For første gang i klubbens 117 år lange historie skal Union Berlin i næste sæson spille i Europas bedste klubturnering, Champions League.
Kultklubben fra Köpenick i det sydøstlige Berlin sikrede billetten til det lukrative selskab lørdag med en 1-0-sejr hjemme over Werder Bremen.
Klubben med det hjemmebyggede stadion og de mange venstreorienterede fans er imidlertid på mange måder i opposition til den kapitalistiske, moderne fodboldverden.
Derfor må klubben ikke ændre sig af, at den nu kan se frem til en indsprøjtning på et pænt trecifret millionbeløb i kroner.
Sådan lyder det fra lørdagens matchvinder, Rani Khedira, og cheftræner Urs Fischer.
– Det kan gå i to retninger herfra, og det skal vi alle være helt klar over. Der kan opstå en masse tåbelige debatter og problemer, når man får tilført så mange penge.
– Klubben har bevist de senere år, at den ikke gør urimelige ting og ændrer sig af at have store fremgange. Det vigtigste er, at vi alle forbliver ydmyge og husker på, hvorfor vi nu er i denne situation.
– Min fornemmelse er også, at alle i klubben tænker på samme måde. Det gælder fra præsident, sportschefen og især træneren, siger Rani Khedira ifølge dpa.
Efter sejren over Werder Bremen blev Champions League-hymnen til stor morskab smidt på stadionets højttaleranlæg.
Træner Urs Fischer betoner dog, at han ikke vil lave noget grundlæggende om eller komme med en lang, dyr ønskeliste med nye spillere, bare fordi klubben kan komme til at møde storhold som Real Madrid, Napoli eller Manchester United.
– Det vigtigste er, at vi forbliver tro mod os selv. Vi skal fortsætte med at vise ydmyghed og være beskedne, siger Urs Fischer, efter at den vigtige fjerdeplads kom i hus.
Klubben har 45.000 medlemmer. Hjemmebanen, Stadion An der Alten Försterei, har plads til cirka det halve.
Klubbens fans hjalp frivilligt med at modernisere stadionet i perioden 2008-2013 for at holde omkostningerne nede på et niveau, som klubben havde råd til.
I den periode lå klubben i 2. Bundesliga, og penge var en mangelvare. Alligevel rev den principfast en sponsorkontrakt til en værdi af 15 millioner kroner over, fordi sponsorens bestyrelsesformand var tidligere Stasi-agent.
Klubbens stadion er fyldt til den årlige julefest, hvor fans mødes for at drikke glühwein og synge julesalmer og fodboldsange.
Union Berlin rykkede op i Bundesligaen i 2019. Den danske landsholdsreserve Frederik Rønnow er klubbens førstemålmand.
/ritzau/

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

‘Det er Peter Christiansens idé’

TransferLIVE: Opgiver de Mathias Jørgensen?

Jordan Henderson til lægetjek

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Tottenham præsenterer FC København-emne

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil