Juventus var uden Cristiano Ronaldo, der er testet positiv for coronavirus, til tirsdagens kamp mod Dynamo Kiev, men det lykkedes dem alligevel at komme fra land med en sejr i Champions League.
I stedet udgjorde Alvaro Morata og Dejan Kulusevski angrebsduoen for Juventus, og førstnævnte blev matchvinder i kampen.
Der blev imidlertid ikke scoret i kampens første 45 minutter. Juventus var ellers mest på bolden og kom til et par halvstore chancer, men der blev ikke scoret.
Efter pausen skulle der dog ikke gå mere end et par minutter, før der var blevet scoret. I det 47. minut sendte Dejan Kulusevski en afslutning mod mål, som ukrainernes keeper ikke kunne holde, og i stedet faldt bolden ned for fødderne af Alvaro Morata, der fra tæt bankede bolden i kassen.
Midtvejs i anden halvleg sendte Dynamo Kiev også den tidligere Superliga-profil Benjamin Verbic i aktion i jagten på en udligning, men det bar ikke frugt. I stedet dukkede Alvaro Morata igen op og fordoblede føringen.
Juan Cuadrado sendte et skarpt indlæg ind i boksen, hvor Alvaro Morata kom først på bolden og headede sit andet mål i kassen. Det blev kampens sidste mål, og Juventus tog en 2-0-sejr.
Læs også:Dansk Atalanta-træner vandt intern konkurrence: Forudså FCM-trækning
Danske Mikkel Duelund så desuden hele kampen fra Dynamo Kievs bænk.
Belgisk serj i Rusland
Samtidig var Zenit St. Petersborg og Club Brugge i aktion på førstnævntes hjemmebane, og her sluttede det med sejr til de belgiske gæster.
Club Brugge kom foran efter 63 minutter ved Emmanue Dennis, inden et selvmål af belgiernes Ethan Horvath sørgede for, at der blev balance i regnskabet. I overtiden endte de alligevel med at sikre sejren på en scoring af Charles De Ketelaere.
Læs også:Andrea Pirlo bekræfter: Juve-stjerne vred over manglende spilletid
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
Solbakken har blandede følelser
OPTAKT
Ghana – Panama
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Deadline overskredet: FC København melder ud
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Argentina – Algeriet
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Her er Tunesiens nye VM-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
MEDIE
