Afviser fyringsrygter før møde med FC København

Sevilla og cheftræner Julen Lopetegui har fået en skrækkelig start på sæsonen, men derfor ser klubbens øverste ledelse ingen grund til at træffe drastiske beslutninger lige nu.



Sæsonstarten har ikke ligefrem været en dans på roser for Sevilla.

Først i femte forsøg sikrede man sig sæsonens første ligasejr, da Sevilla besejrede Martin Braithwaites Espanyol i weekenden. Fire point har den ellers så sejrsvante klub skrabet sammen i denne sæson, hvor de indtager 16.-pladsen i ligaen.

De mange dårlige resultater har fået klubbens fans til at pege fingre af cheftræner Julen Lopetegui, skriver det spanske medie Sport. Mediet peger også på, at weekendens sejr over Espanyol har bragt fornyet ro omkring Lopeteguis fremtid. Det bekræftes af klubbens præsident.

– Vi ved hvordan fodbold er. Vi har haft et krævende kampprogram med en dårlig og svær start. Det skal vi komme os over. Jeg har tro på, at vi ender der, hvor vi skal være, siger præsidenten i Sevilla, Pepe Castro, inden onsdagens møde med FC København i Champions League.

– Julen Lopetegui er træneren i Sevilla, som det ser ud nu. Hver enkelt må senere sige, hvad man vil. Julen Lopetegui er Sevillas træner. Vi bliver nødt til at distancere os fra en situation, hvor vi ikke bare forholder os til hver enkelt kamp. Vi vil forsøge at vende situationen. Holdet bakker træneren op, siger han.

Den tidligere spanske landstræner skal onsdag aften forsøge at bringe fornyet tro på tingene, når Sevilla gæster Parken og FC København i Champions League.

Sevilla åbnede turneringen med et nederlag til Manchester City, og det samme gjorde FC København mod Dortmund. Manchester City og Dortmund mødes ligeledes onsdag aften i Manchester.

Julen Lopetegui, 55 år, kom til Sevilla i sommeren 2019, hvor han har nydt stor succes. Det er blevet til tre fjerdepladser i ligaen og en Europa League-triumf.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo