Ajax-cheftræner: Liverpool var sårbare

Ajax udnyttede ikke, at Liverpool var sårbare i onsdagens kamp, og det ærgrer cheftræner Erik ten Hag.



Liverpool tog hul på Champions Leagues gruppespil onsdag aften, hvor de gæstede Ajax, og de forsvarende engelske mestre sikrede sig en vigtig udebanesejr. Et selvmål af hollændernes Nicolas Tagliafico i første halvleg blev nemlig afgørende.

Og det ærgrer Ajax’ cheftræner, Erik ten Hag, at de ikke fik noget med fra opgøret. Muligheden var der ellers, da Liverpool var sårbare, mener han.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os

– Det ville have været en stor bonus, hvis vi havde taget et eller flere point. Jeg synes, at Liverpool var sårbare. Desværre udnyttede vi det ikke til fulde, siger Erik ten Hag ifølge Goal og fortsætter:

– Vi var uheldige. Vi præsterede godt samlet, og vi var overbevisende, men den sidste procent manglede – vi scorede ikke, selvom vi skabte mange chancer. Det er historien om denne kamp, synes jeg.

Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning

Den hollandske manager var ellers også tilfreds med flere dele af Ajax’ præstation, hvor de især havde fokus på to ting, afslører han.

– Vi kendte Liverpools styrke, og vi ville forhindre deres backer, som er deres playmakere, i at komme fremad. Det var en del. Den anden ting er, at vi ønskede at kontrollere midtbanen. Daley Blind er virkelig god til det, fordi han er så rolig på bolden. Og på den måde ville vi angribe deres forsvar med dybe løb. Jeg synes, vi gjorde det ganske godt et par gange, siger Erik ten Hag.

Ajax skal i næste uge møde Atalanta i turneringen. I modsætning til Ajax fik Atalanta en fin start på gruppespillet, da de bankede FC Midtjylland med 4-0 i Herning onsdag aften.  

Læs også:Liverpool følger Atalanta og sejrer i FCM’s gruppe
Læs også:Se billederne: FCM fik ørerne i Atalanta-maskinen




Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool

Martin Jørgensen lander nyt job

Melder Lindstrøm helt færdig

Et markant problem for Silkeborg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Det ser sort ud for B.93

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent