Stort beløb: Så meget kræver de for Lindstrøm

Jesper Lindstrøm er blevet hovedperson for mange rygter den seneste tid, men det forlyder nu i Tyskland, at Frankfurt ikke lader ham gå for småpenge.



For to sæsoner siden smadrede Jesper Lindstrøm den danske Superliga.

Det kunne Eintracht Fankfurt ikke stå for, hvorfor de købte ham sidste sommer. Efter en svingende start på sit tyske eventyr nyder Jesper Lindstrøm nu stor succes, hvorfor han også er blevet en del af landsholdet.

Jesper Lindstrøms flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen, hvorfor særligt Arsenal er blevet kædet sammen med danskeren den seneste tid. Tipsbladet har også forholdt ham interessen fra Nordlondon.

– Det er altid fedt at spille i den største liga i verden, men om Arsenal passer til mig er svært at sige. Lige nu er jeg et godt sted i Frankfurt, men det er da fedt, at der er klubber som dem, der holder øje med mig. Det kan da godt være, der skal ske et eller andet på et tidspunkt, men lige nu har jeg det godt, sagde Lindstrøm efter sejren på 2-0 over Frankrig søndag aften.

Ifølge det tyske medie Stern så bliver det nævnt, at Arsenal forventer at kunne købe Jesper Lindstrøm fri for knap 150 millioner kroner. Den pris er dog langt under noget, som Frankfurt overhovedet vil tænke over.

Sådan lyder det fra journalist Christopher Michel, der arbejder på det store tyske medie Sport1. Han fortæller, at Frankfurt kun vil overveje at sælge Jesper Lindstrøm, hvis der minimum ligger 223 millioner kroner på bordet.

Dét beløb vil samtidig gøre ham til en af Danmarks dyreste solgte fodboldspillere nogensinde. Lige nu sidder Joachim Andersen på titlen med sine 225 millioner kroner, da han skiftede til Lyon fra Sampdoria.

Jesper Lindstrøm, 22 år, har i denne sæson optrådt 10 gange for Frankfurt og scoret tre mål. Det har tidligere været fremme, at danskeren ikke har noget frikøbsklausul i sin aftale, og han derfor kan ende med at blive en dyr herre.

Brøndby IF solgte ham angiveligt for omkring 52 millioner kroner til Frankfurt forrige sommer, efter han havde hjulpet klubben med at vinde det danske mesterskab.



– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

– En humørdræber

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Millionregn over Ståle Solbakken

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

– Det er en fin lodtrækning

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå