For første gang i 16 år er Arsenal klar til semifinalerne i Champions League.
Onsdag aften gjorde London-klubben, der aldrig har vundet Europas fineste klubturnering, arbejdet færdigt mod Real Madrid ved at vinde med 2-1 i returkvartfinalen på Santiago Bernabeu på et mål i tillægstiden.
Gabriel Martinelli scorede sejrsmålet i de døende minutter.
Arsenal havde en hjemmesejr på 3-0 med til Madrid og vandt samlet med 5-1 over den 15-foldige triumfator.
Nu venter to semifinaler mod Paris Saint-Germain.
Real Madrid er kendt for sine store comebacks gennem tiden, men har aldrig hentet et nederlag på tre mål i en returkamp.
Og det var da heller aldrig tæt på. Arsenal havde godt styr på returkampen, og det lykkedes ikke for alvor for Real at sætte ild til kampen.
Troen på miraklet blev ellers indikeret af Real-spillerne fra første angreb. Efter blot to minutter dirigerede Kylian Mbappé bolden i mål med brystet, men den franske stjerne stod i klar offsideposition.
Det blev bare ikke startskuddet til en god første halvleg for hjemmeholdet, der intet skabte i de første 45 minutter.
Arsenal fik snart bedre fat i kampen, og i en god periode med flere afslutninger fik London-holdet straffespark for Raul Asencios nedrivning af Mikel Merino. Det er ikke altid, den slags straffespark bliver dømt, men forseelsen var der.
Bukayo Saka sløsede imidlertid chancen væk med en dårligt udført “panenka”, som Thibaut Courtois liggende kunne tjatte til hjørne efter et lille kvarter.
Nu havde dommer François Letexier lagt en linje, og det inspirerede måske Mbappé til at falde mere teatralsk, da Declan Rice havde fat i ham ved en standardsituation.
Igen pegede dommeren på pletten, men efter en fem minutter lang VAR-sekvens trak dommeren straffesparket tilbage, da han må have vurderet, at kontakten var for svag. Og Bernabeu kogte af raseri.
Arsenal formåede at trække tempo ud af kampen og slå rytmen i stykker, og det spanske håb forduftede, som minutterne gik.
Det sidste håb smuldrede, da Saka efter 65 minutter afsluttede et eminent angreb med et lob over Courtois til engelsk føring.
Måske følte Arsenal sig nu sikker og mistede lidt fokus. Bare minuttet senere glemte William Saliba at orientere sig, og han blev overfaldet af Vinicius Junior, der snuppede bolden og sendte den højt ind i målet til 1-1.
Real fik dog ikke brugt foræringen til at iværksætte en jagt på det umulige. I stedet endte det i mere frustration, da Mbappé udgik med en skade med et kvarter tilbage.
Spanierne havde en stor mulighed for at score til 2-1, da det var for sent, men i stedet slog Arsenal til i den anden ende. Martinelli blev sendt afsted i dybden scorede på sin friløber til 2-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG