Klaas-Jan Huntelaar har forlængst meddelt, at han indstiller sin aktive karriere efter denne sæson, men Schalke 04 håber at kunne få veteranen på andre tanker.
Søndag viste angriberen, der fylder 38 år til august, at han stadig kan score på højeste niveau, da han fandt vej til netmaskerne for Schalke 04 mod Bayer Leverkusen. Det rakte dog ikke langt for de blåblusede, der tabte, som de har gjort hele sæsonen, og der skal ske et mirakel, hvis ikke den detroniserede storklub må en tur ned i 2. Bundesligaen.
Den konklusion er man også nået frem til i Schalke 04-ledelsen, der samtidig forventer, at det bliver umuligt at holde på 20-årige Matthew Hoppe i kølvandet på en nedrykning.
Derfor håber Schalke 04 ifølge Bild, at det er muligt at lokke Klaas-Jan Huntelaar til at tage en sæson mere i Ruhr-distriktet. Klubben vurderer, at hollænderen trods sin fremskredne alder fortsat er så effen, at han kan score mål i 2. Bundesligaen.
Det vil dog kræve, at Klaas-Jan Huntelaar går ned i løn, og angriberen har som sagt allerede meldt ud, at han vil stoppe karrieren efter denne sæson. Derfor har Schalke 04 også en plan B til Huntelaar – Simon Terodde fra Hamburger SV, som er aktuel topscorer i 2. Bundesligaen med 20 mål.
Schalke 04 er på sidstepladsen i Bundesligaen og har blot vundet én kamp i denne sæson. Det chokerer den danske Schalke 04-legende Ebbe Sand, der for nogle uger siden gav sin vurdering af situationen i den kriseramte klub – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Colombia – DR Congo
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
OPTAKT
