Ajax-cheftræner: Liverpool var sårbare

Ajax udnyttede ikke, at Liverpool var sårbare i onsdagens kamp, og det ærgrer cheftræner Erik ten Hag.



Liverpool tog hul på Champions Leagues gruppespil onsdag aften, hvor de gæstede Ajax, og de forsvarende engelske mestre sikrede sig en vigtig udebanesejr. Et selvmål af hollændernes Nicolas Tagliafico i første halvleg blev nemlig afgørende.

Og det ærgrer Ajax’ cheftræner, Erik ten Hag, at de ikke fik noget med fra opgøret. Muligheden var der ellers, da Liverpool var sårbare, mener han.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os

– Det ville have været en stor bonus, hvis vi havde taget et eller flere point. Jeg synes, at Liverpool var sårbare. Desværre udnyttede vi det ikke til fulde, siger Erik ten Hag ifølge Goal og fortsætter:

– Vi var uheldige. Vi præsterede godt samlet, og vi var overbevisende, men den sidste procent manglede – vi scorede ikke, selvom vi skabte mange chancer. Det er historien om denne kamp, synes jeg.

Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning

Den hollandske manager var ellers også tilfreds med flere dele af Ajax’ præstation, hvor de især havde fokus på to ting, afslører han.

– Vi kendte Liverpools styrke, og vi ville forhindre deres backer, som er deres playmakere, i at komme fremad. Det var en del. Den anden ting er, at vi ønskede at kontrollere midtbanen. Daley Blind er virkelig god til det, fordi han er så rolig på bolden. Og på den måde ville vi angribe deres forsvar med dybe løb. Jeg synes, vi gjorde det ganske godt et par gange, siger Erik ten Hag.

Ajax skal i næste uge møde Atalanta i turneringen. I modsætning til Ajax fik Atalanta en fin start på gruppespillet, da de bankede FC Midtjylland med 4-0 i Herning onsdag aften.  

Læs også:Liverpool følger Atalanta og sejrer i FCM’s gruppe
Læs også:Se billederne: FCM fik ørerne i Atalanta-maskinen




Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!




LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København



LIVE

Superliga-LIVE: Horsens-spiller rykker til Qatar

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp