• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Lasse Sylvest Mikkelsen

Vestergaard uddyber kommentar om tilskuer-ballade

Foto: Lars Ronbog/GettyImages

Den danske forsvarsspiller uddyber, i et interview med klubbens hjemmeside, sin holdning til urolighederne på Brøndby Stadion.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Jannik Vestergaard var på Twitter ude og fordømme uroligheder, som opstod blandt en gruppe af FC København-tilhængere under derby-kampen mod Brøndby IF. En gruppe som han nægter at kalde fodboldfans.

- Jeg var overrasket, da jeg så de forfærdelige billeder hjemme i stuen i søndags. Det er utroligt, at vagter og politibetjente, som risikerer deres liv, blev angrebet. Jeg håber, at disse anarkister - jeg vælger det ord med vilje, fordi jeg ikke mener, at de er rigtige fodboldfans - bliver straffet hårdt. De burde alle få livsvarige karantæne fra fodboldstadions. Derudover burde de også få en fængselsstraf. Et fodboldstadion er ikke et rum for disse typer, og sådan en primitiv opførsel skal simpelthen straffes hårdt, siger Jannik Vestergaard til Gladbachs hjemmeside.

I den tyske avis, Bild, kunne man læse en overskrift om, at den danske landsholdsspiller krævede fængsel til FC Københavns ultras, som er betegnelsen for en gruppe af fans, men det udtryk har han aldrig brugt, siger han.

- Den overskrift kan jeg absolut ikke forstå, for jeg har ikke udtalt mig om nogen ultras. Jeg har kun fordømt handlinger i København på det kraftigste - og disse ord, står jeg også ved. Men jeg vil gerne understrege, at dette på ingen måde var en kritik af ultras generelt. Med sådanne overskifter forsøger medierne at skabe splid mellem spillere og fans. Det er ikke godt for fodbolden. Størstedelen af ​​ultras og fans støtter klubbernel, og det har jeg stor respekt for. Desværre er der en lille gruppe af individe som skader fansenes omdømme med opførsel som vi så i søndags i København. Derfor er det også vigtigt, at få disse forbrydere ud af stadion. Ballade og optøjer hører ikke til på et fodboldstadion, slår forsvarsspilleren fast.

Det er dog ikke kun holdningerne til begivenhederne på Brøndby Stadion, som Jannik Vestergaard har en holdning til. Gladbach står foran deres sæsondebut mod Rot-Weiss-essen i den tyske pokalturnering, og holdet har haft en hård med god optakt, melder danskeren.

- Forberedelserne er altid meget intense, man er altid meget træt og udmattet efter de mange træningssessioner. Men det hører med for at blive klar til sæsonen. Vi er selvfølgelig alle glade for, at denne fase er overstået nu, og nu kommer de rigtige kampe, siger han og uddyber om klubbens træningskampe:

- Den er gået godt, synes jeg. Vi har prøvet en masse ting af i testkampene, og især i de to sidste kampe mod Malaga og Leicester har vi spillet godt. Derfor går vi ind til sæsonen med en god følelse.

Selvom Rot-Weiss-Essen spiller i den næstbedste række, så skal klubbernes fans forvente en god kamp, siger Jannik Vestergaard.

- Jeg tror, at det blive en svær åbningskamp, men vi ser frem til den. De har nogle meget dedikerede fans - og for dem såvel som for vores fans bliver det en fed kamp. På grund af den korte afstand mellem de to klubber, så bliver det nærmest et derby, men jeg håber vi trækker os sejrssrigt ud af opgøret.

Vestergaard har mistet sin normale makker i midterforsvaret, Andreas Christensen, ligesom andre spillere også har forladt klubben. Alligevel er han optimistisk omkring klubbens muligheder i Bundesligaen.

- Vi har mistet to gode spillere i Andreas Christensen og Mohamed Dahoud, men vi har formået at erstatte dem med gode spillere. Jeg håber, at vi viser stabilitet, og at vi går en god sæson i møde. Det er vigtigt, at vi minimere udsvingene i præstationerne så meget som muligt.

Erstatning for Andreas Christensen hedder Matthias Ginter, og er hentet i Borussia Dortmund, og Jannik Vestergaard ser frem til samarbejdet med den unge tysker.

- Matze er en meget god spiller, som allerede har oplevet meget i sin alder. Derfor er jeg også glad for, at han er her nu og kan hjælpe holdet. Forhåbentlig går vi en god sæson i møde her i Gladbach.

Borrussia Mönchengladbach sparker Bundesliga-sæsonen igang hjemme mod Köln d. 20. august.

Superliga

Mere Superliga

Fokus