Ancelotti afslører: Viste spillerne særlig video

Carlo Ancelotti har nu givet et indblik i, hvordan han inden onsdagens returkamp mod Manchester City brugte en særlig strategi til at motivere Real Madrid-spillerne.



Efter de dramatiske sejre over Paris Saint-Germain og Chelsea leverede Real Madrid onsdag endnu et opsigtsvækkende comeback i Champions League, da det spanske storhold sendte Manchester City ud med en samlet 6-5-sejr i semifinalen. 

Og efter onsdagens 3-1-sejr afslørede Real Madrid-cheftræner Carlo Ancelotti så, at han inden returkampen mod Manchester City havde vist sine spillere en særlig video. 

– Den video, jeg viste holdet inden vi gik på banen, var et sammenklip af alle de comebacks, vi allerede har lavet i den her sæson. Hvilket er otte i alt. Videoen endte med en besked: ‘Der mangler ét’. Og det lykkedes vi med, lød det således, ifølge Goal, fra Carlo Ancelotti.

– Storheden ved den klub er, at den aldrig svigter dig. Når alt ser ud til at være tabt, så giver den dig styrken til at fortsætte med at kæmpe og tro på det. Vi spillede en glimrende kamp imod et stort hold. Vi tog vores reservespillere i brug for at udligne og vinde. Det er allerede en succes, at vi nu har nået finalen. Nu er vi tæt på at vinde. 

Carlo Ancelotti udtalte sig på pressemødet efter kampen også om udsigten til at møde Liverpool i Champions League-finalen. Det kan du læse om HER.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De lurer på Vejle-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Benhård kritik af Danmark

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Han var i spil som Brøndby-træner