Vild med Faghir: Bliver stærkere og stærkere

U21-landstræner Jesper Sørensen ser Wahid Faghir som en af de spillere, der kan forbedre den danske offensiv.



Wahid Faghir er begyndt at røre på sig i tysk fodbold.

Efter en skade i begyndelsen af sin tid i Stuttgart har Faghir fået spilletid i fem kampe i træk – fire i Bundesligaen og en i pokalen. Alle som indskifter.

Det lykkedes Faghir at få scoret i en af kampene, da den tidligere Vejle-spiller 24. oktober udlignede til 1-1 hjemme mod Union Berlin i overtiden, mens Stuttgart var reduceret til ti spillere.

U21-landstræner Jesper Sørensen ser fremskridt hos Faghir og har angriberen med i truppen til årets sidste kamp i EM-kvalifikationen ude mod Tyrkiet. Den spilles tirsdag i næste uge.

– Først og fremmest er Faghir heldigvis kommet på banen, efter at han har været skadet og ikke fik den start, han havde ønsket sig i Stuttgart, siger Jesper Sørensen.

18-årige Faghir har fået omkring den sidste halve time i de seneste fire kampe for Stuttgart.

– Han virker til at blive stærkere og stærkere. Det første indhop foran hjemmepublikum, hvor han lige skulle ind og tilpasse sig forholdene inde på banen, endte jo lykkeligt.

– Det var ikke bare et ligegyldigt mål til 1-4, men et mål der rent faktisk skaffede et point i en svær situation, hvor de var reduceret til ti mand. Så det var fantastisk for Wahid at få den start på sin tyske karriere.

– Det har løftet ham enormt meget, og siden er han kommet ind regelmæssigt og også tidligt i kampene. Det er jeg glad for at se, siger Jesper Sørensen.

Det kan være godt nyt for det danske U21-landshold, der har haft problemer med at score mål på det seneste. Det blev kun til et enkelt mål i de seneste to kampe. Her var Faghir ude med en skade.

– Han virker nu til at være en spiller i fremgang, når jeg ser ham. Han kan flytte sig bedre og mere nu, og han virker til at være mere tilpasset på Stuttgarts hold.

– Det er vigtigt for det danske U21-landshold, at vi har angribere, der tror på sig selv, og at de kan score. Og at de er vant til at gøre det i deres klubber.

– Det samme kan man sige om Nikolai Baden Frederiksen, som også har scoret på højt niveau. Det er heldigvis spillere, der er vant til at spille, siger træneren.

Danmark tabte senest uden at få scoret med 0-1 ude til Belgien. Så offensiven er i fokus mod tyrkerne.

– Spillerne ved godt, at de skal yde og præstere rigtigt godt, for vi skal have et resultat med dernede fra. Et nederlag kan vi ikke bruge til noget.

– Vi skal blive skarpere i specielt vores afslutninger. Hvis der var noget, jeg var utilfreds med senest, var det, at vi kun scorede ét mål i de to kampe.

– Vi havde rigeligt med muligheder for at score væsentligt mere. Mål skal der altså til i fodbold, fastslår Jesper Sørensen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Monsterkontrakt:United-talent tilbudt vild løn

Josip Radošević på samtlige forsider

Topchef får nyt job i FCK

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Randers FC – Silkeborg IF

Afslører vild transfer-historie

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Brighton – Liverpool

“Ingen er uerstattelige”

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Det kommer formentlig til at ske

Protesterer efter dansk drømmekamp

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Så blev det officielt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Færdig? Manchester City har udset afløser

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’