De drømmer om et nyt Champions League-gruppespil i denne sæson, men FC København var ikke heldige med lodtrækningen til tredje runde i kvalifikationen.
Det er nemlig de tjekkiske mestre fra Sparta Prag, som Jacob Neestrups mandskab møder i Parken i aften, og forud for dette opgør bør FC København nok ikke skele for meget til 'Løvernes' historisk mod tjekkiske klubber.
I 2011 blev FC København sendt ud af Viktoria Plzen i Champions League-kvalifikationen, i 2015 blev man elimineret af Jablonec i Europa League-kvalifikationen, og i efteråret 2018 tabte man i Parken til Slavia Prag i Europa League-gruppespillet.
Tipsbladet har talt med Martin Vait fra mediet Denik Sport, og den tjekkiske journalist spår en meget jævnbyrdig duel i aften.
– De tjekkiske hold har en glimrende historik mod FC København, men alle ved, at FC København har store kvaliteter. De har et fremragende hold, et utroligt stadion og fantastiske fans, siger Martin Vait til Tipsbladet.
– Deres spillestil er måske lidt mere sofistikeret end Spartas, men Brian Priske kender dansk fodbold ud og ind, så det er en stor fordel for Sparta. Det vil være en karrierens største øjeblikke, hvis han slår FC København ud.
Ifølge Martin Vait har Sparta Prag måske en lille favoritværdighed.
– Den er 50-50 i mine øjne, eller måske 55-45 i Spartas favør, men samtidig er jeg fuldt ud bevidst om FC Københavns styrke. Tjekkiske hold foretrækker altid at se sig selv om outsidere, men FC København er et hold, vi føler, at vi skal kunne matche uanset hvad, siger Vait.
– Jeg tror, at Sparta kan udnytte pladsen bag FC Københavns backer, især på grund af Spartas formation. Jeg tror, at Spartas kantspillere bliver helt afgørende. Både Haraslin og Birmancevic (Sparta Prags to kantspillere, red.) er i virkelig god form lige nu, så det giver mig lidt optimisme.
FC København skal især holde øje med kantspilleren Lukas Haraslin, der tidligere har optrådt i Serie A for Sassuolo (Foto: Anton Vaganov – Pool/Getty Images).
Farlige kantspillere
Martin Vait peger på, at Sparta Prags dødbolde og holdets mentale styrke er gæsternes primære våben i øjebliket. Ifølge Vait stiller Brian Priske mandskab typisk op i en 3-4-3-formation, hvor især bagkæden er rigtig stærk.
– De er blevet virkelig stærke på dødbolde under Brian Priske. De har scoret rigtig mange mål på dødbolde. Deres indkast er også virkelig effektive, siger den tjekkiske journalist.
– De var lidt rustne i slutningen af sidste sæson, så jeg havde ikke forventet, at de ville se så gode ud, som de har gjort her i sæsonstarten. De er virkelig i god form.
Ifølge Martin Vait skal Sparta Prags profiler findes i forsvaret og på kanterne i angrebet.
– Ladislav Krejci, deres anfører, er holdets talisman, og Asger Sørensen er også vigtig (Krejci og Sørensen optræder i forsvaret, red.). De har også haft mange andre gode forsvarere, men jeg synes, han har været afgørende. Han kan score mål, han er vigtig for deres struktur og han er også en leder uden for banen, siger Martin Vait.
De to kantspillere Veljko Birmancevic og Lukas Haraslin kan gøre ondt på FC København, lyder det fra den tjekkiske journalist.
– Når Haraslin rammer dagen, er han virkelig svær at stoppe, på grund af hans individuelle kvaliteter. Når det kører for ham, kører det virkelig for ham. Lukas Haraslins individuelle kvaliteter kan åbne de fleste modstandere op.
Opgøret mellem FC København og Sparta Prag fløjtes i gang klokken 20 i aften i Parken.
Returkampen spilles i Prag på tirsdag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT