Ancelotti afslører: Viste spillerne særlig video

Carlo Ancelotti har nu givet et indblik i, hvordan han inden onsdagens returkamp mod Manchester City brugte en særlig strategi til at motivere Real Madrid-spillerne.



Efter de dramatiske sejre over Paris Saint-Germain og Chelsea leverede Real Madrid onsdag endnu et opsigtsvækkende comeback i Champions League, da det spanske storhold sendte Manchester City ud med en samlet 6-5-sejr i semifinalen. 

Og efter onsdagens 3-1-sejr afslørede Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti så, at han inden returkampen mod Manchester City havde vist sine spillere en særlig video. 

– Den video, jeg viste holdet inden vi gik på banen, var et sammenklip af alle de comebacks, vi allerede har lavet i den her sæson. Hvilket er otte i alt. Videoen endte med en besked: ‘Der mangler ét’. Og det lykkedes vi med, lød det således, ifølge Goal, fra Carlo Ancelotti.

– Storheden ved den klub er, at den aldrig svigter dig. Når alt ser ud til at være tabt, så giver den dig styrken til at fortsætte med at kæmpe og tro på det. Vi spillede en glimrende kamp imod et stort hold. Vi tog vores reservespillere i brug for at udligne og vinde. Det er allerede en succes, at vi nu har nået finalen. Nu er vi tæt på at vinde. 

Carlo Ancelotti udtalte sig på pressemødet efter kampen også om udsigten til at møde Liverpool i Champions League-finalen. Det kan du læse om HER.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Frankrig – Senegal

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Argentina – Algeriet

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig