Anspændt atmosfære i Barca: Xavi aflyser træningen

Der er behov for at nulstille i Barcelona-truppen før kampen mod Real Madrid.



Barcelona gennemgik tirsdag en nedsmeltning på størrelse med Fukushima-kraftværken i Champions League-kvartfinalen mod PSG, hvor det endte med, at catalanerne tabte med 1-4 og røg ud.

Det har betydet, at cheftræner Xavi har valgt at droppe træningen torsdag. Det skriver blandt andet den spanske sportsavis AS.

Her bliver der peget på, at han egentlig havde planlagt, at de skulle have en uge uden hviledage, så de kunne forberede sig til kampene mod PSG og efterfølgende Real Madrid, men det har den seneste kamp altså lavet om på.

Samtidig har Ilkay Gündogans udtalelser om Ronald Araujos røde kort også haft påvirkning på truppen, skriver førnævnte avis. Derfor har truppen haft brug for at kunne slappe af og komme væk fra presset og få noget ro.

Ifølge den spanske avis El Pais har Araujo svaret igen på kritikken.

– Jeg foretrækker at holde mine tanker for mig selv. Der er værdier og regler i omklædningsrummet, som jeg mener, man skal overholde, påpeger forsvarsspilleren.

Det forlyder også, at trænerteamet allerede kunne mærke under onsdagens træning, at der var behov for en pause, da der var en ganske anspændt atmosfære, som ikke var til gavn for nogen i arbejdet på at blive klar til næste kamp.

Dermed regner Xavi med, at han kommer med et nulstillet hold til El Clasico, hvor der er meget på spil. Real Madrid er otte point foran med syv kampe tilbage, og dermed vil en sejr til den spanske hovedstadsklub sende dem meget tæt på mesterskabet.

I Real Madrid er virkeligheden en helt anden, da de vandt onsdag aften efter straffesparkskonkurrence mod Manchester City i Champions League, og dermed er Madrid-klubben klar til semifinalen i turneringen.

El Clasico spilles søndag klokken 21 på Santiago Bernabeu.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Frankrig – England

Snød FC København for keeper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere