbakken afviser Bruun Larsen-interesse: Kæmper med at sælge
Læs også:Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle




Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Silkeborg IF – FC København

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob