Afviser fyringsrygter før møde med FC København

Sevilla og cheftræner Julen Lopetegui har fået en skrækkelig start på sæsonen, men derfor ser klubbens øverste ledelse ingen grund til at træffe drastiske beslutninger lige nu.



Sæsonstarten har ikke ligefrem været en dans på roser for Sevilla.

Først i femte forsøg sikrede man sig sæsonens første ligasejr, da Sevilla besejrede Martin Braithwaites Espanyol i weekenden. Fire point har den ellers så sejrsvante klub skrabet sammen i denne sæson, hvor de indtager 16.-pladsen i ligaen.

De mange dårlige resultater har fået klubbens fans til at pege fingre af cheftræner Julen Lopetegui, skriver det spanske medie Sport. Mediet peger også på, at weekendens sejr over Espanyol har bragt fornyet ro omkring Lopeteguis fremtid. Det bekræftes af klubbens præsident.

– Vi ved hvordan fodbold er. Vi har haft et krævende kampprogram med en dårlig og svær start. Det skal vi komme os over. Jeg har tro på, at vi ender der, hvor vi skal være, siger præsidenten i Sevilla, Pepe Castro, inden onsdagens møde med FC København i Champions League.

– Julen Lopetegui er træneren i Sevilla, som det ser ud nu. Hver enkelt må senere sige, hvad man vil. Julen Lopetegui er Sevillas træner. Vi bliver nødt til at distancere os fra en situation, hvor vi ikke bare forholder os til hver enkelt kamp. Vi vil forsøge at vende situationen. Holdet bakker træneren op, siger han.

Den tidligere spanske landstræner skal onsdag aften forsøge at bringe fornyet tro på tingene, når Sevilla gæster Parken og FC København i Champions League.

Sevilla åbnede turneringen med et nederlag til Manchester City, og det samme gjorde FC København mod Dortmund. Manchester City og Dortmund mødes ligeledes onsdag aften i Manchester.

Julen Lopetegui, 55 år, kom til Sevilla i sommeren 2019, hvor han har nydt stor succes. Det er blevet til tre fjerdepladser i ligaen og en Europa League-triumf.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Er han Superligaen mest undervurderede spiller?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’