Klaas-Jan Huntelaar har forlængst meddelt, at han indstiller sin aktive karriere efter denne sæson, men Schalke 04 håber at kunne få veteranen på andre tanker.
Søndag viste angriberen, der fylder 38 år til august, at han stadig kan score på højeste niveau, da han fandt vej til netmaskerne for Schalke 04 mod Bayer Leverkusen. Det rakte dog ikke langt for de blåblusede, der tabte, som de har gjort hele sæsonen, og der skal ske et mirakel, hvis ikke den detroniserede storklub må en tur ned i 2. Bundesligaen.
Den konklusion er man også nået frem til i Schalke 04-ledelsen, der samtidig forventer, at det bliver umuligt at holde på 20-årige Matthew Hoppe i kølvandet på en nedrykning.
Derfor håber Schalke 04 ifølge Bild, at det er muligt at lokke Klaas-Jan Huntelaar til at tage en sæson mere i Ruhr-distriktet. Klubben vurderer, at hollænderen trods sin fremskredne alder fortsat er så effen, at han kan score mål i 2. Bundesligaen.
Det vil dog kræve, at Klaas-Jan Huntelaar går ned i løn, og angriberen har som sagt allerede meldt ud, at han vil stoppe karrieren efter denne sæson. Derfor har Schalke 04 også en plan B til Huntelaar – Simon Terodde fra Hamburger SV, som er aktuel topscorer i 2. Bundesligaen med 20 mål.
Schalke 04 er på sidstepladsen i Bundesligaen og har blot vundet én kamp i denne sæson. Det chokerer den danske Schalke 04-legende Ebbe Sand, der for nogle uger siden gav sin vurdering af situationen i den kriseramte klub – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
