Advarer FCK: Disse to kan blive afgørende i aften

FC København har ikke den bedste historik mod tjekkiske klubber, og ifølge tjekkisk journalist kan Sparta Prags kantspillere komme til at gøre ondt på de danske mestre i aften.



De drømmer om et nyt Champions League-gruppespil i denne sæson, men FC København var ikke heldige med lodtrækningen til tredje runde i kvalifikationen.

Det er nemlig de tjekkiske mestre fra Sparta Prag, som Jacob Neestrups mandskab møder i Parken i aften, og forud for dette opgør bør FC København nok ikke skele for meget til 'Løvernes' historisk mod tjekkiske klubber. 

I 2011 blev FC København sendt ud af Viktoria Plzen i Champions League-kvalifikationen, i 2015 blev man elimineret af Jablonec i Europa League-kvalifikationen, og i efteråret 2018 tabte man i Parken til Slavia Prag i Europa League-gruppespillet. 

Tipsbladet har talt med Martin Vait fra mediet Denik Sport, og den tjekkiske journalist spår en meget jævnbyrdig duel i aften. 

– De tjekkiske hold har en glimrende historik mod FC København, men alle ved, at FC København har store kvaliteter. De har et fremragende hold, et utroligt stadion og fantastiske fans, siger Martin Vait til Tipsbladet. 

– Deres spillestil er måske lidt mere sofistikeret end Spartas, men Brian Priske kender dansk fodbold ud og ind, så det er en stor fordel for Sparta. Det vil være en karrierens største øjeblikke, hvis han slår FC København ud.

Ifølge Martin Vait har Sparta Prag måske en lille favoritværdighed. 

– Den er 50-50 i mine øjne, eller måske 55-45 i Spartas favør, men samtidig er jeg fuldt ud bevidst om FC Københavns styrke. Tjekkiske hold foretrækker altid at se sig selv om outsidere, men FC København er et hold, vi føler, at vi skal kunne matche uanset hvad, siger Vait. 

– Jeg tror, at Sparta kan udnytte pladsen bag FC Københavns backer, især på grund af Spartas formation. Jeg tror, at Spartas kantspillere bliver helt afgørende. Både Haraslin og Birmancevic (Sparta Prags to kantspillere, red.) er i virkelig god form lige nu, så det giver mig lidt optimisme.

FC København skal især holde øje med kantspilleren Lukas Haraslin, der tidligere har optrådt i Serie A for Sassuolo (Foto: Anton Vaganov – Pool/Getty Images).

Farlige kantspillere
Martin Vait peger på, at Sparta Prags dødbolde og holdets mentale styrke er gæsternes primære våben i øjebliket. Ifølge Vait stiller Brian Priske mandskab typisk op i en 3-4-3-formation, hvor især bagkæden er rigtig stærk. 

– De er blevet virkelig stærke på dødbolde under Brian Priske. De har scoret rigtig mange mål på dødbolde. Deres indkast er også virkelig effektive, siger den tjekkiske journalist. 

– De var lidt rustne i slutningen af sidste sæson, så jeg havde ikke forventet, at de ville se så gode ud, som de har gjort her i sæsonstarten. De er virkelig i god form.

Ifølge Martin Vait skal Sparta Prags profiler findes i forsvaret og på kanterne i angrebet. 

– Ladislav Krejci, deres anfører, er holdets talisman, og Asger Sørensen er også vigtig (Krejci og Sørensen optræder i forsvaret, red.). De har også haft mange andre gode forsvarere, men jeg synes, han har været afgørende. Han kan score mål, han er vigtig for deres struktur og han er også en leder uden for banen, siger Martin Vait.

De to kantspillere Veljko Birmancevic og Lukas Haraslin kan gøre ondt på FC København, lyder det fra den tjekkiske journalist. 

– Når Haraslin rammer dagen, er han virkelig svær at stoppe, på grund af hans individuelle kvaliteter. Når det kører for ham, kører det virkelig for ham. Lukas Haraslins individuelle kvaliteter kan åbne de fleste modstandere op.

Opgøret mellem FC København og Sparta Prag fløjtes i gang klokken 20 i aften i Parken. 

Returkampen spilles i Prag på tirsdag i næste uge. 





Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’


Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’

Giver status på Wahid Faghir

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

– Billedet kan blive forringet

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Brian Riemer tvunget til ændring

Krisen kradser for Bo Henriksen

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Det er useriøst, FCK!

Frank mødt af massive buh-råb

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Froholdt i stor hovedrolle

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Voldsomme rygter i udlandet

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Verdens ældste drukner i helseby

Brøndby gør topkampen helt åben

– Det gør bare så ondt

AGF lider sjældent nederlag

Manchester City rundbarberer Liverpool

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen