Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Real Madrid var aldrig tæt på at hente Arsenals tremålsføring i Champions League-kvartfinale og tabte igen.



For første gang i 16 år er Arsenal klar til semifinalerne i Champions League.

Onsdag aften gjorde London-klubben, der aldrig har vundet Europas fineste klubturnering, arbejdet færdigt mod Real Madrid ved at vinde med 2-1 i returkvartfinalen på Santiago Bernabeu på et mål i tillægstiden.

Gabriel Martinelli scorede sejrsmålet i de døende minutter.

Arsenal havde en hjemmesejr på 3-0 med til Madrid og vandt samlet med 5-1 over den 15-foldige triumfator.

Nu venter to semifinaler mod Paris Saint-Germain.

Real Madrid er kendt for sine store comebacks gennem tiden, men har aldrig hentet et nederlag på tre mål i en returkamp.

Og det var da heller aldrig tæt på. Arsenal havde godt styr på returkampen, og det lykkedes ikke for alvor for Real at sætte ild til kampen.

Troen på miraklet blev ellers indikeret af Real-spillerne fra første angreb. Efter blot to minutter dirigerede Kylian Mbappé bolden i mål med brystet, men den franske stjerne stod i klar offsideposition.

Det blev bare ikke startskuddet til en god første halvleg for hjemmeholdet, der intet skabte i de første 45 minutter.

Arsenal fik snart bedre fat i kampen, og i en god periode med flere afslutninger fik London-holdet straffespark for Raul Asencios nedrivning af Mikel Merino. Det er ikke altid, den slags straffespark bliver dømt, men forseelsen var der.

Bukayo Saka sløsede imidlertid chancen væk med en dårligt udført “panenka”, som Thibaut Courtois liggende kunne tjatte til hjørne efter et lille kvarter.

Nu havde dommer François Letexier lagt en linje, og det inspirerede måske Mbappé til at falde mere teatralsk, da Declan Rice havde fat i ham ved en standardsituation.

Igen pegede dommeren på pletten, men efter en fem minutter lang VAR-sekvens trak dommeren straffesparket tilbage, da han må have vurderet, at kontakten var for svag. Og Bernabeu kogte af raseri.

Arsenal formåede at trække tempo ud af kampen og slå rytmen i stykker, og det spanske håb forduftede, som minutterne gik.

Det sidste håb smuldrede, da Saka efter 65 minutter afsluttede et eminent angreb med et lob over Courtois til engelsk føring.

Måske følte Arsenal sig nu sikker og mistede lidt fokus. Bare minuttet senere glemte William Saliba at orientere sig, og han blev overfaldet af Vinicius Junior, der snuppede bolden og sendte den højt ind i målet til 1-1.

Real fik dog ikke brugt foræringen til at iværksætte en jagt på det umulige. I stedet endte det i mere frustration, da Mbappé udgik med en skade med et kvarter tilbage.

Spanierne havde en stor mulighed for at score til 2-1, da det var for sent, men i stedet slog Arsenal til i den anden ende. Martinelli blev sendt afsted i dybden scorede på sin friløber til 2-1.

/ritzau/





‘Mathias Jensen har grund til at være sur’




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

Vejle Boldklub – OB

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Benhård Brian Riemer-melding

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne