Ajax-cheftræner: Liverpool var sårbare

Ajax udnyttede ikke, at Liverpool var sårbare i onsdagens kamp, og det ærgrer cheftræner Erik ten Hag.



Liverpool tog hul på Champions Leagues gruppespil onsdag aften, hvor de gæstede Ajax, og de forsvarende engelske mestre sikrede sig en vigtig udebanesejr. Et selvmål af hollændernes Nicolas Tagliafico i første halvleg blev nemlig afgørende.

Og det ærgrer Ajax’ cheftræner, Erik ten Hag, at de ikke fik noget med fra opgøret. Muligheden var der ellers, da Liverpool var sårbare, mener han.

Læs også:Atalanta-profil glæder sig over FCM’s tilgang: Det var en fordel for os

– Det ville have været en stor bonus, hvis vi havde taget et eller flere point. Jeg synes, at Liverpool var sårbare. Desværre udnyttede vi det ikke til fulde, siger Erik ten Hag ifølge Goal og fortsætter:

– Vi var uheldige. Vi præsterede godt samlet, og vi var overbevisende, men den sidste procent manglede – vi scorede ikke, selvom vi skabte mange chancer. Det er historien om denne kamp, synes jeg.

Læs også:Atalanta-boss: Ajax og Liverpool får det svært i Herning

Den hollandske manager var ellers også tilfreds med flere dele af Ajax’ præstation, hvor de især havde fokus på to ting, afslører han.

– Vi kendte Liverpools styrke, og vi ville forhindre deres backer, som er deres playmakere, i at komme fremad. Det var en del. Den anden ting er, at vi ønskede at kontrollere midtbanen. Daley Blind er virkelig god til det, fordi han er så rolig på bolden. Og på den måde ville vi angribe deres forsvar med dybe løb. Jeg synes, vi gjorde det ganske godt et par gange, siger Erik ten Hag.

Ajax skal i næste uge møde Atalanta i turneringen. I modsætning til Ajax fik Atalanta en fin start på gruppespillet, da de bankede FC Midtjylland med 4-0 i Herning onsdag aften.  

Læs også:Liverpool følger Atalanta og sejrer i FCM’s gruppe
Læs også:Se billederne: FCM fik ørerne i Atalanta-maskinen




LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Sønderjyske – FC Midtjylland

I dag er det sidste chance for FC København

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

På blokken til stort landstrænerjob

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Nu taler Messi