For første gang i klubbens 117 år lange historie skal Union Berlin i næste sæson spille i Europas bedste klubturnering, Champions League.
Kultklubben fra Köpenick i det sydøstlige Berlin sikrede billetten til det lukrative selskab lørdag med en 1-0-sejr hjemme over Werder Bremen.
Klubben med det hjemmebyggede stadion og de mange venstreorienterede fans er imidlertid på mange måder i opposition til den kapitalistiske, moderne fodboldverden.
Derfor må klubben ikke ændre sig af, at den nu kan se frem til en indsprøjtning på et pænt trecifret millionbeløb i kroner.
Sådan lyder det fra lørdagens matchvinder, Rani Khedira, og cheftræner Urs Fischer.
– Det kan gå i to retninger herfra, og det skal vi alle være helt klar over. Der kan opstå en masse tåbelige debatter og problemer, når man får tilført så mange penge.
– Klubben har bevist de senere år, at den ikke gør urimelige ting og ændrer sig af at have store fremgange. Det vigtigste er, at vi alle forbliver ydmyge og husker på, hvorfor vi nu er i denne situation.
– Min fornemmelse er også, at alle i klubben tænker på samme måde. Det gælder fra præsident, sportschefen og især træneren, siger Rani Khedira ifølge dpa.
Efter sejren over Werder Bremen blev Champions League-hymnen til stor morskab smidt på stadionets højttaleranlæg.
Træner Urs Fischer betoner dog, at han ikke vil lave noget grundlæggende om eller komme med en lang, dyr ønskeliste med nye spillere, bare fordi klubben kan komme til at møde storhold som Real Madrid, Napoli eller Manchester United.
– Det vigtigste er, at vi forbliver tro mod os selv. Vi skal fortsætte med at vise ydmyghed og være beskedne, siger Urs Fischer, efter at den vigtige fjerdeplads kom i hus.
Klubben har 45.000 medlemmer. Hjemmebanen, Stadion An der Alten Försterei, har plads til cirka det halve.
Klubbens fans hjalp frivilligt med at modernisere stadionet i perioden 2008-2013 for at holde omkostningerne nede på et niveau, som klubben havde råd til.
I den periode lå klubben i 2. Bundesliga, og penge var en mangelvare. Alligevel rev den principfast en sponsorkontrakt til en værdi af 15 millioner kroner over, fordi sponsorens bestyrelsesformand var tidligere Stasi-agent.
Klubbens stadion er fyldt til den årlige julefest, hvor fans mødes for at drikke glühwein og synge julesalmer og fodboldsange.
Union Berlin rykkede op i Bundesligaen i 2019. Den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow er klubbens førstemålmand.
/ritzau/
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Vraget i Parken: Nu raser konen
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
Danske stjerner kan være fortid
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Kæmpe nyhed i udlandet
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG