Zorniger-kamp rystes af absurde straffespark

Det var absurde scener, der i weekenden udspillede sig i kampen mellem Magdeburg og Greuther Fürth, hvor årets mest vanvittige straffespark blev dømt.



Det er ikke ofte, at en 2. Bundesliga-kamp mellem FC Magdeburg og Greuther Fürth går viralt, men det er tilfældet, efter der i weekendens 2-2-kamp mellem klubberne blev dømt, hvad der muligvis er sæsonens mest bizarre straffespark.

Det var allerede helt galt efter 13 minutters spil, da Greuther Fürths målmand Nahuel Noll tager et målspark kort til forsvarspilleren Gideon Jung, der ikke opfatter spillet som igangsat, og derfor vælger at samle bolden op med sine hænder, hvilket får kampens dommer til at pege direkte mod straffesparkspletten.

Situationen blev efterfølgende bare endnu mere opsigtsvækkende, da Alexander Zornigers keeper redder straffesparket, inden de måtte se Magdeburg score på returbolden.

Så skulle man tro, at det var det for den 25 øre, men nej.

Efter 40 minutters spil opstår endnu en bizar situation. På feltkanten bliver Greuther Fürths Roberto Massimo nedlagt af en Magdeburg-spiller, men inden kampens dommer, Bastian Dankert, kunne nå at fløjte frisparket, havde Magdeburgs Daniel Heber samlet kuglen op inde i feltet, hvilket udløste endnu et straffespark, der denne gang blev sat ind på sikreste vis af den tidligere Bayern- og HSV-spiller Julian Green.

– Jeg har aldrig oplevet noget lignende i en fodboldkamp, men bolden var i spil, da han samlede den op med sine hænder. Det skete så en gang til. Det er nok aldrig sket før i en fodboldkamp, udtalte Magdeburgs cheftræner, Christian Titz, efter kampen.

I videoen over artiklen kan du se de absurde straffesparkskendelser.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’