Alvaro Morata sikrede Juventus sejren i Kiev

Juventus kom godt fra start i Champions League, da de gæstede Dynamo Kiev.



Juventus var uden Cristiano Ronaldo, der er testet positiv for coronavirus, til tirsdagens kamp mod Dynamo Kiev, men det lykkedes dem alligevel at komme fra land med en sejr i Champions League.

I stedet udgjorde Alvaro Morata og Dejan Kulusevski angrebsduoen for Juventus, og førstnævnte blev matchvinder i kampen.

Der blev imidlertid ikke scoret i kampens første 45 minutter. Juventus var ellers mest på bolden og kom til et par halvstore chancer, men der blev ikke scoret. 

Efter pausen skulle der dog ikke gå mere end et par minutter, før der var blevet scoret. I det 47. minut sendte Dejan Kulusevski en afslutning mod mål, som ukrainernes keeper ikke kunne holde, og i stedet faldt bolden ned for fødderne af Alvaro Morata, der fra tæt bankede bolden i kassen.

Midtvejs i anden halvleg sendte Dynamo Kiev også den tidligere Superliga-profil Benjamin Verbic i aktion i jagten på en udligning, men det bar ikke frugt. I stedet dukkede Alvaro Morata igen op og fordoblede føringen.

Juan Cuadrado sendte et skarpt indlæg ind i boksen, hvor Alvaro Morata kom først på bolden og headede sit andet mål i kassen. Det blev kampens sidste mål, og Juventus tog en 2-0-sejr.

Læs også:Dansk Atalanta-træner vandt intern konkurrence: Forudså FCM-trækning

Danske Mikkel Duelund så desuden hele kampen fra Dynamo Kievs bænk.

Belgisk serj i Rusland
Samtidig var Zenit St. Petersborg og Club Brugge i aktion på førstnævntes hjemmebane, og her sluttede det med sejr til de belgiske gæster.

Club Brugge kom foran efter 63 minutter ved Emmanue Dennis, inden et selvmål af belgiernes Ethan Horvath sørgede for, at der blev balance i regnskabet. I overtiden endte de alligevel med at sikre sejren på en scoring af Charles De Ketelaere. 

Læs også:Andrea Pirlo bekræfter: Juve-stjerne vred over manglende spilletid




TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Belgien – Iran

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Holland – Sverige

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Saudi-Arabien

Vigtigt nyt for ‘AC’