Bedst og værst: Pep Biel overraskede i ny rolle

Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem FC København og FC Nordsjælland og fiver dig det bedste og værste fra kampen.



FC København – FC Nordsjælland 3-2 (2-1)
1-0 Nicolai Boilesen (6.)
1-1 Mohammed Diomante (17.)
2-1 Jonas Wind (30.)
2-2 Martin Frese (48)
3-2 Jonas Wind (59)

Kampens bedste:

Læs også:LIVE: Tvivlsom-VAR kendelse i Parken

FC København:
Pep Biel indtog en ny position på den centrale midtbane i Ståle Solbakkens forsøg på at ryste posen lidt. Det gjorde spanieren egentlig ret godt, og som en anden Rasmus Falk formåede han at give københavnerne lidt ekstra pondus frem af banen med gode vendinger og lækre afleveringer. Træerne vokser dog ikke ind i himlen og defensivt mangler der stadig at blive lagt på. 

FC Nordsjælland:
Det var ikke fordi, FC Nordsjælland-spillerne for alvor follede sig ud i Parken denne søndag, men værd at nævne er Mohammed Diomandes fine teknik, der flere gange driblede FCK’erne – uden at det dog for alvor blev farligt. Det gjorde det dog ved 1-1 scoringen, hvor han flugtede bolden ind bag Kalle Johnsson i FCK-målet. Martin Freses indhop i anden halvleg, der hurtigt kastede et mål af sig er også værd at nævne.

Læs også:Bruun Larsen spottet i Parken: Nærmer han sig aftale med FCK?

Kampens værste:
Det er skræmmende at se, hvor lidt der skal til for at gøre FCK-forsvaret usikkert. To mål på to indlæg burde ikke kunne lade sig gøre for FC Nordsjælland mod københavnerne, men to fatale forsvarssfejl fra først Victor Nilsson og siden Peter Ankersen var tæt på at koste to point. Så hjælper det heller ikke, at begge indlæg kommer i Nicolai Boilesens side. Det ligner slet ikke det forsvar, som Ståle Solbakken normalt er garant for.

Kampens detalje:
Midt i første halvleg afslørede Viasats kameraer, at den tidligere Dortmund- og nuværende Hoffenheim-spiller Jacob Bruun Larsen var placeret på tribunen tæt ved FCK-reservene Jens Stage og Rasmus Falk. Bruun Larsen var flankeret af sine agenter Thomas Rasmussen og Ivan Marko Benes, og det kan meget vel vise sig, at de efter kampen skal forhandle på landsholdspillerens vegne om en mulig fremtid i FC København, hvilket vil være lidt af et scoop for et dansk hold, der ikke spiller europæisk fodbold.

Læs også:Startopstillinger: Solbakken sender Bjelland og Daramy ind mod FCN
Læs også:David Nielsen efter pointtab: Der er jo store forventninger nu
Læs også:Tverskov efter nyt OB-nederlag: Pointene skal nok komme




LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Randers FC – Vejle Boldklub

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ipswich er tilbage i Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby