, , , , , , , ,

62,55 milliarder kroner

Der blev brugt mere end 62 milliarder kroner på spillerhandler på tværs af landegrænser denne sommer.



Fodboldens forbrugsfest går fortsat kun i én retning, og transferbudgetterne fortsætter sin himmelflugt. Det viser en rapport, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) netop har offentliggjort.

Sommerens transfervindue, som netop er lukket de fleste steder, blev endnu en rekordsommer for internationale spillerhandler. Det vil sige spillere, som skifter til en klub i et andet land – altså ikke fra én La Liga-klub til en anden La Liga-klub for eksempel.

9,76 milliarder dollar (svarende til 62,55 milliarder kroner) blev overført på tværs af landegrænser i løbet af sommeren. Det er en stigning på 50 procent sammenlignet med transfervinduet i sommeren 2024.

Næsten 12.000 spillere skiftede til en klub i et nyt land. Også antallet af handler er rekord.

Her bruger de flest penge

Ikke uventet er England i førersædet, hvad angår betalte transfersummer. Omkring en tredjedel af de 62,55 milliarder kroner blev brugt af engelske klubber, skriver Fifa.

Det er værd at bemærke, at en handel som Alexander Isaks skifte fra Newcastle til Liverpool for over en milliard kroner ikke er med i opgørelsen, da den ikke krydsede en landegrænse.

Sammen med Portugal og Brasilien er England dog også i top-3 over lande, der sælger spillere til andre lande for flest penge.

Det skal nævnes, at sommerens transfervindue var en smule udvidet, så deltagerne ved klub-VM havde mere tid til at handle.

Også på kvindesiden blev der sat rekorder denne sommer. Mere end 1100 spillere skiftede til en klub i et andet land. Så mange har aldrig skiftet i et sommervindue før.

Handlerne på kvindesiden beløb sig til 12,3 millioner dollar. Det svarer til små 79 millioner kroner. Det er en stigning på 80 procent i forhold til for et år siden.

/ritzau/





Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship




LIVE

Superliga-LIVE: OB bekræfter skræknyt

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland



LIVE

TransferLIVE: Profil har hørt om interesse

Griner af FC Barcelonas bud

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Melder Harder færdig i Leipzig

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

FC København skal møde kæmpe ikon

Engelsk klub afviser AGF

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

På kanten af katastrofen – han er en magtfaktor!

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Gennembrud: FCM tæt på dyr Magnus Jensen

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre