Afviser fyringsrygter før møde med FC København

Sevilla og cheftræner Julen Lopetegui har fået en skrækkelig start på sæsonen, men derfor ser klubbens øverste ledelse ingen grund til at træffe drastiske beslutninger lige nu.



Sæsonstarten har ikke ligefrem været en dans på roser for Sevilla.

Først i femte forsøg sikrede man sig sæsonens første ligasejr, da Sevilla besejrede Martin Braithwaites Espanyol i weekenden. Fire point har den ellers så sejrsvante klub skrabet sammen i denne sæson, hvor de indtager 16.-pladsen i ligaen.

De mange dårlige resultater har fået klubbens fans til at pege fingre af cheftræner Julen Lopetegui, skriver det spanske medie Sport. Mediet peger også på, at weekendens sejr over Espanyol har bragt fornyet ro omkring Lopeteguis fremtid. Det bekræftes af klubbens præsident.

– Vi ved hvordan fodbold er. Vi har haft et krævende kampprogram med en dårlig og svær start. Det skal vi komme os over. Jeg har tro på, at vi ender der, hvor vi skal være, siger præsidenten i Sevilla, Pepe Castro, inden onsdagens møde med FC København i Champions League.

– Julen Lopetegui er træneren i Sevilla, som det ser ud nu. Hver enkelt må senere sige, hvad man vil. Julen Lopetegui er Sevillas træner. Vi bliver nødt til at distancere os fra en situation, hvor vi ikke bare forholder os til hver enkelt kamp. Vi vil forsøge at vende situationen. Holdet bakker træneren op, siger han.

Den tidligere spanske landstræner skal onsdag aften forsøge at bringe fornyet tro på tingene, når Sevilla gæster Parken og FC København i Champions League.

Sevilla åbnede turneringen med et nederlag til Manchester City, og det samme gjorde FC København mod Dortmund. Manchester City og Dortmund mødes ligeledes onsdag aften i Manchester.

Julen Lopetegui, 55 år, kom til Sevilla i sommeren 2019, hvor han har nydt stor succes. Det er blevet til tre fjerdepladser i ligaen og en Europa League-triumf.







► LIVE

LIVE: ‘Skrækkelig udvisning, den skal appelleres!’

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

FC København bekræfter transfer

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

– Er det Alt for damerne, det her!?

Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold

Dortmund smider sejren i kæmpe drama

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Hård dom over Superliga-træner: Ikke overbevisende

Hvidovre stikker fra Vejle

Froholdts præstationer sender millioner til FCK

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

FCN brænder straffe og smider point mod OB



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Kane: ‘Overgår min vildeste drøm’

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Så mange millioner betalte FCM i lønninger

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Tyrkiet fyrer landstræner

Premier League-klub sat til salg