For første gang i klubbens 117 år lange historie skal Union Berlin i næste sæson spille i Europas bedste klubturnering, Champions League.
Kultklubben fra Köpenick i det sydøstlige Berlin sikrede billetten til det lukrative selskab lørdag med en 1-0-sejr hjemme over Werder Bremen.
Klubben med det hjemmebyggede stadion og de mange venstreorienterede fans er imidlertid på mange måder i opposition til den kapitalistiske, moderne fodboldverden.
Derfor må klubben ikke ændre sig af, at den nu kan se frem til en indsprøjtning på et pænt trecifret millionbeløb i kroner.
Sådan lyder det fra lørdagens matchvinder, Rani Khedira, og cheftræner Urs Fischer.
– Det kan gå i to retninger herfra, og det skal vi alle være helt klar over. Der kan opstå en masse tåbelige debatter og problemer, når man får tilført så mange penge.
– Klubben har bevist de senere år, at den ikke gør urimelige ting og ændrer sig af at have store fremgange. Det vigtigste er, at vi alle forbliver ydmyge og husker på, hvorfor vi nu er i denne situation.
– Min fornemmelse er også, at alle i klubben tænker på samme måde. Det gælder fra præsident, sportschefen og især træneren, siger Rani Khedira ifølge dpa.
Efter sejren over Werder Bremen blev Champions League-hymnen til stor morskab smidt på stadionets højttaleranlæg.
Træner Urs Fischer betoner dog, at han ikke vil lave noget grundlæggende om eller komme med en lang, dyr ønskeliste med nye spillere, bare fordi klubben kan komme til at møde storhold som Real Madrid, Napoli eller Manchester United.
– Det vigtigste er, at vi forbliver tro mod os selv. Vi skal fortsætte med at vise ydmyghed og være beskedne, siger Urs Fischer, efter at den vigtige fjerdeplads kom i hus.
Klubben har 45.000 medlemmer. Hjemmebanen, Stadion An der Alten Försterei, har plads til cirka det halve.
Klubbens fans hjalp frivilligt med at modernisere stadionet i perioden 2008-2013 for at holde omkostningerne nede på et niveau, som klubben havde råd til.
I den periode lå klubben i 2. Bundesliga, og penge var en mangelvare. Alligevel rev den principfast en sponsorkontrakt til en værdi af 15 millioner kroner over, fordi sponsorens bestyrelsesformand var tidligere Stasi-agent.
Klubbens stadion er fyldt til den årlige julefest, hvor fans mødes for at drikke glühwein og synge julesalmer og fodboldsange.
Union Berlin rykkede op i Bundesligaen i 2019. Den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow er klubbens førstemålmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
David Moyes griner over gult kort for jubel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
TOPNYHED