For første gang i 16 år er Arsenal klar til semifinalerne i Champions League.
Onsdag aften gjorde London-klubben, der aldrig har vundet Europas fineste klubturnering, arbejdet færdigt mod Real Madrid ved at vinde med 2-1 i returkvartfinalen på Santiago Bernabeu på et mål i tillægstiden.
Gabriel Martinelli scorede sejrsmålet i de døende minutter.
Arsenal havde en hjemmesejr på 3-0 med til Madrid og vandt samlet med 5-1 over den 15-foldige triumfator.
Nu venter to semifinaler mod Paris Saint-Germain.
Real Madrid er kendt for sine store comebacks gennem tiden, men har aldrig hentet et nederlag på tre mål i en returkamp.
Og det var da heller aldrig tæt på. Arsenal havde godt styr på returkampen, og det lykkedes ikke for alvor for Real at sætte ild til kampen.
Troen på miraklet blev ellers indikeret af Real-spillerne fra første angreb. Efter blot to minutter dirigerede Kylian Mbappé bolden i mål med brystet, men den franske stjerne stod i klar offsideposition.
Det blev bare ikke startskuddet til en god første halvleg for hjemmeholdet, der intet skabte i de første 45 minutter.
Arsenal fik snart bedre fat i kampen, og i en god periode med flere afslutninger fik London-holdet straffespark for Raul Asencios nedrivning af Mikel Merino. Det er ikke altid, den slags straffespark bliver dømt, men forseelsen var der.
Bukayo Saka sløsede imidlertid chancen væk med en dårligt udført “panenka”, som Thibaut Courtois liggende kunne tjatte til hjørne efter et lille kvarter.
Nu havde dommer François Letexier lagt en linje, og det inspirerede måske Mbappé til at falde mere teatralsk, da Declan Rice havde fat i ham ved en standardsituation.
Igen pegede dommeren på pletten, men efter en fem minutter lang VAR-sekvens trak dommeren straffesparket tilbage, da han må have vurderet, at kontakten var for svag. Og Bernabeu kogte af raseri.
Arsenal formåede at trække tempo ud af kampen og slå rytmen i stykker, og det spanske håb forduftede, som minutterne gik.
Det sidste håb smuldrede, da Saka efter 65 minutter afsluttede et eminent angreb med et lob over Courtois til engelsk føring.
Måske følte Arsenal sig nu sikker og mistede lidt fokus. Bare minuttet senere glemte William Saliba at orientere sig, og han blev overfaldet af Vinicius Junior, der snuppede bolden og sendte den højt ind i målet til 1-1.
Real fik dog ikke brugt foræringen til at iværksætte en jagt på det umulige. I stedet endte det i mere frustration, da Mbappé udgik med en skade med et kvarter tilbage.
Spanierne havde en stor mulighed for at score til 2-1, da det var for sent, men i stedet slog Arsenal til i den anden ende. Martinelli blev sendt afsted i dybden scorede på sin friløber til 2-1.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
På vej væk? Kryptisk melding om Niels Frederiksen
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT