Chelsea indledte eksplosivt og fik fuld gevinst, da klubben tirsdag slog franske Lille i den første af to kampe i Champions Leagues ottendedelsfinaler.
Allerede i ottende minut scorede Kai Havertz, og i anden halvleg cementerede Christian Pulisic 2-0-sejren på Stamford Bridge.
Chelsea og danske Andreas Christensen havde godt styr på gæsterne, og London-klubben har nu et solidt udgangspunkt til returopgøret 16. marts.
Lille viste kun små glimt af den styrke, der gjorde klubben til fransk mester i sidste sæson, men det var langtfra nok til at udfordre hjemmeholdet.
Chelsea var uden angrebsstjernen Romelu Lukaku, der i weekenden diskede op med en tvivlsom indsats i Premier League.
Belgieren rørte bolden sølle syv gange i opgøret mod Crystal Palace, og manager Thomas Tuchel kvitterede med en bænkplads tirsdag.
Chelsea var dog favorit trods Lukakus rolle som bænkevarmer og kom buldrende op fra katakomberne under Stamford Bridge.
Kai Havertz misbrugte en kæmpe mulighed efter fire minutter, men fire minutter senere var den talentfulde tysker sikker, da bolden landede i panden på ham efter et hjørnespark.
Lille-spillerne virkede rådvilde og magtesløse i indledningen, men red stormen udmærket af i minutterne efter åbningsmålet.
Der var dog ikke tegn på, at franskmændene var taget til England for at satse hele butikken.
Chelsea stod godt på banen, og gæsterne viste i første omgang ingen tegn på intentioner om at skubbe kæderne længere frem på grønsværen.
Stille og roligt begyndte franskmændene dog at træde en smule i karakter. I anden halvdel af første halvleg blev Chelseas bagkæde ved flere lejligheder fanget langt fremme på banen.
Renato Sanches drev efter 40 minutter bolden frem og smækkede den mod mål, men måtte se den stryge snert over træværket.
Anden halvleg blev indledt i et hæsblæsende tempo. Chelsea forsøgte med samme overrumplende opskrift som i første halvleg, og Christian Pulisic var hovedarkitekten.
Det førte i første omgang ikke til mål, som det gjorde i første halvleg, men Chelsea holdt et fast greb om taktstokken.
Efter 63 minutter gav det gevinst, og netop Christian Pulisic stod bag målet, der sendte hjemmeholdet på 2-0.
Amerikaneren fik kuglen i feltet efter ihærdigt løbearbejde fra N’Golo Kanté og tippede den over Lille-keeper Leo Jardim.
Lille fik et hav af dødbolde i slutfasen. Det gjorde forestillingen en smule nervøs, men Chelsea holdt skotterne tætte.
/ritzau/
TOPNYHED
‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!
EKSKLUSIVT
Imponerer stort – dialog med FC København om lidt
TOPNYHED
Superliga-retur? Her er Mikael Uhres kongeløn
TIPSBLADETS DOM
Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv
MEDIE
Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
NYHEDER
Ude i kulden? Nu svarer Sørensen selv
FC Midtjylland kører over Silkeborg
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
AVIS
Koster 225 millioner – transfer på vej?
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
TOPNYHED
Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
NYHEDER
Freder Superliga-boss
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
NYHEDER
Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Supercomputer: De er storfavorit til at vinde PL
Danske stjerner viser glimt af topniveau
Stjernetræner overtager i Juventus
Tidligere spansk mester suspenderet
Joakim Mæhle fraværende på ubestemt tid
MEDIE
Stor mystik – hvad sker der med ‘AC’?
NYHEDER
– Jeg er enig med Tøfting
HELT VILDT
Udvist to gange på 16 minutter
NYHEDER
