Yussuf Poulsen hyldes: Vendte kampen på egen hånd

Cheftræneren jubler over danskerens indhop.



Yussuf Poulsen vendte et nederlag til sejr, da han lørdag kom på blev skiftet ind og udlignede til 1-1 efter kun 54 sekunder på banen. 

RB Leipzig, som danskeren spiller i, var ved pausefløjt bagud med 0-1, men efter pausen blev Yussuf Poulsen sat på banen, og her brugte han altså under et minut på at komme på tavlen.

Landsholdsangriberens scoring blev starten på en forrygende anden halvleg af Leipzig-mandskabet, der endte med at vinde kampen med 4-1 over Greuther Fürth. 

Efter kampen var cheftræneren i RB Leipzig, Jesse Marsch, fuld af rosende ord om danske Yussuf Poulsen. 

–  Det er vigtigt, at vi lærer af første halvleg, men frem for alt, så bliver vi også nødt til at tale om vores reaktion i anden halvleg. Spillerne, som kom ind, spillede rigtig godt, og Yussuf Poulsen vendte kampen rundt på egen hånd, siger han ifølge klubbens twitterprofil. 

Også Yussuf Poulsen har udtalt sig om lørdagens indskiftning og sejr. Ifølge ham var det afgørende, at hjemmeholdet fik bragt mere intensitet i deres spil i anden halvleg.

– Fürth spillede godt i første halvleg, men så bragte vi mere intensitet ind i vores spil i anden halvleg. Vi vendte kampen til vores fordel, spillede fodbold, som vi ville, og scorede fire, flotte mål, siger han. 

Med sejren og de tre point placerer RB Leipzig sig på en foreløbig sjetteplads i den tyske Bundesliga.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Åbner for sommertransfer