Wendt og Antonsson med Ståle?

FC Köln jagter forstærkninger, og Ståle Solbakken kan måske blive fristet af at tage Mikael Antonsson og Oscar Wendt med til Tyskland.



Ståle Solbakken var i weekenden i Norge for at komme ud af sin kontrakt med det norske fodboldforbund, så de og FC Köln lørdag kunne præsentere en aftale, der gør Solbakken til Köln-træner fra næste sæson. Tirsdag bliver nordmanden så præsenteret officielt i FC Köln, og derefter begynder forberedelserne frem mod næste sæson for klubben, der blev nummer 10 i den Bundseliga-sæson, der netop er afsluttet.

Men Ståle Solbakken kommer ikke til en klub, der har råd til at gå ud og svinge om sig med læssevis af euro på transfermarkedet, og derfor vil der blive ledt efter billige forstærkninger til truppen.

– Klubben har en gæld på 30 millioner euro, så det bliver ikke let for Solbakken at finde nye spillere. Det første klubben skal er at komme af med spillere, fordi truppen allerede nu er for stor. Lige nu snakker de med midterforsvareren Pedro Geromel, der kan ønske et skifte til Italien, hvor AS Roma vil have ham som erstatning for Philippe Mexes. Sælger de Geromel, får de brug for at finde en afløser. De kunne også tænkes at kigge efter en venstre back til at konkurrere med Christian Eichner, siger Alexander Haubrichs, der dækker FC Köln for den tyske avis Express, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: CV: Troede på større klub til Ståle

På netop de to pladser kender Ståle Solbakken to transferfrie spillere rigtig godt. FC Københavns Mikael Antonsson og Oscar Wendt har proklameret, at de forlader klubben, når deres kontrakter udløber efter sæsonen. Og Alexander Haubrichs har da også hørt Wendts navn blive nævnt, selv om han tror, det er mere sandsynligt, at Mikael Antonsson lander i FC Köln. For Christian Eichner forlængede kontrakten med FC Köln i april og er lige nu at betragte som stamspiller.

– Jeg har hørt navnet Oscar Wendt nævnt i forbindelse med klubben, og Ståle vil skulle snakke med Volker Finke (sportsdirektør red.) om at få ham med. Og hvis Ståle vil have Mikael Antonsson som afløser for Geromel, skal han også forsøge at overbevise Finke om at tage ham, men de jagter allerede Nürnbergs anfører Andreas Wolf og Frankfurts Maik Franz til den plads. Alligevel er det mere sansynligt med Antonsson, for det vil ikke være klubbens førsteprioritet at finde en ny venstre back, siger Haubrichs.

LÆS OGSÅ: Stolte Ståle: Unik mulighed

Spørgsmålet er så, hvad Ståle Solbakken vil, og hvor meget indflydelse han reelt får på indkøbspolitikken. Faktum er, at sommerens transfervindue formentlig bliver mere ud end ind for Ståle Solbakkens kommende klub, hvor de allerede ved, at den 34-årige midtbanespillere Petit ikke får forlænget sin kontrakt, og hvor de også ved, at det bliver svært at holde fast i lejesvenden Mato Jajalo, som hans ejerklub Siena kræver tre millioner euro for.

Alligevel vil FC Köln, ifølge Haubrichs, forsøge at forstærke truppen på den eller den anden måde, og ud over positionerne i forsvaret, hvor også en offensiv højre back kunne stå på ønskesedlen, er der også ønsker om at forstærke holdet længere fremme på banen.

– De har brug for en angriber ved siden af Nova (Milvoje Novakovic red.), og de skal ud og erstatte Petit på den centrale defensive midtbane. Hans kontrakt bliver ikke forlænget, efter at han fik en alvorlig knæskade i den sidste kamp i sæsonen, siger Alexander Haubrichs.

De største stjerner i FC Kölns trup er angriberen Milvoje Novakovic, den tyske klublegende Lukas Podolski og den brasilianske midterforsvarer Pedro Geromel, der altså meldes på vej til Italien. Skulle FC Köln sælge de to sidstnævnte vil köln’erne dog ikke få hele transfersummen til at smide efter spillerindkøb. Klubben solgte nemlig i vinter dele af transferrettighederne på Podolski og Geromel for at få penge til den slunkne klubkasse.







TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund med helterolle for Napoli

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Peger på særligt problem for Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske