Tysk klub vil af med dansk angriber og fem andre

Opholdet i Tyskland har ikke været nogen succes indtil videre, og nu skulle de være klar til at lade den danske angriber forlade Bundesligaen.



Wahid Faghirs store skifte til Bundesligaen og Stuttgart har i løbet af foråret udviklet sig til en plads på tribunen.

Danskeren har ikke spillet for klubbens førstehold i et halvt år og sidder lige nu ude med en skade. Bild har tidligere beskrevet, hvordan angriberen skulle være utilfreds med mængden af spilletid, som han ønsker bliver større efter sommerferien.

Nu forlyder det så, at Wahid Faghir kan se frem til mere spilletid, men at det ikke bliver i Suttgart, da de gerne ser ham forlade klubben denne sommer. Det skriver Kicker ifølge bulinews.com.

Foruden danskeren, så skulle de også være parat til at sige farvel til Mateo Klimowicz, Roberto Massimo, Lilian Egloff, Clinton Mola og Ömer Beyaz. Sidstnævnte skulle, ligesom Faghir, også være utilfreds med mængden af spilletid, skriver Bild.

Det er dog kun Mateo Klimowicz, som de skriver, at der er konkret interesse i. Elche, Sampdoria og Charlotte FC skulle alle følge ham, hvorfor Stuttgart overvejer enten et salg eller en lejaftale.

Wahid Faghir har fortsat en kontrakt med Stuttgart frem til 2026, så noget tyder på, at de tror på ham. Det er tidligt, hvis tålmodigheden allerede er sluppet op, men han skulle således være på vej videre ifølge mediet.

Den 18-årige angriber har optrådt syv gange for Stuttgart og scoret et enkelt mål. Sidste sommer skiftede han for et større millionbeløb fra Vejle Boldklub til Stuttgart.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Danske klubber scorer millioner på VM

Danskerne har stor tiltro til Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De vil købe Munashe Garananga i FCK

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Monsterbud på vej

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud