Ståle Solbakken var i weekenden i Norge for at komme ud af sin kontrakt med det norske fodboldforbund, så de og FC Köln lørdag kunne præsentere en aftale, der gør Solbakken til Köln-træner fra næste sæson. Tirsdag bliver nordmanden så præsenteret officielt i FC Köln, og derefter begynder forberedelserne frem mod næste sæson for klubben, der blev nummer 10 i den Bundseliga-sæson, der netop er afsluttet.
Men Ståle Solbakken kommer ikke til en klub, der har råd til at gå ud og svinge om sig med læssevis af euro på transfermarkedet, og derfor vil der blive ledt efter billige forstærkninger til truppen.
– Klubben har en gæld på 30 millioner euro, så det bliver ikke let for Solbakken at finde nye spillere. Det første klubben skal er at komme af med spillere, fordi truppen allerede nu er for stor. Lige nu snakker de med midterforsvareren Pedro Geromel, der kan ønske et skifte til Italien, hvor AS Roma vil have ham som erstatning for Philippe Mexes. Sælger de Geromel, får de brug for at finde en afløser. De kunne også tænkes at kigge efter en venstre back til at konkurrere med Christian Eichner, siger Alexander Haubrichs, der dækker FC Köln for den tyske avis Express, til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: CV: Troede på større klub til Ståle
På netop de to pladser kender Ståle Solbakken to transferfrie spillere rigtig godt. FC Københavns Mikael Antonsson og Oscar Wendt har proklameret, at de forlader klubben, når deres kontrakter udløber efter sæsonen. Og Alexander Haubrichs har da også hørt Wendts navn blive nævnt, selv om han tror, det er mere sandsynligt, at Mikael Antonsson lander i FC Köln. For Christian Eichner forlængede kontrakten med FC Köln i april og er lige nu at betragte som stamspiller.
– Jeg har hørt navnet Oscar Wendt nævnt i forbindelse med klubben, og Ståle vil skulle snakke med Volker Finke (sportsdirektør red.) om at få ham med. Og hvis Ståle vil have Mikael Antonsson som afløser for Geromel, skal han også forsøge at overbevise Finke om at tage ham, men de jagter allerede Nürnbergs anfører Andreas Wolf og Frankfurts Maik Franz til den plads. Alligevel er det mere sansynligt med Antonsson, for det vil ikke være klubbens førsteprioritet at finde en ny venstre back, siger Haubrichs.
LÆS OGSÅ: Stolte Ståle: Unik mulighed
Spørgsmålet er så, hvad Ståle Solbakken vil, og hvor meget indflydelse han reelt får på indkøbspolitikken. Faktum er, at sommerens transfervindue formentlig bliver mere ud end ind for Ståle Solbakkens kommende klub, hvor de allerede ved, at den 34-årige midtbanespillere Petit ikke får forlænget sin kontrakt, og hvor de også ved, at det bliver svært at holde fast i lejesvenden Mato Jajalo, som hans ejerklub Siena kræver tre millioner euro for.
Alligevel vil FC Köln, ifølge Haubrichs, forsøge at forstærke truppen på den eller den anden måde, og ud over positionerne i forsvaret, hvor også en offensiv højre back kunne stå på ønskesedlen, er der også ønsker om at forstærke holdet længere fremme på banen.
– De har brug for en angriber ved siden af Nova (Milvoje Novakovic red.), og de skal ud og erstatte Petit på den centrale defensive midtbane. Hans kontrakt bliver ikke forlænget, efter at han fik en alvorlig knæskade i den sidste kamp i sæsonen, siger Alexander Haubrichs.
De største stjerner i FC Kölns trup er angriberen Milvoje Novakovic, den tyske klublegende Lukas Podolski og den brasilianske midterforsvarer Pedro Geromel, der altså meldes på vej til Italien. Skulle FC Köln sælge de to sidstnævnte vil köln’erne dog ikke få hele transfersummen til at smide efter spillerindkøb. Klubben solgte nemlig i vinter dele af transferrettighederne på Podolski og Geromel for at få penge til den slunkne klubkasse.
LIVE
LIVE: Nu er der trukket lod – FCK er hjemmehold
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Froholdt på tavlen i storkamp
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Var direkte fra træningsbanen
Vil have ham væk fra FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Alpha retter hård kritik
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER