• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Mikkel Fuhr Nielsen

Afviser fyringsrygter før møde med FC København

Foto: Getty Images

Sevilla og cheftræner Julen Lopetegui har fået en skrækkelig start på sæsonen, men derfor ser klubbens øverste ledelse ingen grund til at træffe drastiske beslutninger lige nu.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Sæsonstarten har ikke ligefrem været en dans på roser for Sevilla.

Først i femte forsøg sikrede man sig sæsonens første ligasejr, da Sevilla besejrede Martin Braithwaites Espanyol i weekenden. Fire point har den ellers så sejrsvante klub skrabet sammen i denne sæson, hvor de indtager 16.-pladsen i ligaen.

De mange dårlige resultater har fået klubbens fans til at pege fingre af cheftræner Julen Lopetegui, skriver det spanske medie Sport. Mediet peger også på, at weekendens sejr over Espanyol har bragt fornyet ro omkring Lopeteguis fremtid. Det bekræftes af klubbens præsident.

- Vi ved hvordan fodbold er. Vi har haft et krævende kampprogram med en dårlig og svær start. Det skal vi komme os over. Jeg har tro på, at vi ender der, hvor vi skal være, siger præsidenten i Sevilla, Pepe Castro, inden onsdagens møde med FC København i Champions League.

- Julen Lopetegui er træneren i Sevilla, som det ser ud nu. Hver enkelt må senere sige, hvad man vil. Julen Lopetegui er Sevillas træner. Vi bliver nødt til at distancere os fra en situation, hvor vi ikke bare forholder os til hver enkelt kamp. Vi vil forsøge at vende situationen. Holdet bakker træneren op, siger han.

Den tidligere spanske landstræner skal onsdag aften forsøge at bringe fornyet tro på tingene, når Sevilla gæster Parken og FC København i Champions League.

Sevilla åbnede turneringen med et nederlag til Manchester City, og det samme gjorde FC København mod Dortmund. Manchester City og Dortmund mødes ligeledes onsdag aften i Manchester.

Julen Lopetegui, 55 år, kom til Sevilla i sommeren 2019, hvor han har nydt stor succes. Det er blevet til tre fjerdepladser i ligaen og en Europa League-triumf.