Kultklub vil undgå storhedsvanvid efter CL-billet

Union Berlin må ikke ændre sig af at skulle spille Champions League, siger profil og cheftræner.



For første gang i klubbens 117 år lange historie skal Union Berlin i næste sæson spille i Europas bedste klubturnering, Champions League.

Kultklubben fra Köpenick i det sydøstlige Berlin sikrede billetten til det lukrative selskab lørdag med en 1-0-sejr hjemme over Werder Bremen.

Klubben med det hjemmebyggede stadion og de mange venstreorienterede fans er imidlertid på mange måder i opposition til den kapitalistiske, moderne fodboldverden.

Derfor må klubben ikke ændre sig af, at den nu kan se frem til en indsprøjtning på et pænt trecifret millionbeløb i kroner.

Sådan lyder det fra lørdagens matchvinder, Rani Khedira, og cheftræner Urs Fischer.

– Det kan gå i to retninger herfra, og det skal vi alle være helt klar over. Der kan opstå en masse tåbelige debatter og problemer, når man får tilført så mange penge.

– Klubben har bevist de senere år, at den ikke gør urimelige ting og ændrer sig af at have store fremgange. Det vigtigste er, at vi alle forbliver ydmyge og husker på, hvorfor vi nu er i denne situation.

– Min fornemmelse er også, at alle i klubben tænker på samme måde. Det gælder fra præsident, sportschefen og især træneren, siger Rani Khedira ifølge dpa.

Efter sejren over Werder Bremen blev Champions League-hymnen til stor morskab smidt på stadionets højttaleranlæg.

Træner Urs Fischer betoner dog, at han ikke vil lave noget grundlæggende om eller komme med en lang, dyr ønskeliste med nye spillere, bare fordi klubben kan komme til at møde storhold som Real Madrid, Napoli eller Manchester United.

– Det vigtigste er, at vi forbliver tro mod os selv. Vi skal fortsætte med at vise ydmyghed og være beskedne, siger Urs Fischer, efter at den vigtige fjerdeplads kom i hus.

Klubben har 45.000 medlemmer. Hjemmebanen, Stadion An der Alten Försterei, har plads til cirka det halve.

Klubbens fans hjalp frivilligt med at modernisere stadionet i perioden 2008-2013 for at holde omkostningerne nede på et niveau, som klubben havde råd til.

I den periode lå klubben i 2. Bundesliga, og penge var en mangelvare. Alligevel rev den principfast en sponsorkontrakt til en værdi af 15 millioner kroner over, fordi sponsorens bestyrelsesformand var tidligere Stasi-agent.

Klubbens stadion er fyldt til den årlige julefest, hvor fans mødes for at drikke glühwein og synge julesalmer og fodboldsange.

Union Berlin rykkede op i Bundesligaen i 2019. Den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow er klubbens førstemålmand.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Ronaldo vinder kampen’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Katastrofe for Jack Grealish

– Alt for meget kaos i Horsens

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’