Tysk medie: Rønnow vil væk fra Frankfurt

Frederik Rønnow er angiveligt blevet træt af reserverollen i Eintracht Frankfurt og ønsker et skifte væk – gerne til en anden klub i Bundesligaen.



Efter mange gode år i AC Horsens og yderligere tre flotte år i Brøndby IF, var det et stort skifte for Frederik Rønnow, da han for to år siden blev solgt til Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt.

Rønnow var købt ind til at blive tyskernes nye førstemålmand, men allerede en måned senere fik danskeren en kold klud i ansigtet, da Frankfurt fik muligheden for at hente klubbens tidligere succesfulde nummer 1, Kevin Trapp, retur fra Paris Saint-Germain. 

Trapp kom til Franfurt, først på et lån og siden på en permanent transfer, og det er derfor kun blevet til 21 kampe i Eintracht Frankfurt-målet for den 28-årige dansker.

Men nu gider Rønnow altså ikke at være reserve længere. Det skriver det tyske medie 90min.de.

Ifølge mediet er den 28-årige dansker nået til et punkt, hvor han gerne vil stå fast, sådan at han også i højere grad kan udfordre Kasper Schmeichel om pladsen i målet for det danske landshold. 

Den faste spilletid har dog lange udsigter i Frankfurt, hvor Kevin Trapp fortsat ser ud til at være cheftræner Adi Hüttlers klare favorit. Og derfor vil Rønnow væk.

Det tyske medie beretter, at Frederik Rønnow helst vil blive i den tyske Bundesliga, og at der også tidligere både skulle have været interesse fra Schalke 04 og VfB Stuttgart.

Interessen fra de to klubber er dog stilnet af igen, og danskeren kan derfor være nødssaget til at se sig om efter et skifte til udlandet, hvis han fortsat ikke vil stille sig tilfreds med en reserverolle i Frankfurt.

Frederik Rønnow har kontrakt med Eintracht Frankfurt frem til sommeren 2022.






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Liverpool præsenterer succestræner

De 10 største stjerner, der misser VM

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Uventet skifte?

Jess Thorup fyret