Uvaccinerede BL-spillere skal selv betale for test

Bundesliga-klubben Hertha Berlin sætter hårdt ind over for de spillere, som ikke vil lade sig vaccinere. De må selv have tusindvis af kroner op ad lommen for at betale for tests.



Spiller man for Hertha Berlin, og vil man ikke vaccineres mod coronavirus, må man til lommerne. Og det kan hurtigt blive en dyr affære.

Ifølge Bild forlanger klubben, at uvaccinerede spillere selv må betale for de ugentlige coronatests. Indtil for nylig betalte klubben for, at spillere og trænere kunne blive testet.

Avisen skriver, at hver enkelt test koster 70 euro, og at ligaen foreskriver mindst to tests om ugen. Hertha lader dog ifølge Bild de uvaccinerede teste seks gange hver uge.

Det vil sige, at spillerne kommer op til mindst 24 tests om måneden. Til en stykpris på 70 euro bliver det over 1.600 euro hver måned. Det svarer til lige knap 12.000 kroner.

Det er til gengæld kun et fåtal af spillere og trænere, der må hoste op med de penge. Ifølge sportsdirektør Fredi Bobic er langt de fleste vaccineret.

– Vi har en vaccinationsandel på over 90 procent. Og det er uden nogen form for tvang, men gennem overbevisning, siger han til Bild.

Der er en enkelt dansker i Hertha-truppen: Oliver Christensen. Den tidligere OB-målmand kom til klubben i sommer, men har endnu sin debut for førsteholdet til gode. Han står i skyggen af Alexander Schwolow.

Alligevel mener han, at han har overrasket positivt.





Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre