Sæsonstarten har ikke ligefrem været en dans på roser for Sevilla.
Først i femte forsøg sikrede man sig sæsonens første ligasejr, da Sevilla besejrede Martin Braithwaites Espanyol i weekenden. Fire point har den ellers så sejrsvante klub skrabet sammen i denne sæson, hvor de indtager 16.-pladsen i ligaen.
De mange dårlige resultater har fået klubbens fans til at pege fingre af cheftræner Julen Lopetegui, skriver det spanske medie Sport. Mediet peger også på, at weekendens sejr over Espanyol har bragt fornyet ro omkring Lopeteguis fremtid. Det bekræftes af klubbens præsident.
– Vi ved hvordan fodbold er. Vi har haft et krævende kampprogram med en dårlig og svær start. Det skal vi komme os over. Jeg har tro på, at vi ender der, hvor vi skal være, siger præsidenten i Sevilla, Pepe Castro, inden onsdagens møde med FC København i Champions League.
– Julen Lopetegui er træneren i Sevilla, som det ser ud nu. Hver enkelt må senere sige, hvad man vil. Julen Lopetegui er Sevillas træner. Vi bliver nødt til at distancere os fra en situation, hvor vi ikke bare forholder os til hver enkelt kamp. Vi vil forsøge at vende situationen. Holdet bakker træneren op, siger han.
Den tidligere spanske landstræner skal onsdag aften forsøge at bringe fornyet tro på tingene, når Sevilla gæster Parken og FC København i Champions League.
Sevilla åbnede turneringen med et nederlag til Manchester City, og det samme gjorde FC København mod Dortmund. Manchester City og Dortmund mødes ligeledes onsdag aften i Manchester.
Julen Lopetegui, 55 år, kom til Sevilla i sommeren 2019, hvor han har nydt stor succes. Det er blevet til tre fjerdepladser i ligaen og en Europa League-triumf.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE