Stort beløb: Så meget kræver de for Lindstrøm

Jesper Lindstrøm er blevet hovedperson for mange rygter den seneste tid, men det forlyder nu i Tyskland, at Frankfurt ikke lader ham gå for småpenge.



For to sæsoner siden smadrede Jesper Lindstrøm den danske Superliga.

Det kunne Eintracht Fankfurt ikke stå for, hvorfor de købte ham sidste sommer. Efter en svingende start på sit tyske eventyr nyder Jesper Lindstrøm nu stor succes, hvorfor han også er blevet en del af landsholdet.

Jesper Lindstrøms flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen, hvorfor særligt Arsenal er blevet kædet sammen med danskeren den seneste tid. Tipsbladet har også forholdt ham interessen fra Nordlondon.

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm efter sejren på 2-0 over Frankrig søndag aften.

Ifølge det tyske medie Stern så bliver det nævnt, at Arsenal forventer at kunne købe Jesper Lindstrøm fri for knap 150 millioner kroner. Den pris er dog langt under noget, som Frankfurt overhovedet vil tænke over.

Sådan lyder det fra journalist Christopher Michel, der arbejder på det store tyske medie Sport1. Han fortæller, at Frankfurt kun vil overveje at sælge Jesper Lindstrøm, hvis der minimum ligger 223 millioner kroner på bordet.

Dét beløb vil samtidig gøre ham til en af Danmarks dyreste solgte fodboldspillere nogensinde. Lige nu sidder Joachim Andersen på titlen med sine 225 millioner kroner, da han skiftede til Lyon fra Sampdoria.

Jesper Lindstrøm, 22 år, har i denne sæson optrådt 10 gange for Frankfurt og scoret tre mål. Det har tidligere været fremme, at danskeren ikke har noget frikøbsklausul i sin aftale, og han derfor kan ende med at blive en dyr herre.

Brøndby IF solgte ham angiveligt for omkring 52 millioner kroner til Frankfurt forrige sommer, efter han havde hjulpet klubben med at vinde det danske mesterskab.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

FCK-profil med hattrick i målfest

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Markant ændring i Silkeborg

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stefan Gartenmann testes i ny klub