Wendt og Antonsson med Ståle?

FC Köln jagter forstærkninger, og Ståle Solbakken kan måske blive fristet af at tage Mikael Antonsson og Oscar Wendt med til Tyskland.



Ståle Solbakken var i weekenden i Norge for at komme ud af sin kontrakt med det norske fodboldforbund, så de og FC Köln lørdag kunne præsentere en aftale, der gør Solbakken til Köln-træner fra næste sæson. Tirsdag bliver nordmanden så præsenteret officielt i FC Köln, og derefter begynder forberedelserne frem mod næste sæson for klubben, der blev nummer 10 i den Bundseliga-sæson, der netop er afsluttet.

Men Ståle Solbakken kommer ikke til en klub, der har råd til at gå ud og svinge om sig med læssevis af euro på transfermarkedet, og derfor vil der blive ledt efter billige forstærkninger til truppen.

– Klubben har en gæld på 30 millioner euro, så det bliver ikke let for Solbakken at finde nye spillere. Det første klubben skal er at komme af med spillere, fordi truppen allerede nu er for stor. Lige nu snakker de med midterforsvareren Pedro Geromel, der kan ønske et skifte til Italien, hvor AS Roma vil have ham som erstatning for Philippe Mexes. Sælger de Geromel, får de brug for at finde en afløser. De kunne også tænkes at kigge efter en venstre back til at konkurrere med Christian Eichner, siger Alexander Haubrichs, der dækker FC Köln for den tyske avis Express, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: CV: Troede på større klub til Ståle

På netop de to pladser kender Ståle Solbakken to transferfrie spillere rigtig godt. FC Københavns Mikael Antonsson og Oscar Wendt har proklameret, at de forlader klubben, når deres kontrakter udløber efter sæsonen. Og Alexander Haubrichs har da også hørt Wendts navn blive nævnt, selv om han tror, det er mere sandsynligt, at Mikael Antonsson lander i FC Köln. For Christian Eichner forlængede kontrakten med FC Köln i april og er lige nu at betragte som stamspiller.

– Jeg har hørt navnet Oscar Wendt nævnt i forbindelse med klubben, og Ståle vil skulle snakke med Volker Finke (sportsdirektør red.) om at få ham med. Og hvis Ståle vil have Mikael Antonsson som afløser for Geromel, skal han også forsøge at overbevise Finke om at tage ham, men de jagter allerede Nürnbergs anfører Andreas Wolf og Frankfurts Maik Franz til den plads. Alligevel er det mere sansynligt med Antonsson, for det vil ikke være klubbens førsteprioritet at finde en ny venstre back, siger Haubrichs.

LÆS OGSÅ: Stolte Ståle: Unik mulighed

Spørgsmålet er så, hvad Ståle Solbakken vil, og hvor meget indflydelse han reelt får på indkøbspolitikken. Faktum er, at sommerens transfervindue formentlig bliver mere ud end ind for Ståle Solbakkens kommende klub, hvor de allerede ved, at den 34-årige midtbanespillere Petit ikke får forlænget sin kontrakt, og hvor de også ved, at det bliver svært at holde fast i lejesvenden Mato Jajalo, som hans ejerklub Siena kræver tre millioner euro for.

Alligevel vil FC Köln, ifølge Haubrichs, forsøge at forstærke truppen på den eller den anden måde, og ud over positionerne i forsvaret, hvor også en offensiv højre back kunne stå på ønskesedlen, er der også ønsker om at forstærke holdet længere fremme på banen.

– De har brug for en angriber ved siden af Nova (Milvoje Novakovic red.), og de skal ud og erstatte Petit på den centrale defensive midtbane. Hans kontrakt bliver ikke forlænget, efter at han fik en alvorlig knæskade i den sidste kamp i sæsonen, siger Alexander Haubrichs.

De største stjerner i FC Kölns trup er angriberen Milvoje Novakovic, den tyske klublegende Lukas Podolski og den brasilianske midterforsvarer Pedro Geromel, der altså meldes på vej til Italien. Skulle FC Köln sælge de to sidstnævnte vil köln’erne dog ikke få hele transfersummen til at smide efter spillerindkøb. Klubben solgte nemlig i vinter dele af transferrettighederne på Podolski og Geromel for at få penge til den slunkne klubkasse.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

OB – Randers FC



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham