For første gang i klubbens 117 år lange historie skal Union Berlin i næste sæson spille i Europas bedste klubturnering, Champions League.
Kultklubben fra Köpenick i det sydøstlige Berlin sikrede billetten til det lukrative selskab lørdag med en 1-0-sejr hjemme over Werder Bremen.
Klubben med det hjemmebyggede stadion og de mange venstreorienterede fans er imidlertid på mange måder i opposition til den kapitalistiske, moderne fodboldverden.
Derfor må klubben ikke ændre sig af, at den nu kan se frem til en indsprøjtning på et pænt trecifret millionbeløb i kroner.
Sådan lyder det fra lørdagens matchvinder, Rani Khedira, og cheftræner Urs Fischer.
– Det kan gå i to retninger herfra, og det skal vi alle være helt klar over. Der kan opstå en masse tåbelige debatter og problemer, når man får tilført så mange penge.
– Klubben har bevist de senere år, at den ikke gør urimelige ting og ændrer sig af at have store fremgange. Det vigtigste er, at vi alle forbliver ydmyge og husker på, hvorfor vi nu er i denne situation.
– Min fornemmelse er også, at alle i klubben tænker på samme måde. Det gælder fra præsident, sportschefen og især træneren, siger Rani Khedira ifølge dpa.
Efter sejren over Werder Bremen blev Champions League-hymnen til stor morskab smidt på stadionets højttaleranlæg.
Træner Urs Fischer betoner dog, at han ikke vil lave noget grundlæggende om eller komme med en lang, dyr ønskeliste med nye spillere, bare fordi klubben kan komme til at møde storhold som Real Madrid, Napoli eller Manchester United.
– Det vigtigste er, at vi forbliver tro mod os selv. Vi skal fortsætte med at vise ydmyghed og være beskedne, siger Urs Fischer, efter at den vigtige fjerdeplads kom i hus.
Klubben har 45.000 medlemmer. Hjemmebanen, Stadion An der Alten Försterei, har plads til cirka det halve.
Klubbens fans hjalp frivilligt med at modernisere stadionet i perioden 2008-2013 for at holde omkostningerne nede på et niveau, som klubben havde råd til.
I den periode lå klubben i 2. Bundesliga, og penge var en mangelvare. Alligevel rev den principfast en sponsorkontrakt til en værdi af 15 millioner kroner over, fordi sponsorens bestyrelsesformand var tidligere Stasi-agent.
Klubbens stadion er fyldt til den årlige julefest, hvor fans mødes for at drikke glühwein og synge julesalmer og fodboldsange.
Union Berlin rykkede op i Bundesligaen i 2019. Den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow er klubbens førstemålmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
FC København skriver kontrakt med juvel
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Var direkte fra træningsbanen
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER