Real Madrid har gang på gang været på hælene i Champions League i denne sæson, men Carlo Ancelottis mandskab er nu klar til finalen mod Liverpool, efter at madrilenerne har formået at ekspedere Paris Saint-Germain, Chelsea og Manchester City ud i de seneste måneder.
Og efter onsdagens mirakuløse comeback mod Manchester City blev Carlo Ancelotti så spurgt, hvordan Real Madrid lykkedes med at kæmpe sig tilbage på et tidspunkt, hvor situationen så aldeles sort ud.
– En god kombination var nok, da alle troede, at kampen var ovre. Vi lagde al vores energi ind i det. Man har brug for lidt held for at vinde. Det var en meget hård modstander, men holdet gav aldrig op. Holdet havde det hele: Offervilje, held og energi. Det var en intens kamp, som vi spillede rigtig godt, lød det således, ifølge Marca, fra Carlo Ancelotti på pressemødet efter kampen.
Her erkendte Ancelotti også, at Real Madrid i denne sæson har haft en ekstraordinær vej til finalen.
– Der er sket noget mærkeligt i Champions League i denne sæson. Vi har spillet imod rigtig stærke hold, alle de stærke hold. Æren går til spillerne og til et publikum, der presser og presser og presser. De er også medvirkende til betydningen af denne trøje og til denne klubs stolthed, sagde italieneren således.
Ancelotti blev også spurgt til Mohamed Salahs udtalelse, hvor Liverpool-stjernen udtrykte et ønske om at møde Real Madrid i finalen.
– Den følelse, jeg har, er at jeg er virkelig glad for at nå finalen. Igen er det imod Liverpool, og det er tredje gang som træner, at jeg møder dem [i en Champions League-finale, red.]. Jeg har boet i Liverpool i to år, og det er et derby for mig.
Carlo Ancelotti, der indtil sidste sommer var cheftræner for Everton, har tidligere stået overfor Liverpool i Champions League-finalerne i 2005 og 2007, da den italienske stjernetræner stod i spidsen for AC Milan. Den første finale resulterede i et nederlag efter straffesparkskonkurrence, mens AC Milan vandt 2-1 i finalen i 2007.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
