Tysk klub vil af med dansk angriber og fem andre

Opholdet i Tyskland har ikke været nogen succes indtil videre, og nu skulle de være klar til at lade den danske angriber forlade Bundesligaen.



Wahid Faghirs store skifte til Bundesligaen og Stuttgart har i løbet af foråret udviklet sig til en plads på tribunen.

Danskeren har ikke spillet for klubbens førstehold i et halvt år og sidder lige nu ude med en skade. Bild har tidligere beskrevet, hvordan angriberen skulle være utilfreds med mængden af spilletid, som han ønsker bliver større efter sommerferien.

Nu forlyder det så, at Wahid Faghir kan se frem til mere spilletid, men at det ikke bliver i Suttgart, da de gerne ser ham forlade klubben denne sommer. Det skriver Kicker ifølge bulinews.com.

Foruden danskeren, så skulle de også være parat til at sige farvel til Mateo Klimowicz, Roberto Massimo, Lilian Egloff, Clinton Mola og Ömer Beyaz. Sidstnævnte skulle, ligesom Faghir, også være utilfreds med mængden af spilletid, skriver Bild.

Det er dog kun Mateo Klimowicz, som de skriver, at der er konkret interesse i. Elche, Sampdoria og Charlotte FC skulle alle følge ham, hvorfor Stuttgart overvejer enten et salg eller en lejaftale.

Wahid Faghir har fortsat en kontrakt med Stuttgart frem til 2026, så noget tyder på, at de tror på ham. Det er tidligt, hvis tålmodigheden allerede er sluppet op, men han skulle således være på vej videre ifølge mediet.

Den 18-årige angriber har optrådt syv gange for Stuttgart og scoret et enkelt mål. Sidste sommer skiftede han for et større millionbeløb fra Vejle Boldklub til Stuttgart.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norge – England

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Spanien – Belgien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud