Vil dansk stortalent sælges? Flere klubber lurer

Han mener, at han bør spille noget mere, og derfor tyder meget på, at danske Zidan Sertdemir søger videre fra Bayer Leverkusen.



Han var bare 16 år og ni måneder, da han fik debut i Bundesligaen for Bayer Leverkusen, og midtbanespiller Zidan Sertdemir er fortsat blandt de yngste Bundesliga-spillere nogensinde.

Men siden er det ikke meget, den 17-årige dansker har spillet, og det er da også kommet frem i de seneste uger, at han overvejer at søge videre.

Informationen var Fabrizio Romano først med i slutningen af oktober, og nu lyder det i podcasten Transfervinduet fra B.T, at der er noget om snakken.

Her fremgår det, at det er Zidan Sertdemir selv, der ønsker at skifte væk fra den ellers gode tyske klub, fordi han mener, at han bør få flere chancer på førsteholdet.

Danskeren er ofte på bænken for Leverkusen, men i denne sæson har han ikke fået et eneste minut på førsteholdet. Han har bare spillet i alt tre førsteholdskampe.

Ifølge Transfervinduet er der interesse fra tyske og belgiske klubber, og her forlyder det også, at et skifte tilbage til dansk fodbold er udelukket for midtbanespilleren, der blev solgt fra FC Nordsjælland for et sted mellem 2 og 2,5 milllioner euro – det svarer til mellem 15 og 22,5 millioner kroner.

B.T. fortæller, at Leverkusen ikke har besluttet sig for, om man er klar til at sælge U-landsholdsspilleren.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Storklub i dialog med Mohamed Salah

10. gang i træk

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

FCK lurer på landsholdsspiller

Enorm interesse – millionregn over FCK?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid