Tysk klub vil af med dansk angriber og fem andre

Opholdet i Tyskland har ikke været nogen succes indtil videre, og nu skulle de være klar til at lade den danske angriber forlade Bundesligaen.



Wahid Faghirs store skifte til Bundesligaen og Stuttgart har i løbet af foråret udviklet sig til en plads på tribunen.

Danskeren har ikke spillet for klubbens førstehold i et halvt år og sidder lige nu ude med en skade. Bild har tidligere beskrevet, hvordan angriberen skulle være utilfreds med mængden af spilletid, som han ønsker bliver større efter sommerferien.

Nu forlyder det så, at Wahid Faghir kan se frem til mere spilletid, men at det ikke bliver i Suttgart, da de gerne ser ham forlade klubben denne sommer. Det skriver Kicker ifølge bulinews.com.

Foruden danskeren, så skulle de også være parat til at sige farvel til Mateo Klimowicz, Roberto Massimo, Lilian Egloff, Clinton Mola og Ömer Beyaz. Sidstnævnte skulle, ligesom Faghir, også være utilfreds med mængden af spilletid, skriver Bild.

Det er dog kun Mateo Klimowicz, som de skriver, at der er konkret interesse i. Elche, Sampdoria og Charlotte FC skulle alle følge ham, hvorfor Stuttgart overvejer enten et salg eller en lejaftale.

Wahid Faghir har fortsat en kontrakt med Stuttgart frem til 2026, så noget tyder på, at de tror på ham. Det er tidligt, hvis tålmodigheden allerede er sluppet op, men han skulle således være på vej videre ifølge mediet.

Den 18-årige angriber har optrådt syv gange for Stuttgart og scoret et enkelt mål. Sidste sommer skiftede han for et større millionbeløb fra Vejle Boldklub til Stuttgart.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Argentina – Kap Verde

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen