Real Madrid har gang på gang været på hælene i Champions League i denne sæson, men Carlo Ancelottis mandskab er nu klar til finalen mod Liverpool, efter at madrilenerne har formået at ekspedere Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City ud i de seneste måneder.
Og efter onsdagens mirakuløse comeback mod Manchester City blev Carlo Ancelotti så spurgt, hvordan Real Madrid lykkedes med at kæmpe sig tilbage på et tidspunkt, hvor situationen så aldeles sort ud.
– En god kombination var nok, da alle troede, at kampen var ovre. Vi lagde al vores energi ind i det. Man har brug for lidt held for at vinde. Det var en meget hård modstander, men holdet gav aldrig op. Holdet havde det hele: Offervilje, held og energi. Det var en intens kamp, som vi spillede rigtig godt, lød det således, ifølge Marca, fra Carlo Ancelotti på pressemødet efter kampen.
Her erkendte Ancelotti også, at Real Madrid i denne sæson har haft en ekstraordinær vej til finalen.
– Der er sket noget mærkeligt i Champions League i denne sæson. Vi har spillet imod rigtig stærke hold, alle de stærke hold. Æren går til spillerne og til et publikum, der presser og presser og presser. De er også medvirkende til betydningen af denne trøje og til denne klubs stolthed, sagde italieneren således.
Ancelotti blev også spurgt til Mohamed Salahs udtalelse, hvor Liverpool-stjernen udtrykte et ønske om at møde Real Madrid i finalen.
– Den følelse, jeg har, er at jeg er virkelig glad for at nå finalen. Igen er det imod Liverpool, og det er tredje gang som træner, at jeg møder dem [i en Champions League-finale, red.]. Jeg har boet i Liverpool i to år, og det er et derby for mig.
Carlo Ancelotti, der indtil sidste sommer var cheftræner for Everton, har tidligere stået overfor Liverpool i Champions League-finalerne i 2005 og 2007, da den italienske stjernetræner stod i spidsen for AC Milan. Den første finale resulterede i et nederlag efter straffesparkskonkurrence, mens AC Milan vandt 2-1 i finalen i 2007.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
