Dansk Atalanta-træner vandt intern konkurrence: Forudså FCM-trækning

Jens Bangsbo forudså, at Atalanta ville trække FC Midtjylland i Champions League. Siden har han hjulpet sine kollegaer med at blive klogere på et hold, de næsten intet kendte til.



Der var i hvert fald to grunde til, at Jens Bangsbo glædede sig over, at Atalanta trak FC Midtjylland i Champions League-gruppespillet. Den ene var, at den danske assistenttræner aldrig har været i Danmark med sine klubhold. Hverken Juventus, AEK Athen, Panionios, Antalyaspor eller Atalanta, så det glæder han sig til.

Derudover vandt Bangsbo en intern gættekonkurrence i klubben. Han og kollegaerne havde forud for lodtrækningen gættet på, hvilke hold Atalanta ville trække, og danskeren ramte to ud af tre.

– Jeg glædede mig, da vi trak dem. Det giver en ekstra dimension. Jeg glædede mig også over, at de kvalificerede sig, for det var vigtigt for dansk fodbold og for dem.

– Det var selvfølgelig rigtig spændende og godt, vi gjorde det (trak FCM, red.). Jeg vandt i øvrigt en intern konkurrence, hvor vi angav de tre hold, vi forventede, vi ville trække. Jeg vandt på Ajax og FC Midtjylland. Men det var nok mere held end dygtighed, siger Jens Bangsbo til tipsbladet.dk.

Han tiltrådte som assistenttræner i Atalanta, kort efter holdet havde tabt til FC København i Europa League-playoff for et par år siden, og det samlede nederlag husker de stadig i Bergamo. Det var samtidig med til at skabe respekt for FC MIdtjylland.

For selv om de andre i den italienske trænerstab ikke kendte de danske mestre på forhånd, kunne Bangsbo sætte dem i relation til det FCK-hold, som besejrede Atalanta.

– Der var stor interesse fra dem, og de spurgte, hvad det var for et hold. De kendte ikke så meget til Midtjylland, men det er de kommet til siden, for vi har brugt en del til på studere dem, siger han.

Læs også:Dansk træner før Champions League-brag: PSG er et af Europas bedste hold

– Alle kom hen og sagde, at det var fantastisk, vi skal til Danmark igen, selv om de ikke havde den bedste oplevelse sidst mod FCK. Det gav en naturlig respekt for dansk fodbold og FC Midtjylland. Da jeg kunne fortælle, at de sluttede 14 point foran FCK i kampen om mesterskabet, gav det et ryk i dem.

Jens Bangsbo hævder ikke selv at være ekspert på dansk fodbold. Han har ikke nærstuderet Superligaen, siden han for et par år siden arbejdede for en dansk klub – han vil ikke sige hvilken – men han har trods alt et basiskendskab til FC Midtjylland. Desuden kender han nogle af spillerne fra sin tid som fysisk træner på landsholdet.

– Jeg har trods alt fulgt med, og jeg havde et par spillere i sin tid på landsholdet: Sisto, Jesper Hansen, Sviatchenko. Siden vi trak dem, har vi set alle kampe, de har spillet, og det har givet yderligere indblik. Jeg er imponeret over, at folk i trænerstaben nu bare kaster navne ud, som om det var spillere, de har fulgt i mange år, siger han om sine kollegaer i Atalanta.

De italienske gæster er blev nummer tre i Serie A i seneste sæson og nåede kvartfinalen i Champions League, så de er store favoritter onsdag aften mod turneringsdebutanterne fra Danmark. Bangsbo skal dog ikke nyde noget af at undervurdere modstanderen og kalder FC MIdtjyllands fysiske engagement for “en stor udfordring for os”.

Han lader dog samtidig forstå, at man i Atalanta tror meget på sig selv og sin spillestil. Den har trods alt vist sig god nok til sejre over hold som AS Roma, AC MIlan, Napoli og Valencia i løbet af hans tid i klubben.

– Vi går ud for at spille på den måde, vi synes, vi er bedst. Det har virket mod mange hold, selv rigtig dygtige hold. Vi har også en tro på, at det kan lade sig gøre mod et hold som FC Midtjylland at spille på den måde, siger Jens Bangsbo.

– Det handler i høj grad om få vores pasningsspil til at fungere og skabe muligheder i feltet, som vi gør i alle kampe. Det har vi trods alt været relativt succesfuld med.

Læs også:Dansk træner: Det gjorde indtryk at se lastbiler køre ligene væk

Så har den danske Atalanta-assistent ikke sagt for meget. Foruden førnævnte meritter kan 98 mål i seneste Serie A-sæson og 14 i de hidtil fire kampe i denne sæson nævnes.

Foruden FC Midtjylland tæller gruppen som nævnt Ajax og ikke mindst de engelske mestre, Liverpool. Atalanta skal med andre ord vinde onsdag i Herning for at gøre sig gældende i kampen om videre avancement.

– Alle ved, hvilke kvaliteter Liverpool har, specielt i europæiske kampe. Det er en kæmpe udfordring. Det gælder også Ajax, for selv om de har solgt flere spillere, har de et solidt hold og spiller god fodbold. Det er en svær pulje at komme videre fra, siger Jens Bangsbo.

– Vores primære fokus er at klare os godt i den hjemlige turnering, for det er også det, der skaber grobund for yderligere europæisk fodbold året efter. Så det har højeste prioritet, og det betyder, at vi hele tiden skal finde en balance mellem, hvilke spillere vi bruger i hvilke kampe. Der kan ligge en udfordring i det.

Atalanta tabte holdets seneste kamp i Serie A med 4-1 mod Napoli. Før det havde Bangsbo og co. dog vundet tre i streg med en samle målscore på 13-5.

Læs også:Dansk Serie A-assistent om Pirlo-ansættelse: Noget af en udfordring
Læs også:Dansk Atalanta-træner er bekymret for spillernes fysik
Læs også:Atalanta tilknytter dansk professor med fortid i Juventus




Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet


PSG giver første nederlag til dansk træner

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Afsløring: Brøndby afvist

Klar besked fra Frank efter nedtur

Nedtur for Højlund

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Vil købe Manchester United

FCM har solgt nul billetter

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Utrolig dansk succes i Belgien

Svenske helte er målløse

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Jacob Neestrup: ‘Stor fremtid i FC København’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Fuldender svensk mirakel

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona? 

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

– Det er rigtig vildt det her!

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Efter mareridtsår – Daramy skadet igen

Dansk cykelrytter slutter året med fjerdeplads

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

Vanvittig Pogacar-klausul 

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

Fredericia får bank i Haderslev

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

‘Nørgaard savner man altid’

Medie roser brandvarm dansker

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

FCK uden profiler til Champions League-brag

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Graham Potter er ny svensk landstræner

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Tullberg i tårer over tv-billeder

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’