En desillusioneret Lionel Messi forsøgte i sommer at komme væk fra kriseramte Barcelona, og efter tirsdagens 4-1-ydmygelse mod Paris Saint-Germain må det forventes, at rygterne om et snarligt exit vil tiltage i styrke.
Manchester City og Paris Saint-Germain fremstår umiddelbart som de to eneste klubber i Europa, der er aktuelle for Lionel Messi. Men ifølge den tidligere Chelsea-stjerne Joe Cole bør Pep Guardiola overveje nøje, om det reelt er en god idé at hente Lionel Messi til Premier League.
Messi så uengageret ud
Efter slutfløjtet i tirsdagens brag på Camp Nou gav Joe Cole således udtryk for, at han ikke var videre imponeret med Lionel Messis attitude i storkampen.
– Uinteresseret er ordet. De havde ingen styrke, ingen sammenhængskraft. Der var ingen sammenhæng mellem bagkæden og frontkæden. Og midtbanen så ikke god ud. Messi så uengageret ud. For enhver tidligere spiller er det meget svært at kritisere ham, da han er et geni og den bedste spiller, jeg nogensinde har set. Men her til aften så han ikke ud til at være emotionelt engageret i kampen, lød det, ifølge BT Sport, fra Joe Cole.
– Han er en leder på banen, og det samme er Piqué og Busquets. Stammen på det Barcelona-hold ser svag ud, og de faldt bare sammen. Det endte 4-1, men de kunne have scoret fem eller seks. Det er en bekymrende tid for Barcelona.
Skal tænke sig godt om
Manchester City fører i øjeblikket Premier League efter en forrygende periode, og ifølge Joe Cole bør Pep Guardiola tænke sig om, før han vælger at hente Lionel Messi til Manchester.
– Man er nødt til at tænke sig godt om, før man henter Messi. Han så uinteresseret ud her til aften. Messi er 34 år, og hvis han spiller sådan, så det vil det være et sats. At hente ham til en klub, hvor Pep er afhængig af energi, entusiasme og sammenhængskraft. Det er et stort rod i Barcelona. Jeg ved ikke, hvordan de skal få løst det. Jeg har svært ved at se for mig, at Messi skulle vælge at blive.
– Det vil blive vanskeligt for ham at falde til på et af de her store hold, for han er nødt til at skrue tiden tilbage og bevæge sig, som han gjorde for tre eller fire år siden.
Returkampen mellem Paris Saint-Germain og Barcelona spilles den 10. marts i Paris. Her skal Barcelona altså score minimum fire gange, hvis catalanerne skal gøre sig forhåbninger om avancement til kvartfinalen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
