Arsenal hælder Real Madrid ud af Champions League

Real Madrid var aldrig tæt på at hente Arsenals tremålsføring i Champions League-kvartfinale og tabte igen.



For første gang i 16 år er Arsenal klar til semifinalerne i Champions League.

Onsdag aften gjorde London-klubben, der aldrig har vundet Europas fineste klubturnering, arbejdet færdigt mod Real Madrid ved at vinde med 2-1 i returkvartfinalen på Santiago Bernabeu på et mål i tillægstiden.

Gabriel Martinelli scorede sejrsmålet i de døende minutter.

Arsenal havde en hjemmesejr på 3-0 med til Madrid og vandt samlet med 5-1 over den 15-foldige triumfator.

Nu venter to semifinaler mod Paris Saint-Germain.

Real Madrid er kendt for sine store comebacks gennem tiden, men har aldrig hentet et nederlag på tre mål i en returkamp.

Og det var da heller aldrig tæt på. Arsenal havde godt styr på returkampen, og det lykkedes ikke for alvor for Real at sætte ild til kampen.

Troen på miraklet blev ellers indikeret af Real-spillerne fra første angreb. Efter blot to minutter dirigerede Kylian Mbappé bolden i mål med brystet, men den franske stjerne stod i klar offsideposition.

Det blev bare ikke startskuddet til en god første halvleg for hjemmeholdet, der intet skabte i de første 45 minutter.

Arsenal fik snart bedre fat i kampen, og i en god periode med flere afslutninger fik London-holdet straffespark for Raul Asencios nedrivning af Mikel Merino. Det er ikke altid, den slags straffespark bliver dømt, men forseelsen var der.

Bukayo Saka sløsede imidlertid chancen væk med en dårligt udført “panenka”, som Thibaut Courtois liggende kunne tjatte til hjørne efter et lille kvarter.

Nu havde dommer François Letexier lagt en linje, og det inspirerede måske Mbappé til at falde mere teatralsk, da Declan Rice havde fat i ham ved en standardsituation.

Igen pegede dommeren på pletten, men efter en fem minutter lang VAR-sekvens trak dommeren straffesparket tilbage, da han må have vurderet, at kontakten var for svag. Og Bernabeu kogte af raseri.

Arsenal formåede at trække tempo ud af kampen og slå rytmen i stykker, og det spanske håb forduftede, som minutterne gik.

Det sidste håb smuldrede, da Saka efter 65 minutter afsluttede et eminent angreb med et lob over Courtois til engelsk føring.

Måske følte Arsenal sig nu sikker og mistede lidt fokus. Bare minuttet senere glemte William Saliba at orientere sig, og han blev overfaldet af Vinicius Junior, der snuppede bolden og sendte den højt ind i målet til 1-1.

Real fik dog ikke brugt foræringen til at iværksætte en jagt på det umulige. I stedet endte det i mere frustration, da Mbappé udgik med en skade med et kvarter tilbage.

Spanierne havde en stor mulighed for at score til 2-1, da det var for sent, men i stedet slog Arsenal til i den anden ende. Martinelli blev sendt afsted i dybden scorede på sin friløber til 2-1.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Steve Cooper storroser stjerne

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Nedtur for Højlund og Napoli

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Ringet op af Brøndby-træner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vild med Brøndby-profil

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

Mål i begge ender i Farum