Wendt og Antonsson med Ståle?

FC Köln jagter forstærkninger, og Ståle Solbakken kan måske blive fristet af at tage Mikael Antonsson og Oscar Wendt med til Tyskland.



Ståle Solbakken var i weekenden i Norge for at komme ud af sin kontrakt med det norske fodboldforbund, så de og FC Köln lørdag kunne præsentere en aftale, der gør Solbakken til Köln-træner fra næste sæson. Tirsdag bliver nordmanden så præsenteret officielt i FC Köln, og derefter begynder forberedelserne frem mod næste sæson for klubben, der blev nummer 10 i den Bundseliga-sæson, der netop er afsluttet.

Men Ståle Solbakken kommer ikke til en klub, der har råd til at gå ud og svinge om sig med læssevis af euro på transfermarkedet, og derfor vil der blive ledt efter billige forstærkninger til truppen.

– Klubben har en gæld på 30 millioner euro, så det bliver ikke let for Solbakken at finde nye spillere. Det første klubben skal er at komme af med spillere, fordi truppen allerede nu er for stor. Lige nu snakker de med midterforsvareren Pedro Geromel, der kan ønske et skifte til Italien, hvor AS Roma vil have ham som erstatning for Philippe Mexes. Sælger de Geromel, får de brug for at finde en afløser. De kunne også tænkes at kigge efter en venstre back til at konkurrere med Christian Eichner, siger Alexander Haubrichs, der dækker FC Köln for den tyske avis Express, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: CV: Troede på større klub til Ståle

På netop de to pladser kender Ståle Solbakken to transferfrie spillere rigtig godt. FC Københavns Mikael Antonsson og Oscar Wendt har proklameret, at de forlader klubben, når deres kontrakter udløber efter sæsonen. Og Alexander Haubrichs har da også hørt Wendts navn blive nævnt, selv om han tror, det er mere sandsynligt, at Mikael Antonsson lander i FC Köln. For Christian Eichner forlængede kontrakten med FC Köln i april og er lige nu at betragte som stamspiller.

– Jeg har hørt navnet Oscar Wendt nævnt i forbindelse med klubben, og Ståle vil skulle snakke med Volker Finke (sportsdirektør red.) om at få ham med. Og hvis Ståle vil have Mikael Antonsson som afløser for Geromel, skal han også forsøge at overbevise Finke om at tage ham, men de jagter allerede Nürnbergs anfører Andreas Wolf og Frankfurts Maik Franz til den plads. Alligevel er det mere sansynligt med Antonsson, for det vil ikke være klubbens førsteprioritet at finde en ny venstre back, siger Haubrichs.

LÆS OGSÅ: Stolte Ståle: Unik mulighed

Spørgsmålet er så, hvad Ståle Solbakken vil, og hvor meget indflydelse han reelt får på indkøbspolitikken. Faktum er, at sommerens transfervindue formentlig bliver mere ud end ind for Ståle Solbakkens kommende klub, hvor de allerede ved, at den 34-årige midtbanespillere Petit ikke får forlænget sin kontrakt, og hvor de også ved, at det bliver svært at holde fast i lejesvenden Mato Jajalo, som hans ejerklub Siena kræver tre millioner euro for.

Alligevel vil FC Köln, ifølge Haubrichs, forsøge at forstærke truppen på den eller den anden måde, og ud over positionerne i forsvaret, hvor også en offensiv højre back kunne stå på ønskesedlen, er der også ønsker om at forstærke holdet længere fremme på banen.

– De har brug for en angriber ved siden af Nova (Milvoje Novakovic red.), og de skal ud og erstatte Petit på den centrale defensive midtbane. Hans kontrakt bliver ikke forlænget, efter at han fik en alvorlig knæskade i den sidste kamp i sæsonen, siger Alexander Haubrichs.

De største stjerner i FC Kölns trup er angriberen Milvoje Novakovic, den tyske klublegende Lukas Podolski og den brasilianske midterforsvarer Pedro Geromel, der altså meldes på vej til Italien. Skulle FC Köln sælge de to sidstnævnte vil köln’erne dog ikke få hele transfersummen til at smide efter spillerindkøb. Klubben solgte nemlig i vinter dele af transferrettighederne på Podolski og Geromel for at få penge til den slunkne klubkasse.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe kærlighedserklæring

Froholdt på tavlen i storkamp

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Han er Eriksen og co’s nye træner

– Han har måske været lagt lidt på is



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik

Narteys krav til ny kontrakt

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Var direkte fra træningsbanen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

De danske kvinder tager førstepladsen