Juventus var uden Cristiano Ronaldo, der er testet positiv for coronavirus, til tirsdagens kamp mod Dynamo Kiev, men det lykkedes dem alligevel at komme fra land med en sejr i Champions League.
I stedet udgjorde Alvaro Morata og Dejan Kulusevski angrebsduoen for Juventus, og førstnævnte blev matchvinder i kampen.
Der blev imidlertid ikke scoret i kampens første 45 minutter. Juventus var ellers mest på bolden og kom til et par halvstore chancer, men der blev ikke scoret.
Efter pausen skulle der dog ikke gå mere end et par minutter, før der var blevet scoret. I det 47. minut sendte Dejan Kulusevski en afslutning mod mål, som ukrainernes keeper ikke kunne holde, og i stedet faldt bolden ned for fødderne af Alvaro Morata, der fra tæt bankede bolden i kassen.
Midtvejs i anden halvleg sendte Dynamo Kiev også den tidligere Superliga-profil Benjamin Verbic i aktion i jagten på en udligning, men det bar ikke frugt. I stedet dukkede Alvaro Morata igen op og fordoblede føringen.
Juan Cuadrado sendte et skarpt indlæg ind i boksen, hvor Alvaro Morata kom først på bolden og headede sit andet mål i kassen. Det blev kampens sidste mål, og Juventus tog en 2-0-sejr.
Læs også:Dansk Atalanta-træner vandt intern konkurrence: Forudså FCM-trækning
Danske Mikkel Duelund så desuden hele kampen fra Dynamo Kievs bænk.
Belgisk serj i Rusland
Samtidig var Zenit St. Petersborg og Club Brugge i aktion på førstnævntes hjemmebane, og her sluttede det med sejr til de belgiske gæster.
Club Brugge kom foran efter 63 minutter ved Emmanue Dennis, inden et selvmål af belgiernes Ethan Horvath sørgede for, at der blev balance i regnskabet. I overtiden endte de alligevel med at sikre sejren på en scoring af Charles De Ketelaere.
Læs også:Andrea Pirlo bekræfter: Juve-stjerne vred over manglende spilletid
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
