Anspændt atmosfære i Barca: Xavi aflyser træningen

Der er behov for at nulstille i Barcelona-truppen før kampen mod Real Madrid.



Barcelona gennemgik tirsdag en nedsmeltning på størrelse med Fukushima-kraftværken i Champions League-kvartfinalen mod PSG, hvor det endte med, at catalanerne tabte med 1-4 og røg ud.

Det har betydet, at cheftræner Xavi har valgt at droppe træningen torsdag. Det skriver blandt andet den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han egentlig havde planlagt, at de skulle have en uge uden hviledage, så de kunne forberede sig til kampene mod PSG og efterfølgende Real Madrid, men det har den seneste kamp altså lavet om på.

Samtidig har Ilkay Gündogans udtalelser om Ronald Araujos røde kort også haft påvirkning på truppen, skriver førnævnte avis. Derfor har truppen haft brug for at kunne slappe af og komme væk fra presset og få noget ro.

Ifølge den spanske avis El Pais har Araujo svaret igen på kritikken.

– Jeg foretrækker at holde mine tanker for mig selv. Der er værdier og regler i omklædningsrummet, som jeg mener, man skal overholde, påpeger forsvarsspilleren.

Det forlyder også, at trænerteamet allerede kunne mærke under onsdagens træning, at der var behov for en pause, da der var en ganske anspændt atmosfære, som ikke var til gavn for nogen i arbejdet på at blive klar til næste kamp.

Dermed regner Xavi med, at han kommer med et nulstillet hold til El Clasico, hvor der er meget på spil. Real Madrid er otte point foran med syv kampe tilbage, og dermed vil en sejr til den spanske hovedstadsklub sende dem meget tæt på mesterskabet.

I Real Madrid er virkeligheden en helt anden, da de vandt onsdag aften efter straffesparkskonkurrence mod Manchester City i Champions League, og dermed er Madrid-klubben klar til semifinalen i turneringen.

El Clasico spilles søndag klokken 21 på Santiago Bernabeu.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forhandler med storklub

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

De er tilbage i Premier League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen