Barcelona gennemgik tirsdag en nedsmeltning på størrelse med Fukushima-kraftværken i Champions League-kvartfinalen mod PSG, hvor det endte med, at catalanerne tabte med 1-4 og røg ud.
Det har betydet, at cheftræner Xavi har valgt at droppe træningen torsdag. Det skriver blandt andet den spanske sportsavis AS.
Her bliver der peget på, at han egentlig havde planlagt, at de skulle have en uge uden hviledage, så de kunne forberede sig til kampene mod PSG og efterfølgende Real Madrid, men det har den seneste kamp altså lavet om på.
Samtidig har Ilkay Gündogans udtalelser om Ronald Araujos røde kort også haft påvirkning på truppen, skriver førnævnte avis. Derfor har truppen haft brug for at kunne slappe af og komme væk fra presset og få noget ro.
Ifølge den spanske avis El Pais har Araujo svaret igen på kritikken.
– Jeg foretrækker at holde mine tanker for mig selv. Der er værdier og regler i omklædningsrummet, som jeg mener, man skal overholde, påpeger forsvarsspilleren.
Det forlyder også, at trænerteamet allerede kunne mærke under onsdagens træning, at der var behov for en pause, da der var en ganske anspændt atmosfære, som ikke var til gavn for nogen i arbejdet på at blive klar til næste kamp.
Dermed regner Xavi med, at han kommer med et nulstillet hold til El Clasico, hvor der er meget på spil. Real Madrid er otte point foran med syv kampe tilbage, og dermed vil en sejr til den spanske hovedstadsklub sende dem meget tæt på mesterskabet.
I Real Madrid er virkeligheden en helt anden, da de vandt onsdag aften efter straffesparkskonkurrence mod Manchester City i Champions League, og dermed er Madrid-klubben klar til semifinalen i turneringen.
El Clasico spilles søndag klokken 21 på Santiago Bernabeu.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE