Ancelotti erkender: Der er sket noget mærkeligt

For tredje gang i trænerkarrieren skal Carlo Ancelotti nu møde Liverpool i en Champions League-finale.



Real Madrid har gang på gang været på hælene i Champions League i denne sæson, men Carlo Ancelottis mandskab er nu klar til finalen mod Liverpool, efter at madrilenerne har formået at ekspedere Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City ud i de seneste måneder. 

Og efter onsdagens mirakuløse comeback mod Manchester City blev Carlo Ancelotti så spurgt, hvordan Real Madrid lykkedes med at kæmpe sig tilbage på et tidspunkt, hvor situationen så aldeles sort ud. 

– En god kombination var nok, da alle troede, at kampen var ovre. Vi lagde al vores energi ind i det. Man har brug for lidt held for at vinde. Det var en meget hård modstander, men holdet gav aldrig op. Holdet havde det hele: Offervilje, held og energi. Det var en intens kamp, som vi spillede rigtig godt, lød det således, ifølge Marca, fra Carlo Ancelotti på pressemødet efter kampen. 

Her erkendte Ancelotti også, at Real Madrid i denne sæson har haft en ekstraordinær vej til finalen.

– Der er sket noget mærkeligt i Champions League i denne sæson. Vi har spillet imod rigtig stærke hold, alle de stærke hold. Æren går til spillerne og til et publikum, der presser og presser og presser. De er også medvirkende til betydningen af denne trøje og til denne klubs stolthed, sagde italieneren således. 

Ancelotti blev også spurgt til Mohamed Salahs udtalelse, hvor Liverpool-stjernen udtrykte et ønske om at møde Real Madrid i finalen

– Den følelse, jeg har, er at jeg er virkelig glad for at nå finalen. Igen er det imod Liverpool, og det er tredje gang som træner, at jeg møder dem [i en Champions League-finale, red.]. Jeg har boet i Liverpool i to år, og det er et derby for mig. 

Carlo Ancelotti, der indtil sidste sommer var cheftræner for Everton, har tidligere stået overfor Liverpool i Champions League-finalerne i 2005 og 2007, da den italienske stjernetræner stod i spidsen for AC Milan. Den første finale resulterede i et nederlag efter straffesparkskonkurrence, mens AC Milan vandt 2-1 i finalen i 2007. 







LIVE

LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Superliga-klub bedst i hele verden

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Bekymrende melding om FCM-stjerner

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Det betyder intet mod Liverpool

Glem det, Leicester!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal