Vil lokke hollandsk bomber ud af pensionen

Schalke 04 håber at kunne lokke Klaas-Jan Huntelaar til at genoverveje sin fodboldpension.



Klaas-Jan Huntelaar har forlængst meddelt, at han indstiller sin aktive karriere efter denne sæson, men Schalke 04 håber at kunne få veteranen på andre tanker.

Søndag viste angriberen, der fylder 38 år til august, at han stadig kan score på højeste niveau, da han fandt vej til netmaskerne for Schalke 04 mod Bayer Leverkusen. Det rakte dog ikke langt for de blåblusede, der tabte, som de har gjort hele sæsonen, og der skal ske et mirakel, hvis ikke den detroniserede storklub må en tur ned i 2. Bundesligaen.

Den konklusion er man også nået frem til i Schalke 04-ledelsen, der samtidig forventer, at det bliver umuligt at holde på 20-årige Matthew Hoppe i kølvandet på en nedrykning.

Derfor håber Schalke 04 ifølge Bild, at det er muligt at lokke Klaas-Jan Huntelaar til at tage en sæson mere i Ruhr-distriktet. Klubben vurderer, at hollænderen trods sin fremskredne alder fortsat er så effen, at han kan score mål i 2. Bundesligaen.

Det vil dog kræve, at Klaas-Jan Huntelaar går ned i løn, og angriberen har som sagt allerede meldt ud, at han vil stoppe karrieren efter denne sæson. Derfor har Schalke 04 også en plan B til Huntelaar – Simon Terodde fra Hamburger SV, som er aktuel topscorer i 2. Bundesligaen med 20 mål. 

Schalke 04 er på sidstepladsen i Bundesligaen og har blot vundet én kamp i denne sæson. Det chokerer den danske Schalke 04-legende Ebbe Sand, der for nogle uger siden gav sin vurdering af situationen i den kriseramte klub – læs mere her. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

17 minutter for United – nu skal han til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Patrick Mortensen færdig i AGF

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Historisk finale! Han er verdens bedste

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer