Tysk klub vil af med dansk angriber og fem andre

Opholdet i Tyskland har ikke været nogen succes indtil videre, og nu skulle de være klar til at lade den danske angriber forlade Bundesligaen.



Wahid Faghirs store skifte til Bundesligaen og Stuttgart har i løbet af foråret udviklet sig til en plads på tribunen.

Danskeren har ikke spillet for klubbens førstehold i et halvt år og sidder lige nu ude med en skade. Bild har tidligere beskrevet, hvordan angriberen skulle være utilfreds med mængden af spilletid, som han ønsker bliver større efter sommerferien.

Nu forlyder det så, at Wahid Faghir kan se frem til mere spilletid, men at det ikke bliver i Suttgart, da de gerne ser ham forlade klubben denne sommer. Det skriver Kicker ifølge bulinews.com.

Foruden danskeren, så skulle de også være parat til at sige farvel til Mateo Klimowicz, Roberto Massimo, Lilian Egloff, Clinton Mola og Ömer Beyaz. Sidstnævnte skulle, ligesom Faghir, også være utilfreds med mængden af spilletid, skriver Bild.

Det er dog kun Mateo Klimowicz, som de skriver, at der er konkret interesse i. Elche, Sampdoria og Charlotte FC skulle alle følge ham, hvorfor Stuttgart overvejer enten et salg eller en lejaftale.

Wahid Faghir har fortsat en kontrakt med Stuttgart frem til 2026, så noget tyder på, at de tror på ham. Det er tidligt, hvis tålmodigheden allerede er sluppet op, men han skulle således være på vej videre ifølge mediet.

Den 18-årige angriber har optrådt syv gange for Stuttgart og scoret et enkelt mål. Sidste sommer skiftede han for et større millionbeløb fra Vejle Boldklub til Stuttgart.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Ståle Solbakken overvejede at sige op



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe på vej i Real Madrid?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel