De drømmer om et nyt Champions League-gruppespil i denne sæson, men FC København var ikke heldige med lodtrækningen til tredje runde i kvalifikationen.
Det er nemlig de tjekkiske mestre fra Sparta Prag, som Jacob Neestrups mandskab møder i Parken i aften, og forud for dette opgør bør FC København nok ikke skele for meget til 'Løvernes' historisk mod tjekkiske klubber.
I 2011 blev FC København sendt ud af Viktoria Plzen i Champions League-kvalifikationen, i 2015 blev man elimineret af Jablonec i Europa League-kvalifikationen, og i efteråret 2018 tabte man i Parken til Slavia Prag i Europa League-gruppespillet.
Tipsbladet har talt med Martin Vait fra mediet Denik Sport, og den tjekkiske journalist spår en meget jævnbyrdig duel i aften.
– De tjekkiske hold har en glimrende historik mod FC København, men alle ved, at FC København har store kvaliteter. De har et fremragende hold, et utroligt stadion og fantastiske fans, siger Martin Vait til Tipsbladet.
– Deres spillestil er måske lidt mere sofistikeret end Spartas, men Brian Priske kender dansk fodbold ud og ind, så det er en stor fordel for Sparta. Det vil være en karrierens største øjeblikke, hvis han slår FC København ud.
Ifølge Martin Vait har Sparta Prag måske en lille favoritværdighed.
– Den er 50-50 i mine øjne, eller måske 55-45 i Spartas favør, men samtidig er jeg fuldt ud bevidst om FC Københavns styrke. Tjekkiske hold foretrækker altid at se sig selv om outsidere, men FC København er et hold, vi føler, at vi skal kunne matche uanset hvad, siger Vait.
– Jeg tror, at Sparta kan udnytte pladsen bag FC Københavns backer, især på grund af Spartas formation. Jeg tror, at Spartas kantspillere bliver helt afgørende. Både Haraslin og Birmancevic (Sparta Prags to kantspillere, red.) er i virkelig god form lige nu, så det giver mig lidt optimisme.
FC København skal især holde øje med kantspilleren Lukas Haraslin, der tidligere har optrådt i Serie A for Sassuolo (Foto: Anton Vaganov – Pool/Getty Images).
Farlige kantspillere
Martin Vait peger på, at Sparta Prags dødbolde og holdets mentale styrke er gæsternes primære våben i øjebliket. Ifølge Vait stiller Brian Priske mandskab typisk op i en 3-4-3-formation, hvor især bagkæden er rigtig stærk.
– De er blevet virkelig stærke på dødbolde under Brian Priske. De har scoret rigtig mange mål på dødbolde. Deres indkast er også virkelig effektive, siger den tjekkiske journalist.
– De var lidt rustne i slutningen af sidste sæson, så jeg havde ikke forventet, at de ville se så gode ud, som de har gjort her i sæsonstarten. De er virkelig i god form.
Ifølge Martin Vait skal Sparta Prags profiler findes i forsvaret og på kanterne i angrebet.
– Ladislav Krejci, deres anfører, er holdets talisman, og Asger Sørensen er også vigtig (Krejci og Sørensen optræder i forsvaret, red.). De har også haft mange andre gode forsvarere, men jeg synes, han har været afgørende. Han kan score mål, han er vigtig for deres struktur og han er også en leder uden for banen, siger Martin Vait.
De to kantspillere Veljko Birmancevic og Lukas Haraslin kan gøre ondt på FC København, lyder det fra den tjekkiske journalist.
– Når Haraslin rammer dagen, er han virkelig svær at stoppe, på grund af hans individuelle kvaliteter. Når det kører for ham, kører det virkelig for ham. Lukas Haraslins individuelle kvaliteter kan åbne de fleste modstandere op.
Opgøret mellem FC København og Sparta Prag fløjtes i gang klokken 20 i aften i Parken.
Returkampen spilles i Prag på tirsdag i næste uge.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Fifa kritiserer transportpriser under
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia