Stort beløb: Så meget kræver de for Lindstrøm

Jesper Lindstrøm er blevet hovedperson for mange rygter den seneste tid, men det forlyder nu i Tyskland, at Frankfurt ikke lader ham gå for småpenge.



For to sæsoner siden smadrede Jesper Lindstrøm den danske Superliga.

Det kunne Eintracht Fankfurt ikke stå for, hvorfor de købte ham sidste sommer. Efter en svingende start på sit tyske eventyr nyder Jesper Lindstrøm nu stor succes, hvorfor han også er blevet en del af landsholdet.

Jesper Lindstrøms flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen, hvorfor særligt Arsenal er blevet kædet sammen med danskeren den seneste tid. Tipsbladet har også forholdt ham interessen fra Nordlondon.

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm efter sejren på 2-0 over Frankrig søndag aften.

Ifølge det tyske medie Stern så bliver det nævnt, at Arsenal forventer at kunne købe Jesper Lindstrøm fri for knap 150 millioner kroner. Den pris er dog langt under noget, som Frankfurt overhovedet vil tænke over.

Sådan lyder det fra journalist Christopher Michel, der arbejder på det store tyske medie Sport1. Han fortæller, at Frankfurt kun vil overveje at sælge Jesper Lindstrøm, hvis der minimum ligger 223 millioner kroner på bordet.

Dét beløb vil samtidig gøre ham til en af Danmarks dyreste solgte fodboldspillere nogensinde. Lige nu sidder Joachim Andersen på titlen med sine 225 millioner kroner, da han skiftede til Lyon fra Sampdoria.

Jesper Lindstrøm, 22 år, har i denne sæson optrådt 10 gange for Frankfurt og scoret tre mål. Det har tidligere været fremme, at danskeren ikke har noget frikøbsklausul i sin aftale, og han derfor kan ende med at blive en dyr herre.

Brøndby IF solgte ham angiveligt for omkring 52 millioner kroner til Frankfurt forrige sommer, efter han havde hjulpet klubben med at vinde det danske mesterskab.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Brøndby IF – FC Fredericia

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Danske klubber vil have ham

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Endelig er der godt nyt!

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr