Advarer FCK: Disse to kan blive afgørende i aften

FC København har ikke den bedste historik mod tjekkiske klubber, og ifølge tjekkisk journalist kan Sparta Prags kantspillere komme til at gøre ondt på de danske mestre i aften.



De drømmer om et nyt Champions League-gruppespil i denne sæson, men FC København var ikke heldige med lodtrækningen til tredje runde i kvalifikationen.

Det er nemlig de tjekkiske mestre fra Sparta Prag, som Jacob Neestrups mandskab møder i Parken i aften, og forud for dette opgør bør FC København nok ikke skele for meget til 'Løvernes' historisk mod tjekkiske klubber. 

I 2011 blev FC København sendt ud af Viktoria Plzen i Champions League-kvalifikationen, i 2015 blev man elimineret af Jablonec i Europa League-kvalifikationen, og i efteråret 2018 tabte man i Parken til Slavia Prag i Europa League-gruppespillet. 

Tipsbladet har talt med Martin Vait fra mediet Denik Sport, og den tjekkiske journalist spår en meget jævnbyrdig duel i aften. 

– De tjekkiske hold har en glimrende historik mod FC København, men alle ved, at FC København har store kvaliteter. De har et fremragende hold, et utroligt stadion og fantastiske fans, siger Martin Vait til Tipsbladet. 

– Deres spillestil er måske lidt mere sofistikeret end Spartas, men Brian Priske kender dansk fodbold ud og ind, så det er en stor fordel for Sparta. Det vil være en karrierens største øjeblikke, hvis han slår FC København ud.

Ifølge Martin Vait har Sparta Prag måske en lille favoritværdighed. 

– Den er 50-50 i mine øjne, eller måske 55-45 i Spartas favør, men samtidig er jeg fuldt ud bevidst om FC Københavns styrke. Tjekkiske hold foretrækker altid at se sig selv om outsidere, men FC København er et hold, vi føler, at vi skal kunne matche uanset hvad, siger Vait. 

– Jeg tror, at Sparta kan udnytte pladsen bag FC Københavns backer, især på grund af Spartas formation. Jeg tror, at Spartas kantspillere bliver helt afgørende. Både Haraslin og Birmancevic (Sparta Prags to kantspillere, red.) er i virkelig god form lige nu, så det giver mig lidt optimisme.

FC København skal især holde øje med kantspilleren Lukas Haraslin, der tidligere har optrådt i Serie A for Sassuolo (Foto: Anton Vaganov – Pool/Getty Images).

Farlige kantspillere
Martin Vait peger på, at Sparta Prags dødbolde og holdets mentale styrke er gæsternes primære våben i øjebliket. Ifølge Vait stiller Brian Priske mandskab typisk op i en 3-4-3-formation, hvor især bagkæden er rigtig stærk. 

– De er blevet virkelig stærke på dødbolde under Brian Priske. De har scoret rigtig mange mål på dødbolde. Deres indkast er også virkelig effektive, siger den tjekkiske journalist. 

– De var lidt rustne i slutningen af sidste sæson, så jeg havde ikke forventet, at de ville se så gode ud, som de har gjort her i sæsonstarten. De er virkelig i god form.

Ifølge Martin Vait skal Sparta Prags profiler findes i forsvaret og på kanterne i angrebet. 

– Ladislav Krejci, deres anfører, er holdets talisman, og Asger Sørensen er også vigtig (Krejci og Sørensen optræder i forsvaret, red.). De har også haft mange andre gode forsvarere, men jeg synes, han har været afgørende. Han kan score mål, han er vigtig for deres struktur og han er også en leder uden for banen, siger Martin Vait.

De to kantspillere Veljko Birmancevic og Lukas Haraslin kan gøre ondt på FC København, lyder det fra den tjekkiske journalist. 

– Når Haraslin rammer dagen, er han virkelig svær at stoppe, på grund af hans individuelle kvaliteter. Når det kører for ham, kører det virkelig for ham. Lukas Haraslins individuelle kvaliteter kan åbne de fleste modstandere op.

Opgøret mellem FC København og Sparta Prag fløjtes i gang klokken 20 i aften i Parken. 

Returkampen spilles i Prag på tirsdag i næste uge. 





LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Voldsomt skænderi i FC København

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Chokpris på Victor Froholdt

FC København-fans raser

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

‘Jeg er fucking irriteret’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge