Real Madrid har gang på gang været på hælene i Champions League i denne sæson, men Carlo Ancelottis mandskab er nu klar til finalen mod Liverpool, efter at madrilenerne har formået at ekspedere Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City ud i de seneste måneder.
Og efter onsdagens mirakuløse comeback mod Manchester City blev Carlo Ancelotti så spurgt, hvordan Real Madrid lykkedes med at kæmpe sig tilbage på et tidspunkt, hvor situationen så aldeles sort ud.
– En god kombination var nok, da alle troede, at kampen var ovre. Vi lagde al vores energi ind i det. Man har brug for lidt held for at vinde. Det var en meget hård modstander, men holdet gav aldrig op. Holdet havde det hele: Offervilje, held og energi. Det var en intens kamp, som vi spillede rigtig godt, lød det således, ifølge Marca, fra Carlo Ancelotti på pressemødet efter kampen.
Her erkendte Ancelotti også, at Real Madrid i denne sæson har haft en ekstraordinær vej til finalen.
– Der er sket noget mærkeligt i Champions League i denne sæson. Vi har spillet imod rigtig stærke hold, alle de stærke hold. Æren går til spillerne og til et publikum, der presser og presser og presser. De er også medvirkende til betydningen af denne trøje og til denne klubs stolthed, sagde italieneren således.
Ancelotti blev også spurgt til Mohamed Salahs udtalelse, hvor Liverpool-stjernen udtrykte et ønske om at møde Real Madrid i finalen.
– Den følelse, jeg har, er at jeg er virkelig glad for at nå finalen. Igen er det imod Liverpool, og det er tredje gang som træner, at jeg møder dem [i en Champions League-finale, red.]. Jeg har boet i Liverpool i to år, og det er et derby for mig.
Carlo Ancelotti, der indtil sidste sommer var cheftræner for Everton, har tidligere stået overfor Liverpool i Champions League-finalerne i 2005 og 2007, da den italienske stjernetræner stod i spidsen for AC Milan. Den første finale resulterede i et nederlag efter straffesparkskonkurrence, mens AC Milan vandt 2-1 i finalen i 2007.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Klubboss raser efter skandalescener
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
