Vil lokke hollandsk bomber ud af pensionen

Schalke 04 håber at kunne lokke Klaas-Jan Huntelaar til at genoverveje sin fodboldpension.



Klaas-Jan Huntelaar har forlængst meddelt, at han indstiller sin aktive karriere efter denne sæson, men Schalke 04 håber at kunne få veteranen på andre tanker.

Søndag viste angriberen, der fylder 38 år til august, at han stadig kan score på højeste niveau, da han fandt vej til netmaskerne for Schalke 04 mod Bayer Leverkusen. Det rakte dog ikke langt for de blåblusede, der tabte, som de har gjort hele sæsonen, og der skal ske et mirakel, hvis ikke den detroniserede storklub må en tur ned i 2. Bundesligaen.

Den konklusion er man også nået frem til i Schalke 04-ledelsen, der samtidig forventer, at det bliver umuligt at holde på 20-årige Matthew Hoppe i kølvandet på en nedrykning.

Derfor håber Schalke 04 ifølge Bild, at det er muligt at lokke Klaas-Jan Huntelaar til at tage en sæson mere i Ruhr-distriktet. Klubben vurderer, at hollænderen trods sin fremskredne alder fortsat er så effen, at han kan score mål i 2. Bundesligaen.

Det vil dog kræve, at Klaas-Jan Huntelaar går ned i løn, og angriberen har som sagt allerede meldt ud, at han vil stoppe karrieren efter denne sæson. Derfor har Schalke 04 også en plan B til Huntelaar – Simon Terodde fra Hamburger SV, som er aktuel topscorer i 2. Bundesligaen med 20 mål. 

Schalke 04 er på sidstepladsen i Bundesligaen og har blot vundet én kamp i denne sæson. Det chokerer den danske Schalke 04-legende Ebbe Sand, der for nogle uger siden gav sin vurdering af situationen i den kriseramte klub – læs mere her. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’