Anspændt atmosfære i Barca: Xavi aflyser træningen

Der er behov for at nulstille i Barcelona-truppen før kampen mod Real Madrid.



Barcelona gennemgik tirsdag en nedsmeltning på størrelse med Fukushima-kraftværken i Champions League-kvartfinalen mod PSG, hvor det endte med, at catalanerne tabte med 1-4 og røg ud.

Det har betydet, at cheftræner Xavi har valgt at droppe træningen torsdag. Det skriver blandt andet den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han egentlig havde planlagt, at de skulle have en uge uden hviledage, så de kunne forberede sig til kampene mod PSG og efterfølgende Real Madrid, men det har den seneste kamp altså lavet om på.

Samtidig har Ilkay Gündogans udtalelser om Ronald Araujos røde kort også haft påvirkning på truppen, skriver førnævnte avis. Derfor har truppen haft brug for at kunne slappe af og komme væk fra presset og få noget ro.

Ifølge den spanske avis El Pais har Araujo svaret igen på kritikken.

– Jeg foretrækker at holde mine tanker for mig selv. Der er værdier og regler i omklædningsrummet, som jeg mener, man skal overholde, påpeger forsvarsspilleren.

Det forlyder også, at trænerteamet allerede kunne mærke under onsdagens træning, at der var behov for en pause, da der var en ganske anspændt atmosfære, som ikke var til gavn for nogen i arbejdet på at blive klar til næste kamp.

Dermed regner Xavi med, at han kommer med et nulstillet hold til El Clasico, hvor der er meget på spil. Real Madrid er otte point foran med syv kampe tilbage, og dermed vil en sejr til den spanske hovedstadsklub sende dem meget tæt på mesterskabet.

I Real Madrid er virkeligheden en helt anden, da de vandt onsdag aften efter straffesparkskonkurrence mod Manchester City i Champions League, og dermed er Madrid-klubben klar til semifinalen i turneringen.

El Clasico spilles søndag klokken 21 på Santiago Bernabeu.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Tysk VM-chok

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub